Ukraina: Opozycja przystąpiła do formowania rządu tymczasowego

Ukraina: Opozycja przystąpiła do formowania rządu tymczasowego

2.12.2013, 19:08
Drukuj Poleć znajomemu Dodaj do bloga
dsd
Foto: Głos Stolicy

Ukraińska opozycja, której zwolennicy prowadzą masowe akcje protestacyjne w Kijowie i innych miastach, przystąpiła do rozmów w sprawie utworzenia rządu tymczasowego. Donosi o tym portal informacyjny Comments.UA powołując się na źródła w sztabach trzech czołowych partii opozycyjnych – Batkiwszczyna, UDAR i Swoboda.

„Ten gabinet ministrów będzie mieć techniczny, tymczasowy charakter – podało źródło w jednej z partii. – Ten rząd powinien się stać swego rodzaju pośrednim ogniwem pomiędzy obecnym i nowym rządem, który zostanie utworzony po przedterminowych wyborach prezydenckich”.

http://polish.ruvr.ru/2013_12_02/Ukraina-Opozycja-przystapila-do-formowania-rzadu-tymczasowego/

 

Na ulicach stolicy Ukrainy po masowych zamieszkach, do których doszło w ubiegły weekend, nastąpiła cisza. W rezultacie starć ucierpiało 165 uczestników akcji protestacyjnych i ponad 100 pracowników służb porządkowych. Obecnie demonstranci znajdują się pod budynkiem rządu Ukrainy i blokują wszystkie wejścia. Opozycja podkreśla, że akcja ma pokojowych charakter.

Masowe akcje zwolenników eurointegracji rozpoczęły się w Kijowie 21 listopada, po tym, jak rząd ogłosił wstrzymanie przygotowań do podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE. Na początku demonstracja miała pokojowych charakter i milicja nie reagowała na prowokacje. Jednak w sobotę rano, gdy demonstranci zbyt blisko podeszli pod budynek administracji prezydenta, władze musiały zaangażować służby specjalne „Berkut”. Oto co powiedział korespondent „Głosu Rosji” Aleksander Bondarienko:

Większość uczestników akcji protestacyjnych wzywała do pokojowych protestów. Jednak kilkudziesięciu młodych ludzi krzyczało, że trzeba szturmować siedzibę administracji prezydenta. Wielu protestujących mówiło, że byli to prowokatorzy. Milicja nie podejmowała prób zatrzymania tych, którzy wzywają do przemocy, lecz użyła gazu łzawiącego. Potem nagle pojawili się funkcjonariusze oddziału specjalnego „Berkut” i odepchnęli demonstrantów na jakieś 250 metrów, gdzie zaczyna się ulica Bankowa, na której znajduje się administracja prezydenta. Działali oni bardzo brutalnie.

W ogólnym zarysie na Ukrainie, za wyjątkiem poszczególnych regionów na zachodzie kraju, panuje spokojna sytuacja. W większości miast działania zwolenników opozycji nie cieszą się poparciem. Eksperci zakładają, że sytuacja w Kijowie jest sztucznie podsycana według opracowanego wcześniej scenariusza. Przypomina to taktykę, wykorzystywaną w czasach „pomarańczowej rewolucji”. Do ukraińskich opozycjonistów dołączają działacze polityczni z innych krajów – podkreśla redaktor naczelny gazety „Kijowski telegraf” Władimir Skaczko:

Na Ukrainie pojawił się pan Kaczyński, brat zmarłego prezydenta Polski, który chodził po mieście, krzycząc „O naszą i waszą wolność!”. Sytuacja jest nakręcana według pewnych technologii wiadomościami o tym, że w Boryspolu wylądował rosyjski OMON, zmarła dziewczynka pobita przez OMON, ucierpiało tysiące ludzi.

Fakt presji ze strony Zachodu potwierdza także deputowany do Rady Najwyższej Ukrainy Aleksander Gołub:

Jest to bezprecedensowa presja. Wśród protestujących znaleźli się przedstawiciele Litwy i Polski, którzy udzielali poparcia protestującym, wypowiadali się, przedstawiali oceny polityczne. Przy czym nie byli to zwykli obywatele, tylko osoby, które zajmują czy zajmowały stanowiska państwowe. Zainteresowanie pewnych środowisk europejskich w eskalacji napięcia jest oczywista, przypomina to zemstę za niepodpisanie umowy o stowarzyszeniu.

Głównym żądaniem opozycji jest dymisja obecnego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza. Zdaniem ekspertów, obecnie jest to jednak niemożliwe, ponieważ do rozpoczęcia tej procedury parlamentarnej potrzebnych jest trzy czwarte głosów w Radzie Najwyższej. Jedyne, co mogą osiągnąć opozycjoniści, to dymisję rządu. Tymczasem szanse, że przy Janukowyczu pojawi się premier z ramienia opozycji, nie są duże.

 

No comments yet.

Leave a Reply

Intronizacja
Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE