Izrael to rak

Przewodniczący irańskiego parlamentu:

Izrael to rak regionu

Podczas uroczystości z okazji przyjęcia przez Tunezję nowej konstytucji, przewodniczący parlamentu Iranu nazwał Izrael “rakiem regionu”, a USA oskarżył o próbę “sterylizacji” Arabskiej Wiosny. Delegacja USA na znak protestu opuściła uroczystości.

Uroczystości przyjęcia przez Tunezję nowej konstytucji odbyły się wczoraj w Tunisie. Uczestniczyły w nim zagraniczne delegacje, europejskich przywódców reprezentował jedynie  prezydent Francji Francois Hollande. Przybyli także przedstawiciele kilku europejskich parlamentów.

Konstytucja, uchwalona pod koniec stycznia, uważana jest za najbardziej demokratyczny dokument w tej części świata i przedstawiana jako model dla całego regionu.

Uroczystości zakłóciło wystąpienie przewodniczącego parlamentu Iranu Ali Larijaniego, który oświadczył, że Izrael jest “rakiem Bliskiego Wschodu” i oskarżył Tel Awiw i Waszyngton o wspólne działania w celu “sterylizacji” Arabskiej Wiosny.

– Nawet korzyści, które przyniosła ta rewolucja, Stany Zjednoczone i Izrael usiłują tak wykorzystać i zniszczyć, by to przyniosło korzyści Izraelowi – cytuje Larijaniego oficjalna agencja prasowa Iranu.

W reakcji na te słowa jako na “fałszywe i nieodpowiednie komentarze”  delegacja amerykańska opuściła uroczystości. Ambasada USA w Tunisie wydała komunikat, w którym zarzuca irańskiemu dyplomacie, że podniosłą uroczystość, która miała uhonorować niebagatelne osiągnięcia Tunezji na drodze do demokracji, Ali Larijani wykorzystał jako platformę do znieważenia Stanów Zjednoczonych.

Iran przeciwko Izraelowi – czy to będzie początek nowej wojny?

 

No comments yet.

Leave a Reply

Intronizacja
Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE