Tym, co głęboko nas zaszokowało, był brak czci i sacrum w liturgii Mszy Świętej.

Biskup Athanasius Schneider ORC. Wizyta w Poznaniu oraz słowo pasterskie.

 

W środę, 16 października 2013, o godzinie 19.15 w kościele św. Antoniego Padewskiego przy ulicy Franciszkańskiej 2 w Poznaniu (Wzgórze Przemysła, Sanktuarium Matki Bożej w Cudy Wielmożnej, Pani Poznania) odprawiona zostanie Msza Święta pontyfikalna w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego. Celebransem będzie Jego Ekscelencja Biskup Athanasius Schneider, biskup pomocniczy Archidiecezji Najświętszej Maryi Panny w Astanie (Kazachstan).

bp_schneider

Po Mszy Świętej organizatorzy zapraszają na spotkanie z Księdzem Biskupem Athanasiusem Schneiderem, które rozpocznie się ok. godziny 21.00 w Kapitularzu Fary Poznańskiej.

O dzieciństwie spędzonym w Związku Sowieckim, wyniesionej ze swej młodości głębokiej czci dla Najświętszego Sakramentu, o gorszących nadużyciach liturgicznych, roli kobiet w Kościele, o świętym kapłaństwie Ksiądz Biskup mówi w rozmowie z dwumiesięcznikiem „Polonia Christiana”.

Oto fragment wywiadu:

 

„My, którzy praktykowaliśmy wiarę katolicką w czasach prześladowania, wyobrażaliśmy sobie Niemcy i świat zachodni jako «raj». W prześladowanym Kościele żyliśmy głęboką wiarą, zachowując wielką cześć dla wszelkiej świętej rzeczywistości, dla kapłana, liturgii i przede wszystkim dla Komunii Świętej.

Tym, co głęboko nas zaszokowało, był brak czci i sacrum w liturgii Mszy Świętej. Po raz pierwszy w naszym życiu obserwowaliśmy niewyobrażalną scenę rozdzielania Komunii Świętej na rękę. Wydało się nam czymś tak banalnym i tak pospolitym jak rozdawanie ciastek. Gdy wróciliśmy do domu, odczuwaliśmy w naszych duszach cichy ból. Gdy moja matka zauważyła, że podobne sceny mają miejsce w prawie wszystkich kościołach, które odwiedzaliśmy, głęboko cierpiała i płakała”.

 

„Największym ryzykiem i najcięższą konsekwencją praktyki udzielania Komunii Świętej na rękę jest olbrzymia utrata cząstek Eucharystii i to, że cząstki te są deptane przez ludzkie stopy w naszych kościołach. Następnym poważnym ryzykiem jest ogromna łatwość kradzieży konsekrowanych Hostii. Praktykowanie przyjmowania Komunii Świętej na rękę przez dłuższy czas wyraźnie osłabia wiarę w Realną Obecność i w Przeistoczenie, ponieważ Najświętszy spośród Świętych traktowany jest jak zwykły pokarm, bez przekonujących gestów adoracji”.

 

CAŁY TEKST WYWIADU

 

Bp Athanasius Schneider w styczniu 2012 roku we Francji wygłosił referat, w którym, mając na myśli nadużycia w liturgii, mówił m. in. o pięciu ranach na mistycznym Ciele Chrystusa.

Pięć ran (nie licząc nowych modlitw w Offertorium) to te rzeczy, których forma zwyczajna nie przewiduje, ale które zostały do niej wprowadzone drogą godnej pożałowania praktyki:

1.     Celebrowanie ofiary Mszy z kapłanem zwróconym twarzą w kierunku ludu, zwłaszcza podczas Modlitw Eucharystycznych i Konsekracji, najwyższych i najświętszych momentów czci, która należy się Bogu.

2.     Rozdawanie Komunii na rękę.

3.     Nowe modlitwy podczas Offertorium. Są one całkowicie nową twórczością i nigdy wcześniej nie były używane w Kościele.

4.     Całkowity zanik łaciny w ogromnej większości celebracji Eucharystycznych.

5.     Wypełnianie funkcji lektora i akolity przez kobiety, a także wykonywanie tych funkcji w ubraniu świeckim, wchodząc do prezbiterium podczas Mszy prosto z części przeznaczonej dla wiernych.

Ten wierzący Biskup mówi: „Pięć ran na liturgicznym ciele Kościoła, które wymieniłem, woła o uleczenie. Reprezentują one zerwanie, które można by porównać do wygnania papieża do Awinionu. Przypadek ostrego pęknięcia w wyrażaniu życia Kościoła nie może być bagatelizowany – tak jak wówczas nieobecność papieża w Rzymie, tak dzisiaj znaczące zerwanie pomiędzy liturgią przed- i posoborową. Sytuacja ta woła o leczenie.

Z tego właśnie powodu potrzebujemy dziś nowych świętych, jednej lub kilku nowych Katarzyn ze Sieny. Potrzebujemy „vox populi fidelis” domagającego się usunięcia zerwania liturgicznego. Tragedia w tym wszystkim polega na tym, że podobnie do ówczesnej sytuacji wygnania do Awinionu, ogromna większość duchowieństwa, zwłaszcza na wyższych stanowiskach, wydaje się być zadowolona z tego zerwania”.

 

CAŁY TEKST REFERATU

 

Biskup Athanasius Schneider znany jest w Polsce ze swojego cennego opracowania Dominus est. Refleksje Biskupa z Azji Środkowej o Komunii świętej. Dziełko było reklamowane tu i ówdzie. Nagle reklama się urwała…

Mamy pociesząjącą wiadomość: przygotowuje się już dodruk tego cennego opracowania! Będzie je można nabyć na spotkaniu w Poznaniu oraz w niektórych księgarniach. Szczegóły wkrótce!

sandro_botticelli

I najnowsza książka autorstwa Księdza Biskupa:

Athanasius Schneider, Corpus Christi. La Santa Comunione e il rinnovamento della Chiesa, Libreria Editrice Vaticana 2013, s. 100.

Tłumaczenie w trakcie! Jeśli Pan Bóg pozwoli, na Boże Narodzenie otrzymamy cenny dar w języku polskim: słowo rzymskoskokatolickiego biskupa w obronie czci Najświętszego Sakramentu i Komunii Świętej w postawie klęczącej. Rzecz nie do przecenienia!

 

WIĘCEJ NA TEN TEMAT

 

Oto rzymskokatolicki pasterz, który klarownie i publicznie artykułuje sprawy najświętsze. Tak rodzi się autorytet i powaga urzędu w Kościele.

 

+++

 

Po Soborze Watykańskim II Pan Bóg nie zmienił poglądów.

 

+++

 

Jeżeli nie klękniemy przed Panem Bogiem,

Rok Wiary będzie mnożeniem słów i oklasków.

 

 +++

 

Msza Święta – intencje zamówione przez p. Urszulę O. z Łomianek:

28.10.2013: 1.Za śp. Marię O. – gregoriańska 12.

2. Jasna Góra: O zdrowie, błogosławieństwo Boże i opiekę Matki Bożej dla ks. Dariusza Krawczyka – intencja zamówiona przez p. Genowefę B. z Warszszawy.

29.10.2013: Za śp. Marię O. – gregoriańska 13.

30.09.2013: Za śp. Marię O. – gregoriańska 14.

1.10.2013: Za śp. Marię O. – gregoriańska 15.

2.10.2013: Za śp. Marię O. – gregoriańska 16.

3.10.2013: Za śp. Marię O. – gregoriańska 17.

4.10.2013: Za śp. Marię O. – gregoriańska 18.

One Response to Tym, co głęboko nas zaszokowało, był brak czci i sacrum w liturgii Mszy Świętej.

  1. mariaf 05/10/2013 at 09:51 #

    Schneider -- Niemiec?
    W Astanie -- siedzibie masonów?
    katolik tradycji? -- Bardzo dziwne!

Leave a Reply

Intronizacja
Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE