Rodzina Le Pen – liderzy Frontu Narodowego we Francji. Cz.I

30 marca na wyborach municypalnych we Francji znacznie umocniła się pozycja partii prawicowych. Socjaliści przyznali, że otrzymali poważne ostrzeżenie od wyborców, a prezydent Francois Hollande zmienił rząd, stawiając na czele gabinetu ministrów byłego szefa MSW, popularnego Manuela Vallsa.

lp1

Jak powiedziała lider Frontu Narodowego Marine Le Pen, jej partia „zdobyła najlepsze wyniki w ciągu całej historii swojego istnienia”.

Historia się powtarza. W 2002 roku Front Narodowy i jego założyciel Jean-Marie Le Pen w pierwszej turze wyborów prezydenckich prześcignęli socjalistę Lionela Jospina. Wejście Le Pena do drugiej tury poruszyło nie tylko Francję, ale i całą Zachodnią Europę.

Kilkukrotnie spotykałem się z panem Le Penem i długo z nim rozmawiałem. Krótko przed tym, jak w styczniu 2011 roku przekazał on Front Narodowy swojej córce, Le Pen zaprosił mnie do swojej paryskiej rezydencji. Po tym, jak gospodarz pokazał mi swój „dom kapitana”, zaczęliśmy szczery wywiad. Uprzedziłem o tym pana Le Pena wcześniej. Lider Frontu Narodowego powiedział mi, że gotów jest odpowiedzieć na wszystkie pytania, nawet nieprzyjemne.

Dlaczego przeciwnicy często nazywają pana faszystą? Czu uważa pan to za oszczerstwo, nieporozumienie, a może jest w tym trochę prawdy?

 Moim zdaniem to oczywiście oszczerstwo. Faszyzm był pokonany w II wojnie światowej i nasi przeciwnicy, w tym także lewica, częśto korzystają z tego argumentu przeciwko swoim politycznym konkurentom, nazywając nasz ruch faszystowskim. Faszyzm to doktryna, która narodziła się we Włoszech na początku XX wieku. Jej główna właściwość to totalitaryzm państwowy. A Narodowy Front Francji to partia patriotyczna, która trzyma się zasad wolnych rynkowych i gospodarczych stosunków. Przy tym broni ona interesów narodowych, broni Francuzów, średnią klasę naszego państwa i opiera się na solidarności między Francuzami.

Kto jest dla pana idolem politycznym? Jaki jest pana stosunek do De Gaulla, do Stalina?

Ponieważ jestem chrześcijaninem, nie mam idoli. Ale w historii wiele jest wielkich ludzi, którzy mogą służyć przykładem. Dla mnie przykładem zawsze była i będzie wielka Joanna D’Arc. To związane jest z Francją, z pastwem, z ojczyzną. I jeśli mam skądś czerpać natchnienie, to wybieram właśnie taki autentyczny patriotyzm i bohaterstwo.
Czytaj dalej: http://polish.ruvr.ru

No comments yet.

Leave a Reply

Intronizacja
Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE