Sejm: Polska będzie płacić odszkodowania żydom z Oświęcimia

Polska wypłaci zasiłki za Holocaust. Polska a nie Niemcy

saöet

  http://orka.sejm.gov.pl/Glos7.nsf/nazwa/59_79/$file/glos_59_79.pdf

 

Wszystko wskazuje na to, że Polska wypłaci odszkodowania ofiarom Holocaustu. Także tym mieszkającym za granicą. Umożliwia to zmiana dokonana w prawie.

W polskich mediach o tej sprawie cicho, jednak my postanowiliśmy o tym poinformować. Według dziennika “Times of Israel” Polska już wkrótce zacznie wypłacać odszkodowania dla ocalonych z Holocaustu – odszkodowania mają mieć charakter comiesięcznego zasiłku. Okazuje się, że także tym, którzy nie posiadają obywatelstwa RP.

Zasiłki mogą otrzymać nawet 50 000 obywateli Izraela, polskiego pochodzenia.

Rząd w Warszawie zmienił prawo w taki sposób by umożliwić transfer “miesięcznych świadczeń” w wysokości 100 euro dla poszkodowanych w Holocauście mieszkających poza Polską i nie mających dostępu do konta bankowego w tym kraju.

Jak podaje dziennik liczba mogących ubiegać się o zasiłki jest potężna.

Szacuje się, że 50 000 obywateli Izraela oraz nieznana liczba obywateli innych państw będzie mogła ubiegać się o odszkodowania.

A my pytamy – jak to możliwe? Polska – kraj który został jako pierwszy najechany przez Niemcy hitlerowskie i w którym to Niemcy dokonywali Holocaustu na Polakach, Żydach i przedstawicielach innych narodowości teraz ma wypłacać odszkodowania?

A kwoty są ogromne. Według naszych wstępnych wyliczeń tylko jednorazowa wypłata 100 euro grupie 50 000 wnioskujących oznaczałaby wydatek 5 000 000 euro. A proszę pamiętać, że mówimy nie o jednorazowym odszkodowaniu tylko comiesięcznej rencie.

Efekty braku polityki historycznej oraz słabości dyplomacji będą teraz kosztowały nas – podatników – miliardy.

Times of Israel/ as/

 

No comments yet.

Leave a Reply

Intronizacja
Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE