Bergoglio: …jego korzenie są żydowskie

Papież Franciszek: Chrześcijanin nie może być antysemitą, jego korzenie są żydowskie

z1403249
– Antysemityzm musi zostać wyrzucony z serca i z życia każdego mężczyzny i każdej kobiety – stanowczo oświadczył Franciszek podczas audiencji dla przedstawicieli społeczności żydowskiej. Odbyła się ona w związku z 70. rocznicą łapanki w getcie w Rzymie i deportacji złapanych do Auschwitz (przypada dokładnie 16 października).

Franciszek powiedział delegacji rzymskich Żydów, że “chrześcijanin nie może być antysemitą”. – Sprzecznością byłoby, gdyby chrześcijanin był antysemitą, jego korzenie są żydowskie – podkreślił.- Antysemityzm musi zostać wyrzucony z serca i z życia każdego mężczyzny i każdej kobiety – powiedział Franciszek. – Będziemy modlić się za tyle niewinnych ofiar ludzkiego barbarzyństwa i za ich rodziny. Będzie to okazja do tego, by zachowywać zawsze czujność, aby nie odżyły pod żadnym pretekstem formy nietolerancji i antysemityzmu w Rzymie i na całym świecie.Papież mówił także o relacjach między Kościołem a wyznawcami judaizmu w Rzymie.- Od wielu stuleci wspólnota żydowska i Kościół rzymski razem żyją w tym mieście, mając za sobą historię, często naznaczoną przez nieporozumienia i autentyczną niesprawiedliwość – powiedział Franciszek. Przypomniał także, że ostatnie dekady przyniosły rozwój “przyjaznych i braterskich relacji”.Papież przypomniał, że już wcześniej w Buenos Aires pracował na rzecz dobrych stosunków przedstawicieli obu wyznań i chce to nadal robić jako biskup Rzymu. Przypomniał też, że w czasach Holocaustu zdecydowana większość katolików pomagała Żydom i ratowała ich przed deportacjami do obozów zagłady.- Nie byli na pewno świadomi potrzeby poprawy chrześcijańskiego zrozumienia dla judaizmu i może nawet mało znali życie samej wspólnoty żydowskiej. Mieli jednak odwagę robić to, co w tamtym momencie było słuszne: chronić brata, który był zagrożony – oświadczył papież. – Wspólna tragedia wojny nauczyła nas wspólnego podążania.

Jak przypomina “Times of Israel” było to pierwsze spotkanie z wyznawcami judaizmu podczas pontyfikatu Franciszka. Wśród delegatów, którzy spotkali się z papieżem, był naczelny rabin Rzymu Riccardo Di Segni.

– Papież Franciszek jest bardzo dobrym przyjacielem narodu żydowskiego i cieszymy się, że będzie on nadal rozwijać ścieżkę jego poprzedników w pogłębianiu katolicko-żydowskich relacji – powiedział na łamach “Times of Israel” rabin David Rosen z Amerykańskiego Komitetu Żydowskiego.

Franciszek wspomniał także, że katolicy powinni zaprzestać wszelkich prób nawracania Żydów na własną religię.

Za brak zdecydowanych wypowiedzi potępiających Holocaust wielokrotnie krytykowany był Benedykt XVI. Komentatorzy zarzucają mu, że zarówno podczas wizyty w Auschwitz w 2007 roku, jak i w Yad Vashem w 2009 nie mówił o odpowiedzialności Kościoła za pielęgnowanie nienawiści do wyznawców judaizmu.

– Niech imiona tych ofiar nigdy nie zaginą! Niech nigdy ich cierpienie nie będzie negowane, podważane czy zapomniane! – wzywał Benedykt XVI w centrum Yad Vashem, jednak komentatorzy uznali wtedy, że te słowa są niewystarczające. Kryzys w relacjach katolicko-żydowskich spowodowała także propozycja Benedykta XVI, żeby wynieść na ołtarze Piusa XII, papieża, któremu zarzuca się, że podczas II wojny niewiele zrobił dla ratowania Żydów i nie potępił Hitlera.

One Response to Bergoglio: …jego korzenie są żydowskie

  1. veritas 12/10/2013 at 01:41 #

Leave a Reply

Intronizacja
Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE