BURAKI.

BURAKI

– zwyczajne to gatunek roślin uprawnych z rodziny komosowatych. Odmiany buraków pochodzą od buraka dzikiego, do dzisiaj rosnącego na Bliskim Wschodzie, w Indiach, w okolicach Morza Kaspijskiego, Śródziemnego i Czarnego. Obecnie buraki są uprawiane na wszystkich kontynentach i w wielu odmianach. Powstały i są uprawiane różne odmiany buraków, różniące się wielkością, kształtem, intensywnością koloru, bez zdrewniałych włókien, cienkiej skórce i słodkim miąższu.

burak

Podstawowe grupy buraków to:

– burak liściowy, boćwina – uprawiana dla jadalnych liści, w Polsce dość mało znana

burak korzeniowy do którego zaliczamy:

– buraki pastewne – przeważnie uprawiane na paszę

– buraki cukrowe – zawierające do 20 % cukru, uprawiane dla przetwórstwa

– buraki ćwikłowe – jadalna roślina warzywna o silnie wybarwionym czerwonym korzeniu i czerwonych liściach

Buraki ćwikłowe to jadalne, uprawiane i znane w Polsce warzywa bardzo często stosowane w naszej kuchni. Jednak historia buraka sięga do czasów starożytnych, już Babilończycy 2000 lat p.n.e. stosowali w celach leczniczych liście buraków. Również starożytni Grecy i Rzymianie wiedzieli i doceniali zdrowotne właściwości jakie krył w sobie niepozorny burak. Afrodyta bogini miłości zawdzięczała im swoje zdrowie i urodę. Znano wówczas tylko buraki liściowe, zwane boćwiną, jednak w XVI wieku włoscy ogrodnicy dzięki ich uprawie uzyskali obecną wielkość ich korzenia. Buraki królowały w średniowieczu na stołach wielu królów Francji i Polski. Zajadał się nimi Karol Wielki, Bolesław Chrobry, Władysław Jagieło, wielu słynnych ludzi ceniło i pisało o burakach, wysławiał je nawet sam Mikołaj Rej. Przez setki lat buraki królowały na pańskich i chłopskich stołach, dzięki nim nasi przodkowie nie wiedzieli co to zgaga i wrzody żołądka, a ich pożywienie z reguły bywało ciężkostrawne, tłuste, mięsne.

Buraki jadamy głównie dla smaku, nie doceniamy jednak ich ogromnych zalet zdrowotnych. Od lat wyjątkowe właściwości zdrowotne buraków docenia medycyna naturalna. Stosująca buraki w leczeniu niedokrwistości, środka zwiększającego odporność organizmu, w przeziębieniach jako leku przeciwkaszlowego, do leczenia kataru, w nadciśnieniu tętniczym, w nadkwasocie, dolegliwościach żołądkowych, jelitowych, w chorobach wątroby i nerek, wzmacniają system nerwowy, poprawiają pamięć, leczą tzw. kaca.

Buraki zawierają witaminy: A, B1, B2, B3, B4, B5, B6, B12, C, składniki mineralne: potas, żelazo, wapń, mangan, fosfor, miedź, chlor, fluor, cynk, bor, lit, molibden, sód, cez, rubid, kobalt. Ponadto zawierają cukry, białka, bioflawonidy, karoten, betaninę, mnóstwo kwasu foliowego, kwas jabłkowy, cytrynowy, szczawiowy, nikotynowy, antocyjany. Są niskokaloryczne 100g zawiera tylko 38 kcal i w 30% pokrywa dzienne zapotrzebowanie na kwas foliowy niezbędny do prawidłowego rozwoju płodu.

Buraki okazały się prawdziwym skarbem, są czerwonym złotem, panaceum na cywilizacyjne dolegliwości dnia codziennego, najwyższa pora docenić ich właściwości lecznicze i wprowadzić je do codziennej diety, aby długo cieszyć się bezcennym zdrowiem. Ten niepozorny malutki buraczek potrafi czynić cuda. Zapobiega zwapnieniu naczyń krwionośnych, przeciwdziała i leczy anemie, jest krwiotwórczy, obniża ciśnienie tętnicze, zapobiega chorobom serca, wzmacnia system immunologiczny, reguluje pracę przewodu pokarmowego, pobudza wydalanie żółci, utrzymuje prawidłową równowagę kwasowo – zasadową organizmu, zwalcza zgagę, leczy choroby wątroby, nerek, zwalcza zaparcia. Wspomaga leczenie otyłości, redukując tkankę tłuszczową, hamuje apetyt na słodycze, reguluje cholesterol, usuwa toksyny z organizmu, odkwasza tkanki, mięśnie, zapobiega drętwieniu kończyn, zapobiega osteoporozie, zapobiegają bólom kręgosłupa i zapaleniu korzonków. Buraki regulują zaburzenia cyklu miesiączkowego, zapobiegają upławom, zapaleniu szyjki macicy, leczą bezpłodność, leczą skazę moczanową, chronią organizm przed zmęczeniem, wzmagają koncentrację, refleks, pamięć, zmniejszają napięcie nerwowe, leczą stres, depresję, apatię, różnego rodzaju nerwice, zaburzenia snu, poprawiają kondycję włosów i paznokci.

Buraki zajmują pierwsze miejsce w walce z rakiem. Gdy dowiadujemy się o chorobie dla wielu jest to jak wyrok, jednak istnieje wiele historii  świadczących o tym, że z raka można się wyleczyć. Pomocne są w leczeniu warzywa, które posiadają zdolność hamowania lub cofania rozwoju komórek rakowych. Najważniejsze i niezwykle istotne jest uwierzyć we własne siły i odżywczą moc warzyw. Badania naukowców udowodniły, że burak jest najskuteczniejszym warzywem w walce z rakiem. Zawdzięcza to zawartości silnych antocyjanów, przeciwutleniaczy, czerwonych pigmentów, których buraki zawierają największe ilości. Zwalczają one wolne rodniki, które uszkadzają DNA i potęgują rozwój raka. Wspomagają organizm po chemioterapii, w niedokrwistości, anemii, białaczce, i wielu innym nowotworom.

Wszystkim zaleca się picie soku z surowych buraków, który pobudza krążenie, ma właściwości oczyszczające krew, wspomagające przemianę materii, pomocne w anemii, w leczeniu wszelkich przeziębień, grypy, anginy, zalecane paniom w okresie menopauzy, kobietom w ciąży, młodzieży, dzieciom, niemowlętom. Jak przygotować taki sok, bardzo prosto: myjemy i oczyszczamy buraka, drążymy w nim otwór, wsypujemy do niego 3 – 4 łyżeczki cukru. Następnie wstawiamy do piekarnika, do momentu aż cukier całkowicie się rozpuści i utworzy syrop. Taki syrop podajemy kaszlącym, kichającym, przeziębionym członkom rodziny. Stosujemy go do wzmocnienia organizmu i leczenia anemii. Sama pamiętam jak mi taki sok z buraka przygotowywała babcia, a później mama, teraz ja taki przygotowuję moim wnuczkom. Uwielbiają go.

Spożywanie buraków powinny jednak ograniczyć osoby chore na cukrzycę, zawierają one dużo cukru i może dojść do gwałtownego podniesienia poziomu cukru w krwi. Jak również osoby cierpiące na reumatyzm lub kamicę nerkową, ze względu na dużą zawartość szczawianów, zaostrzających te choroby powinni unikać ich spożywania.

Buraki powinny stać się dodatkiem do dań głównych w naszej kuchni, możemy je gotować, piec, zasmażać, kisić, mrozić. Przygotowywać z nich zupy na ciepło i zimno, sałatki, marynaty, zapiekanki, dodawać do sałatek, ciast, przygotowywać przetwory, używać do zabarwiania dań. Powinniśmy kupować świeże nie zwiędłe buraki, o średnicy do 8 cm, o cienkiej skórce i dość mocnym czerwonym zabarwieniu. Im ciemniejszy kolor buraków, tym zawiera więcej dobroczynnych antocyjanów, sprzyjających poprawie i korzystniej wpływających na nasze zdrowie. Burakami możemy cieszyć się przez cały rok, są dość powszechnie dostępne. Kuracje buraczane możemy stosować przez kilka tygodni lub dwa razy w roku, dla oczyszczenia organizmu i usunięcia nagromadzonych toksyn.

Jedzmy wiec jak najwięcej buraków, są niezwykle zdrowe, niedrogie, włączmy je do codziennego naszego memu.

http://zdrowieznatury.blox.pl/2012/08/BURAKI.html

One Response to BURAKI.

  1. veritas 22/10/2013 at 10:01 #

    If ever we had a perfect food to cleanse the liver, it would be beets!
    Why? Because beets are extremely high in plant ‘flavonoids’ and beta-carotene.
    Eating beets (and carrots) can help stimulate and improve overall liver function.
    http://www.naturalhealth365.com/food_news/beets_liver.html

Leave a Reply

Intronizacja
Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE