Kissinger: Zachód powinien przestać prowadzić politykę demonizacji Putina

Zachód powinien zrewidować swoje poglądy na temat Kijowa i stosunków z Moskwą. Ukraina powinna być odbierana przez Unię Europejską i USA nie jako pole konfrontacji z Rosją, a jak most łączący Wschód i Zachód. Taką opinię wyraził weteran amerykańskiej polityki zagranicznej, laureat Pokojowej Nagrody Nobla Henry Kissinger w artykule opublikowanym w The Washington Post.

Визит Г.Киссинджера в Москву

„Zbyt często kwestia ukraińska przedstawiana jest jako decydująca bitwa: Ukraina zwróci się w kierunku Zachodu czy Wschodu. A jeśli Ukraina chce przetrwać i się rozwijać, to nie powinna zamienić się w forpocztę jednej strony przeciwko drugiej. Powinna stać się pomostem pomiędzy nimi” – taką opinię wyraził Henry Kissinger. Jednocześnie koryfeusz amerykańskiej dyplomacji jest przekonany, że Waszyngton powinien podejmować wysiłki, aby pomóc pokonać rozłam między rywalizującymi na Ukrainie siłami politycznymi, a nie starać się doprowadzić do dominacji jednej z nich.

Kissinger należy do grona polityków, którzy ukształtowali się i przywykli do działania w czasach zimnej wojny. Dla tego pokolenia charakterystyczne jest bardziej wyważone i odpowiedzialne podejście do stosunków międzynarodowych. Przy tym Kissinger związany jest z tradycją realizmu politycznego, przypomina kierownik sektora zewnętrznej i wewnętrznej polityki Stanów Zjednoczonych Instytutu Gospodarki Światowej i Stosunków Międzynarodowych Fiodor Woitołowski:

Henry Kissinger generalnie mówi o zdrowym rozsądku. Ta pozycja zakłada postrzeganie sytuacji, która powstała na Ukrainie, jako systemowego kryzysu ważnego dla bezpieczeństwa euroatlantyckiego, dla relacji Zachodu i Rosji. Niezbędna jest, i na to wskazują liczni amerykańscy autorzy, bardziej racjonalna, bardziej wyważona strategia. Nie jest możliwe obecnie we współczesnym świecie realizowanie polityki zagranicznej w oparciu o zasadę „zwycięzca bierze wszystko”. Tak się nie zdarza.

W opinii Kissingera Zachód demonizuje obraz Władimira Putina. Robi to, żeby zastąpić realną, odpowiedzialną politykę uproszczonymi schematami. Europa i USA odmawiają uznania, że „dla Rosji Ukraina nigdy nie stanie się zwykłym obcym państwem”. Przy tym Kissinger z przykrością stwierdza: „Rozumienie rosyjskiej historii i psychiki nigdy nie było silną stroną amerykańskich liderów politycznych”. Zgadza się z tym wicedyrektor Instytutu USA i Kanady Walerij Garbuzow:

Amerykanie w dużej mierze, prawdopodobnie Europejczycy w mniejszym stopniu, zbyt „bezpośrednio” przyjmują to, co się dzieje. Nie mogą wniknąć w szczegóły, nie mogą zrozumieć historycznej podszewki i podskórnych prądów, które związane są z tymi wszystkimi wydarzeniami. To, co dzieje się na Ukrainie, odbierają bardzo bezpośrednio: to rewolucja przeciwko skorumpowanemu reżimowi Janukowycza. A szczegółów tych tak zwanych procesów rewolucyjnych nie widzą. Jeśli by je widzieli, to wtedy wszystko by inaczej przyjmowali i reakcja byłaby nieco inna.

Większą odpowiedzialnością powinni wykazać się także sami Ukraińcy. „Każda próba dominowania jednej części Ukrainy nad drugą, co przekształciło się w prawidłowość, z czasem doprowadzi do wojny domowej lub do rozłamu kraju”, ostrzega Kissinger. Według niego, w kwestiach stosunków międzynarodowych Kijów powinien uczyć się od Finlandii, kraju utrzymującego pozytywne stosunki zarówno z Rosją, jak i Zachodem. Przy tym, chociaż Kissinger jest przeciwny przyłączeniu Krymu do Rosji, podkreśla on, że autonomia półwyspu powinna zostać zwiększona. Oddzielnie Kissinger wspomina, że Ukraina nie powinna zostać członkiem NATO.

http://polish.ruvr.ru/2014_03_08/Kissinger-Zachod-powinien-przestac-prowadzic-polityke-demonizacji-Putina-1200/

No comments yet.

Leave a Reply

Intronizacja
Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE