Gazowy zwrot inwestycji na Majdanie

gfgfd

Im dalej od Majdanu, tym bliżej prawdy. Sądząc po tym, jak rozwija się scenariusz na Ukrainie, kraj początkowo został wybrany do sprawdzenia brudnych technologii energetycznych – twierdzą eksperci.

Jakkolwiek banalnie to nie brzmi, inicjatorem tego są USA. Przyczyną są zasoby gazowe Ukrainy, łupkowe i tradycyjne. Interesy Waszyngtonu są zrozumiałe. Obecnie jego polityka opiera się na tym, aby po pierwsze, energetycznie odciąć Kijów od Moskwy. Po drugie, wykorzystać Ukrainę jako poligon doświadczalny, gdzie można przeprowadzać najodważniejsze eksperymenty ekologiczne.

Bazy ustawodawczej w kwestii łupków kraj nie posiada. Ukraińscy ekolodzy, oczywiście, będą milczeć, czym właściwie można wyjaśnić pojawienie się w zarządach różnych ukraińskich spółek gazowych amerykańskich biznesmenów. Dobitnym przykładem na to jest powołanie do rady dyrektorów ukraińskiej Burisma Holdings Huntera Bidena, młodszego syna wiceprezydenta USA Josepha Bidena.

Co ze starciami zbrojnymi w Ługańsku, Słowiańsku i Kramatorsku? Obecnie w obwodzie donieckim trwają walki nie tylko o miasta i miejscowości. Krew leje się jeszcze w obiektach gazowych. Na przykład, 17 maja budynek kramatorskiego zarządu gazociągów magistralnych Donbasstransgaz został zajęty przez nieznanych uzbrojonych sprawców. Od niego zależą natomiast dostawy gazu naturalnego na takie duże obiekty przemysłowe o znaczeniu państwowym, jak Nowokramatorska Fabryka Budowy Maszyn. Na tym tle składane są coraz to nowe oświadczenia amerykańskich firm. Jedna z nich, Chevron, w tych dniach oświadczyła, że znów zainteresowała się zagospodarowaniem zasobów gazu łupkowego na Ukrainie – oświadczył dyrektor generalny John Watson. Poza tym, akcjonariusze korporacji zostali poinformowani, że menedżment uważnie śledzi wydarzenia na Ukrainie i czeka na korzystny moment, aby rozpocząć pracę. Czyli wtedy, gdy nic nie stanie na przeszkodzie wykorzystaniu ukraińskich zasobów naturalnych według własnego uznania. Okazuje się, że słynąca ze swojej żyzności ukraińska ziemia stanie się zakładniczką ambicji politycznych USA.

A więc, nie na próżno minister obrony Ługańskiej Republiki Ludowej Igor Płotnicki bije na alarm – mówią eksperci. Wygląda na to, że ma rację, twierdząc, że przyczyną wojny domowej na południowym wschodzie Ukrainy stał się gaz łupkowy. Przecież największe złoża surowca znajdują się akurat tam, gdzie konfrontacja zbrojna ma najbardziej zaciekły charakter – między Ługańskiem, Słowiańskiem a Kramatorskiem.
Czytaj dalej: http://polish.ruvr.ru

No comments yet.

Leave a Reply

Intronizacja
Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE