Buchanan: Czy Putin jest irracjonalny?

Buchanan: Kim jest Władimir Putin?

Is Putin the Irrational One?

http://gazetawarszawska.com/2014/03/18/putin-irrational-one/

 

Jakie korzyści uzyskaliśmy z obecności Estonii czy Łotwy w NATO, które usprawiedliwiłyby utracenie Rosji jako przyjaciela i partnera uzyskanego przez Ronalda Reagana u końca Zimnej Wojny? Straciliśmy Rosję, ale uzyskaliśmy Rumunię jako sojusznika? Kto tu jest irracjonalny?

Władimir Putin stracił kontakt z rzeczywistością – miała powiedzieć Barackowi Obamie Angela Merkel po rozmowie z rosyjskim prezydentem. Jest „w innym świecie”. „Zgadzam się z tym co powiedziała Angela Merkel (…) o tym, że jest w innym świecie”, powiedziała Madeleine Albright, „Nie można tego wytłumaczyć”.

John Kerry również dorzucił swoje do tej zwariowanej teorii, sugerując, że Putin naśladuje Napoleona: „W dwudziestym pierwszym wieku po prostu nie postępuje się w stylu dziewiętnastowiecznym napadając na inny kraj na podstawie całkowicie zmyślonego pretekstu”.

Teraz, gdy Putin przejął Krym bez jednego strzału i 95% krymskiego elektoratu zagłosowało w niedzielę za przyłączeniem się do Rosji, czy jego decyzje nadal wyglądają na irracjonalne? Czyż nie było do przewidzenia, że Rosja, wielka potęga, która właśnie była świadkiem wyrwania sąsiada z jej orbity przez wsparty przez Amerykanów przewrót w Kijowie, przystąpi do obrony swojej strategicznej pozycji na Morzu Czarnym, którą posiada od dwóch stuleci? Zbigniew Brzeziński sugeruje, że Putin dąży do odbudowy carskiego imperium. Inni twierdzą, że Putin chce odbudować Związek Radziecki i radzieckie imperium.

Ale dlaczego Rosja, która dzisiaj jest wykrwawiana przez muzułmanów w secesyjnych wojnach w północno kaukaskich prowincjach Czeczenii, Inguszetii i Dagestanie, miałaby napadać na i anektować Kazachstan czy jakąkolwiek inną muzułmańską republikę starego ZSRR, powodując dżihadystyczną interwencję i niekończącą się wojnę?

Jeśli my Amerykanie wychodzimy z Afganistanu, dlaczego Putin chciałby powrócić do Uzbekistanu? Po co mu aneksja zachodniej Ukrainy w której nienawiść do Rosji sięga czasów przymusowego głodu Stalina? Inwazja i okupacja Ukrainy oznaczałaby dla Moskwy niekończące się koszty we krwi i skarbie, animozję całej Europy i wrogość Stanów Zjednoczonych. W jakim celu miałaby Rosja, z jej kurczącą się o pół miliona obywateli rocznie populacją, zainstalować swoje wojska w Warszawie?

Ale jeśli Putin nie jest rosyjskim imperialistą dążącym do przywrócenia rosyjskiego panowania nad nie-rosyjskimi narodami, to kim on jest?

Moim zdaniem, Władimir Putin jest etnonacjonalistą typu „ziemia i krew”, „ołtarz i tron”, który widzi siebie jako obrońcę Rosji i patrzy na Rosjan na obczyźnie podobnie jak Izrael patrzy na Żydów mieszkających poza jego granicami, jako ludzi, których bezpieczeństwo jest sprawą uzasadnionej troski z jego strony.

Spróbujmy zrozumieć świat, który Putin miał przed sobą obejmując władzę po dekadzie rządów Jelcyna. Widział Matkę Rosję ograbioną przez oligarchów podżeganych przez zachodnich kapitalistów kolesiów, w tym Amerykanów. Widział miliony etnicznych Rosjan pozostawionych samych sobie, opuszczonych, od państw bałtyckich po Kazachstan. Widział Stany Zjednoczone, które oszukały Rosję obietnicą nie przesuwania NATO do Wschodniej Europy jeśli Armia Czerwona wycofa się, aby następnie wykorzystać rosyjskie wyjście do wprowadzenia NATO na rosyjskie podwórko.

Gdyby oczekiwania neokonserwatystów się zrealizowały, nie tylko b. państwa Układu Warszawskiego ze Środkowej i Wschodniej Europy, ale również pięć z piętnastu b. republik ZSRR, w tym Ukraina i Gruzja, stałyby się członkami NATO, sojuszu stworzonego do powstrzymywania i, jeśli byłaby taka potrzeba, prowadzenia wojny z Rosją.

Jakie korzyści uzyskaliśmy z obecności Estonii czy Łotwy w NATO, które usprawiedliwiłyby utracenie Rosji jako przyjaciela i partnera uzyskanego przez Ronalda Reagana u końca Zimnej Wojny? Straciliśmy Rosję, ale uzyskaliśmy Rumunię jako sojusznika? Kto tu jest irracjonalny?

Czyż nie potrafimy jako Amerykanie, z naszą Doktryną Monroe’a, która ogłosiła całą zachodnią półkulę poza zasięgem europejskich imperiów – „Pozostańcie na swojej stronie Atlantyku!”- zrozumieć reakcję rosyjskiego nacjonalisty Putina wobec amerykańskich F-16 i rakiet anty-balistycznych przy swoich zachodnich granicach? W 1999 r. bombardowaliśmy przez 78 dni Serbię, ignorując protesty Rosji, która w obronie Serbii wypowiedziała wojnę w 1914 r.

Wykorzystaliśmy rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ, upoważniającą nas do przyjścia z pomocą zagrożonym libijczykom w Bengazi, do rozpoczęcia wojny i obalenia libijskiego reżimu. Przekazaliśmy pomoc wojskową syryjskim rebeliantom i zażądaliśmy ustąpienia syryjskich władz, które od lat są sojusznikiem Rosji.

Pod koniec Zimnej Wojny, pisze b. ambasador amerykański w Moskwie Jack Matlock, 80% Rosjan miało przychylne zdanie o Stanach Zjednoczonych. Dziesięć lat później, 80% Rosjan miało anty-amerykańskie nastawienie. To było jeszcze przed Putinem, który w sondażach ma obecnie poparcie 72% Rosjan ze względu na to, iż postawił się Amerykanom i odpowiedział na nasz przewrót w Kijowie własnym krymskim kontr-przewrotem. Ameryka i Rosja znalazły się dzisiaj na kursie kolizjijnym ze względu na sprawę – czyja flaga będzie powiewała nad którą częścią Ukrainy – którą żaden zimnowojenny prezydent, od Trumana do Reagana, nie uważałby za nasz interes.

Jeśli ludność wschodniej Ukrainy chce sformalizować swoje historyczne, kulturowe i etniczne więzi z Rosją, a ludzie z zachodniej Ukrainy chcą zerwać więzi z Moskwą i przystąpić do Unii Europejskiej, dlaczego nie można rozwiązać tego problemu, politycznie, dyplomatycznie i demokratycznie, przy urnie?

Posted by Marucha w dniu 2014-03-20 (czwartek)

Patrick J. Buchanan
tłum. Mike Krupa

One Response to Buchanan: Czy Putin jest irracjonalny?

 1. veritas 22/03/2014 at 09:37 #

  httpsv://www.youtube.com/watch?v=5Xt5IQrC5ZE
  Text –Text– Text

  Can The Jews Stop Putin?
  By Brother Nathanael Kapner

  The Jewish shriek against Putin is at fever pitch.

  Leading the crusade are Thomas Friedman of the New York Times and Martin Wolf of the Financial Times.

  Friedman wants to raise gas pump taxes thinking this will lower global oil demand.

  Who cares if Americans suffer at the pump? This will “punish Putin,” says Friedman, and that’s all that matters.

  Wolf says the IMF can punish Putin by making Ukraine an economic powerhouse and less dependent on Russian gas and trade.

  But the first 3 billion of an IMF loan goes straight to Moscow via Russia’s bailout deal Ukraine signed with Putin last December.

  Wolf’s scheme is a con and Yatsenyuk is his patsy.

  Everyone knows that loans from the IMF will not “improve” Ukraine’s economy but will make Kiev the slave of Jewish bankers.

  How about sanctions? Obama says Russia must “pay the cost” for “grabbing” Crimea:

  [Clip: “Today, I’m announcing a series of measures that will continue to increase the cost on Russia.

  “First, as authorized by the executive order I signed two weeks ago, we are imposing sanctions on specific individuals responsible for undermining the sovereignty, territorial integrity and government of Ukraine. We’re making it clear that there are consequences for their actions.

  “Second, I have signed a new executive order that expands the scope of our sanctions. As an initial step, I’m authorizing sanctions on Russian officials.”]

  The Russians are laughing.

  Russia’s deputy prime minister, Dmitry Rogozin—one of the ‘evil eleven’ on Obama’s ‘freeze-their-assets’ list—tweeted back, “Hey Comrade Obama! I don’t own a single asset in the USA.”

  Victoria Nuland (born “Nudelman”) of the US State Department tried to stop Putin by ‘regime-changing’ Yats the Yid as Ukraine’s prime minister.

  Instead, it sent Crimea, home of Russia’s Black Sea Fleet, flying into the arms of Vladimir Putin.

  It’s a super deal for Vlad whose Black Sea Fleet lease with Kiev to the tune of 90 million a year will soon be rent free.

  AND it looks like neocon Jews Jeffrey Goldberg and William Kristol along with AIPAC’s shill McCain are drumming up war against Putin with the same old lies just like they did against Saddam:

  [Clip: “There’s a broad array of options that we have. Why do we care? Because this is the ultimate result of a feckless foreign policy where nobody believes in America’s strength anymore.”

  “Putin looks at the West and I think he sees it as weak and certainly not willing to put its money where its mouth is.”

  “What can we do?”

  “Well we can do a lot short of sending troops there, we can indeed remind people that we have a NATO relationship which is a security guarantee…”

  “People like Vladimir Putin take note when you draw a line in the sand and it is crossed…”

  “…The guy used chemical weapons, let’s not forget, weapons of mass destruction. I think one thing that would help would be if Americans and government especially didn’t say the first thing they say; ‘well God forbid we can’t do anything militarily, I mean oooh troops that would be just out of the question.’ If Americans said; ‘look, all options are on the table, Russia will pay a price for this, Putin will pay a price for this.’”]

  The only ones who will “pay a price” are American Gentile boys who will be shipped back from Ukraine in coffins. Jews don’t send their own to die in their wars.

  Can the Jews stop Putin? Yes they can.

  When all else fails send in the nukes and bomb Russia to kingdom come…and wipe out the entire human race along with them.

  If Jews can’t get their way, the Sampson Option comes into play.

Leave a Reply

Intronizacja
Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE