Wiatr słoneczny spowoduje burzę magnetyczną na Ziemi

Ludzkość przygotowuje się do odbioru ciosu żywiołu kosmicznego – cała seria potężnych wybuchów na powierzchni Słońca, jaka miała miejsce w dniu 7 stycznia, w najbliższym już czasie spowoduje silną burzę magnetyczna na Ziemi. „Głos Rosji” zapytał ekspertów, jakich konsekwencji mamy oczekiwać.

44455024

Aktualny wyrzut plazmy słonecznej, zdaniem naukowców, jest jednym z największych w ostatnich latach. W pierwszej kolejności, wiąże się to z ulokowaniem wybuchów – miały one miejsce w środkowej części powierzchni Słońca, w tak zwanym uderzeniowym miejscu naszej gwiazdy. Jak powiedział „Głosowi Rosji” starszy pracownik naukowy Państwowego Instytutu Astronomicznego imienia Szternberga Igor Nikulin, wyjaśnia to intensywność oddziaływania na Ziemię:

Wybuchy, które mają miejsce w okolicach skraju tarczy słonecznej, rzadko wywierają wpływ na magnetosferę Ziemi. Natomiast te, jakie znajdują się bliżej środka – najczęściej powodują burze magnetyczne. Przy tym wywierają wpływ nie tylko wobec pola magnetycznego, lecz działają także na satelity, na biosferę, a tym również na ludzi.

Obłok naładowanych cząstek, który, według różnych ocen, dotrze do Ziemi w ciągu połowy doby, napotka na pole magnetyczne Ziemi, będące swoistą tarczą, chroniącą nas przed promieniowaniem kosmicznym. Jednak siła uderzenia będzie tak wielka, że w warstwach atmosfery naszego globu wynikną ogromnie silne zaburzenia magnetyczne, co może spowodować nader przykre konsekwencje, – zakłada sekretarz naukowy Instytutu Fizyki Ogólnej Rosyjskiej Akademii Nauk Stiepan Andriejew:

Zakłócenia dotkną w pierwszej kolejności łączności satelitarnej. Naładowane cząstki powodują zaburzenia w magnetosferze i stratosferze, które są środowiskiem związanym z przekazywaniem informacji i rozpowszechnianiem się fal radiowych. Gdy na Słońcu dochodziło do najpotężniejszych wybuchów, to łączność radiowa dosłownie zanikała na pewien czas.

Ponadto, burza magnetyczna wywrze poważny wpływ na uzależnionych od podobnych zjawisk ludzi. W pierwszej kolejności dotknie to ludzi chorych na zaburzenia układu krążenia. Jednak zaburzenia w magnetosferze mnogą także oddziaływać na ludzi w pełni zdrowych, – podkreślił podczas rozmowy z “Głosem Rosji” dziekan wydziału fizyki biologicznej i medycznej moskiewskiego instytutu fizyczno-techncznego Aleksander Melerzanow:

Ludzie zaczynają cierpieć na bóle głowy, wpadają w pewien niepokój, występują u nich zaburzenia snu. Mogą być także notowane inne objawy. Jednak ma to już charakter indywidualny. Z reguły, ludzie częściej zgłaszają się do placówek lekarskich o pomoc, w pierwszej kolejności są to ludzie starsi.

Eksperci twierdzą, że burza magnetyczna jest zjawiskiem zakrojonym na skalę globalną, wobec tego nie sposób się przed nią ukryć. Równocześnie sugerują oni, że zaburzenia w magnetosferze Ziemi mogą stać się powodem dla miłej niespodzianki dla niektórych ludzi, gdyż jest w pełni prawdopodobne, że mieszkańcy niektórych regionów naszego globu będą mogli podziwiać zorzę polarną – zjawisko, charakterystyczne raczej dla terenów położonych za kołem polarnym

http://polish.ruvr.ru/2014_01_09/Wiatr-sloneczny-spowoduje-burze-magnetyczna-na-Ziemi/

No comments yet.

Leave a Reply

Intronizacja
Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE