Ostrzał katedry św. Aleksandra Newskiego w czasie liturgii

Ostrzał katedry św. Aleksandra Newskiego w czasie liturgii

 

Z blogu: Noworosji Novorus.info

 

Обстрел Александро-Невского кафедрального собора во время литургии

 

http://novorus.info/news/policy/24473-obstrel-aleksandro-nevskogo-kafedralnogo-sobora-vo-vremya-liturgii.html

 

30.6.2014 r., 09:43

 

 

29 czerwca wojska ukraińskie ponownie ostrzelały katedrę Św. Aleksandra Newskiego w Sławiańsku.  Szczegóły opowiedział proboszcz katedry Ojciec Nikołaj Fomienko:

“Ostrzał rozpoczął się o godzinie 10 rano, w czasie liturgii. Jeden z pocisków trafił w kiosk z chlebem “Palianica”, znajdujący się kilka metrów od kościoła. Został rozerwany na strzępy, wszystko, co zostało – spłonęło. Sprzedawca, gdy usłyszał pierwszą salwę, wybiegł – i to go uratowało.

W tym czasie na terenie katedry znajdowało się wiele osób – około tysiąca. W katedrze było wielu wiernych, którzy przybyli na nabożeństwo, a na dziedzińcu zebrali się ci, którzy oczekiwali wydania pomocy humanitarnej. Po rozpoczęciu ostrzału wszyscy rzucili się do świątyni. Katedra była przepełniona ludźmi, ludzie na kolanach, ze łzami modlili się do Boga. Od fali uderzeniowej po wybuchu z kopuły spadło i rozbiło się kilka szkieł witrażowych. Ostrzał trwał około pół godziny. Również została ostrzelana dzielnica Artiom i rynek główny. Po zakończeniu było słychać strzały odwetowe z miasta. Było ich kilka. Ale właściwie ogień był prowadzony na nas.

Na terenie katedry nikt nie został ranny, świątynia również ocalała. Od odłamków wysadzonego sklepu ludzi uratowało to, że schronili się w świątyni. A w dzielnicy Artiom zginęli ludzie, cywile, dwóch dzisiaj już pochowaliśmy – Ojciec Tichon odprawił Msze pogrzebowe. Kostnica u nas nie działa, ponieważ w mieście nie ma światła, i dlatego ludzie przy tak ciepłej pogodzie są zmuszeni do natychmiastowego pogrzebu swoich bliskich. Jednej kobiecie, którą chowaliśmy, oderwało głowę. To jest przerażające. …

Od początku ostrzału nie wstrzymaliśmy służby. Chór śpiewał ze łzami w oczach. Ludzie klęczeli i modlili się również ze łzami. AI na sam koniec służby wszystko ucichło.

Potem wyszliśmy i zaczęliśmy rozdawać pomoc humanitarną. Poprosiłem ludzi, aby nie stali na ulicy w grupach, ponieważ zauważyłem, że wielkie skupiska ludzi przyciąga strzały. Strzelają przecież po miejscach, gdzie jest dużo ludzi: dzisiaj to była nasza katedra, rynek główny, w dzielnicy Artiom również jest rynek “Leśny” (ros. «Лесной») – akurat te miejsca dzisiaj zostały trafione. I w dziewięciopiętrowy dom trafiono – zginęli ludzie, i zdaje się, że dziecko.

Trudno zrozumieć, jak mieszkańcy jednego kraju mogą tak postępować. Nawet faszyści nie strzelali do swoich. A tutaj … I czym się usprawiedliwią przed Bogiem? Nie mogę sobie wyobrazić”.

 

Centralna Agencja Informacyjna Noworosji

Novorus.info

 

 

Tłumaczył Janusz Sielicki

30.6.2014 r.

No comments yet.

Leave a Reply

Intronizacja
Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE