Krym: Nieuchronne wypowiedzenie

Duma Państwowa wypowiedziała cztery rosyjsko-ukraińskie porozumienia, dotyczące Floty Czarnomorskiej Rosji. Odpowiednia ustawa, zainicjonowana przez prezydenta kraju Władimira Putina, została zatwierdzona na posiedzeniu niższej izby parlamentu 31 marca.

Projekt ustawy “O zawieszeniu obowiązywania porozumień, dotyczących pobytu Floty Czarnomorskiej Rosji na terytorium Ukrainy” deputowani zatwierdzili jednogłośnie. W gruncie rzeczy dokument ten prawnie ujął to, co i tak jest oczywiste w związku z najnowszymi wydarzeniami. Po przyłączeniu Krymu do Rosji nie ma potrzeby wynajmowania obiektów rosyjskiej Floty Czarnomorskiej na terenie Ukrainy do 2042 roku, jak zostało to uwzględnione w porozumieniu. Fakt wypowiedzenia wskazuje na to, że Moskwa teraz nie ma powodu do przyznawania Kijowowi zniżki na gaz, ponieważ wynajem przez Rosję obiektów floty bezpośrednio wpływał na koszt paliwa.

Jak powiedział członek Komisji ds. budżetu i podatków Jewgienij Fiodorow, “siły zbrojne Rosji na terytorium Krymu i Sewastopola przestawiają się na tryb zwykłej jednostki wojskowej albo, jak w tym przypadku, rosyjskiej bazy wojenno-morskiej i funkcjonują tak samo, jak obiekty w obwodzie leningradzkim czy na Dalekim Wschodzie”.

Jeśli będziemy mówić konkretniej, to ustawa wstrzymuje obowiązywanie porozumień z lat 1997 i 2010 w sprawie parametrów podziału Floty Czarnomorskiej, statusu i warunków jej pobytu na Ukrainie i rozliczeń wzajemnych stron. Wypowiedzenie w całości się zgadza z konwencją wiedeńską o prawie traktatów z 1969 roku. Szef Komisji ds. WNP, integracji euroazjatyckiej i kontaktów z rodakami Leonid Słucki skomentował to w sposób następujący: “Od tej pory status i warunki przebywania Floty Czarnomorskiej w Sewastopolu będą regulowane w polu konstytucyjnym Federacji Rosyjskiej”. Skonsolidowaną decyzję parlamentarzystów uznał on za historyczną.

Politolog Władimir Słatinow nie jest pewien, że poza granicami Rosji decyzja Dumy Państwowej zostanie bezwarunkowo zaakceptowana: “Krym i Sewastopol weszły w skład Rosji i podstaw do obowiązywania porozumień już nie ma, ponieważ przedmiot porozumień przestał istnieć. Dlatego Moskwa już nie ma zobowiązań w zakresie wynajmowania odpowiednich terytoriów i płacenia za nich. Pod tym względem rosyjska logika jest absolutnie organiczna i naturalna. Inna sprawa, że nie zostanie zaakceptowana przez Ukrainę i część wspólnoty międzynarodowej, uznającej przyłączenie Krymu do Rosji za nielegalne. Jest to jednak problem tych krajów, ponieważ Rosja zachowuje się w tej kwestii zdecydowanie i gotowa jest iść do końca”.

Rada Federacji wyraziła gotowość do rozpatrzenia kwestii wypowiedzenia rosyjsko-ukraińskich porozumień w sprawie Floty Czarnomorskiej, a innymi słowy zatwierdzenia decyzji Dumy Państwowej na nadzwyczajnym posiedzeniu już 1 kwietnia.
Czytaj dalej: http://polish.ruvr.ru/2014_04_01/Nieuchronne-wypowiedzenie-9850/

No comments yet.

Leave a Reply

Intronizacja
Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE