Parchowi nie podoba się polski antysemityzm

Polscy przywódcy żydowscy skrytykowali nowego rabina Krakowa Eliezera Gurary za oświadczenie, w którym stwierdził, że wszyscy nie-Żydzi nienawidzą Żydów. Rabim w odpowiedzi zamieścił oświadczenie, że zaszło nieporozumienie i że prawdopodobnie fragment rozmowy został źle przetłumaczony.

Eliezer Gurary podczas uroczystości nominowania na Naczelnego Rabina Krakowa Foto: PAP

Kilku polskich rabinów wraz ze świeckimi liderami żydowskimi skrytykowali nowego naczelnego rabina Krakowa za słowa, w których stwierdził, że wszyscy nie-Żydzi nienawidzą Żydów. Słowa te padły w wywiadzie opublikowanym 9 czerwca.

e04e

Polski antysemityzm nie podoba się

Sześciu członków Stowarzyszenia Rabinów w Polsce wydało oświadczenie, w którym “stanowczo sprzeciwiają się” słowom rabina Eliezer Gurary.

W innym oświadczeniu świeccy liderzy żydowscy napisali, że są “oburzeni i głęboko zaniepokojeni” oświadczeniem Gurary, z którego wynika, że “wszyscy nie-Żydzi są antysemitami”.

W opublikowanym wywiadzie, który został przeprowadzony w języku hebrajskim, Gurary stwierdził: “powiedzmy to wyraźnie, Ci, którzy nie są Żydami, nie lubią Żydów. Wszyscy to wiedzą”.

Stowarzyszenia Rabinów w Polsce napisało w oświadczeniu, że mają nadzieję, iż rabin wycofa się ze swoich słów. “Generalizowanie jest zwyczajnie nieprawdziwe.Walczymy z uprzedzeniami. Pracujemy nad dobrymi stosunkami z naszymi rodakami bez względu na ich religię lub pochodzenie etniczne” -czytamy.

Rabin Gurara stwierdził już po opublikowaniu oświadczeń, że jego słowa zostały “mylnie zacytowane”. Na stronie Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie zamieszczono oświadczenie rabina ws. wspomnianego wywiadu.

“Przepraszam wszystkich tych, którzy poczuli się dotknięci po przeczytaniu wywiadu ze mną w Arutz7. Jednak najwyraźniej dziennikarz nie zrozumiał mojej odpowiedzi, bądź została ona błędnie przetłumaczona na angielski. Pozwólcie, że wyjaśnię jak brzmiało pytanie i jaka była moja odpowiedź.

Pytanie brzmiało: Czy w Krakowie jest duży antysemityzm?

Moja odpowiedź: W każdym miejscu na świecie, w którym mieszkają Żydzi są też ludzie, którzy nie lubią Żydów. Jednak w Krakowie nie czuję tego, a wręcz przeciwnie, często spotykam się z dowodami sympatii i szacunku.

Dalsza część mojej odpowiedzi pokrywa się z treścią wywiadu” – brzmi świadczenie podpisane przez rabina Gurare

(JS)

No comments yet.

Leave a Reply

Intronizacja
Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE