Kryzys ukraiński powodem ekspansji NATO na wschód

Zdaje się, że Waszyngton zamierza przesunąć NATO jeszcze bliżej Moskwy. Antyrosyjską doktrynę Stanów Zjednoczonych przyjęło wielu spośród tych, kto wcześniej współpracował z Moskwą. Kolej na Ukrainę.

Sojusz Północnoatlantycki pod różnymi pozorami przesuwa swoją infrastrukturę do granic Rosji. Prowokując wojnę domową na Ukrainie, Amerykanie są zdecydowani korzystać z powstałego chaosu i stworzyć na terytoriach pozostających pod ich kontrolą atmosferę strachu i nienawiści.

Na tle kryzysu na Ukrainie o dalszym rozszerzeniu w kwaterze sztabu NATO się nie mówi. Sekretarz generalny NATO Rasmussen mgliście obiecuje rozszerzenie współpracy wojskowej z Kijowem i przeprowadzenie wspólnych szkoleń. Uniki sekretarza generalnego są zrozumiałe: Kijów znajduje się w stanie nierozwiązanego sporu terytorialnego z Moskwą. A regulamin NATO kategorycznie odmawia członkostwa państwom z podobnymi problemami. Zbliżona sytuacja panuje w Gruzji. Konflikt wokół Abchazji i Osetii Południowej mocno obniża jej szanse na udział w sojuszu. Jednak wiadomo, że i Gruzja, i Ukraina są dla NATO łakomymi kąskami, ponieważ włączenie ich w orbitę bloku stworzy silny czynnik dyplomatycznego i siłowego nacisku na Rosję.

Kryzys ukraiński uaktywnił działania sojuszu: NATO przeprowadziło szkolenia na Bałtyku, do bazy Sił Powietrznych USA w Estonii przybywają dodatkowe myśliwce F-16, Litwa zwiększa swój budżet obronny, aby pokryć zwiększone wydatki na przyjęcie dodatkowych pododdziałów z innych państw sojuszu.

NATO zwiększa obecność na Morzu Czarnym. W ciągu minionego miesiąca w Rumunii odbyło się kilka wspólnych z Amerykanami szkoleń wojskowych, z których część odbyła się na poligonach w pobliżu granicy z Ukrainą. Amerykański krążownik Ticonderoga przybył do rumuńskiego portu Konstanca. Tutaj na początku roku NATO oficjalnie przeniosło wojskowe funkcje Centrum Przewozów Tranzytowych Pentagonu z kirgiskiego lotniska Manas.

W Kirgistanie Amerykanie pozostawili po sobie złą pamięć. Przez trzynaście lat funkcjonowania bazy Sił Powietrznych USA w Manas, miejscowi mieszkańcy bezpośrednio stykali się z aktami przemocy ze strony wojskowych. Aby pociągnąć do odpowiedzialności winnych, kirgiskie władze odwoływały się do amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości. Pozostał on jednak głuchy nawet wtedy, gdy szeregowy Zachary Hatfield zastrzelił kierowcę cysterny Aleksandra Iwanowa. Wówczas winnego zabójstwa po prostu odesłano do domu, twierdzi członkini rady politycznej kirgiskiej Partii Zielonych Dinara Kutmanowa:

Ta buta Amerykanów przejawia się nie tylko w stosunku do Kirgistanu. Myślę, że to ich polityczna doktryna. To hegemonia, amerykańska wolność oparta na drukowanych przez nich dolarach. Kto płaci, ten wymaga. I my, i cały świat ma tańczyć, jak oni zagrają.

Ciekawe, że NATO niemalże demonstracyjnie odmawia podporządkowania się przepisom państwa, w którym przebywa. Zwiększenie kontyngentu żołnierzy NATO już sprawiło problemy mieszkańcom Łotwy. Mer portowego miasta Windawa Aivars Lembergs z żalem zauważył, że w ciągu dwóch dni żołnierze NATO dokonali tylu wykroczeń, ile nie bywa nawet w dniach obchodów święta miasta, kiedy do Windawy zjeżdżają dziesiątki tysięcy ludzi.

My witamy gości z uśmiechem. Niestety, żołnierze marynarki wojennej z państw NATO zachowali się jak świnie: załatwiali swoje potrzeby w miejscach publicznych, zaczepiali przechodniów, naruszali porządek, przepisy Łotwy i zasady dobrego wychowania. Jesteśmy niezadowoleni z ich pobytu.

Te przykłady, to zaledwie niewielka część ogólnego obrazu, która pozwala jednak ocenić sytuację. Bardzo ważne jest, aby pamiętać, że europejskie bachanalie NATO zagrażają nie tylko narodowemu bezpieczeństwu Rosji, ale i międzynarodowej stabilności. Waszyngton wciąga w swoje gierki tych, którzy z różnych przyczyn nie mogą sprzeciwiać się ich naciskowi. Dla zaspokojenia politycznych i geostrategicznych ambicji realizuje się celową działalność na rzecz destabilizacji sytuacji politycznej w suwerennych państwach. To bardzo niebezpieczna strategia, która wcześniej czy później doprowadzi do światowej katastrofy.
Czytaj dalej: http://polish.ruvr.ru

No comments yet.

Leave a Reply

Intronizacja
Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE