Prawosławie w konstytucji: „Najważniejsze, najpowszechniej wyznawane”

4 grudnia 2013

Duma Państwowa chce wprowadzić zmiany w preambule do ustawy zasadniczej. Rosyjscy deputowani uznali, że sprzyja temu 1025-lecie chrztu Rusi. Chcą wnieść do konstytucji zapis o szczególnej roli prawosławia – religii „najważniejszej, najpowszechniej wyznawanej”.

Zwolennikami podkreślenia w preambule „historycznej roli prawosławia w kształtowaniu państwowości i wartości cywilizacyjnych Rosji” są m.in. przedstawiciele Rosyjskiego Instytutu Badań Strategicznych i rektorzy szkół wyższych.

Jako wzorzec mają Rosjanom posłużyć rozwiązania funkcjonujące w innych prawosławnych krajach Europy: np. w Grecji, Gruzji czy Bułgarii, gdzie czytamy, że „państwo uznaje wyjątkową, historyczną rolę Gruzińskiej Cerkwi Prawosławnej w kształtowaniu państwowości narodowej” lub, jak ma to miejsce w konstytucji bułgarskiej, w której jest zapis o „religii prawosławnej jako tradycyjnej od wieków wierze Bułgarów”.41d3e9

http://kresy24.pl/43053/prawoslawie-w-konstytucji-najwazniejsze-najpowszechniej-wyznawane/

2 Responses to Prawosławie w konstytucji: „Najważniejsze, najpowszechniej wyznawane”

 1. mariaf 06/03/2014 at 19:17 #

  “Godny prezydent uzewnętrznia…”? -- nasz przecież też jedynie “uzewnętrznia”.

  Świadczy to jedynie o tym, jak schizma prowadzi do zabobonu, a chęć pozostania na świeczniku do hipokryzji i kształtowania charakteru marionetki lub chorągiewki na wietrze: Putin, rozwodnik i cudzołożnik, a może i zabójca, w zależności od okoliczności (jak JPII), całuje coś, co schizmatycy nazywają ikoną, innym razem ucałuje mezuzę, włoży myckę i zapali menorę, a jeszcze kiedy indziej posłuży się metodami kagiebisty, by zniszczyć kogoś, kto uważał go za przyjaciela!

 2. Adm 06/03/2014 at 19:54 #

  Niech zatem i “polscy” politycy będą tak zakłamani, ze pocałują polskaa ikonę zamiast
  szczerze ją opluwać!

  Zawsze jakiś zysk.

  Admin

Leave a Reply

Intronizacja
Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE