Izrael ponownie krytykuje Polskę ws. uboju rytualnego

Izraelskie władze ponownie skrytykowały Polskę za zakaz uboju rytualnego. Chodzi o odrzuconą w piątek przez sejm ustawę o uboju, która zabrania zabijania zwierząt bez ich wcześniejszego ogłuszania. Jak dowiedziała się Informacyjna Agencja Radiowa, ambasador Polski w Izraelu został wezwany do MSZ w Jerozolimie.

Władze Izraela zażądały od polskiego dyplomaty wyjaśnień w sprawie ustawy o zakazie uboju rytualnego. Informację o wezwaniu ambasadora potwierdził w mailu przesłanym IAR rzecznik MSZ w Jerozolimie Yigal Palmor.

W poniedziałek izraelskie MSZ wydało oświadczenie w którym napisano, że zakaz uboju rytualnego jest “nie do przyjęcia” i że “szkodzi przywracaniu żydowskiego życia w Polsce”. We wtorek rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych Yigal Palmor powtórzył słowa krytyki pod adresem Polski. – To zatrważające, bo życie Żydów już na zawsze stało się częścią polskiej historii. Tymczasem teraz Żydom nie będzie już wolno spełniać jednego z najstarszych i najważniejszych rytuałów – oświadczył Palmor.

Decyzję polskiego sejmu skrytykowali też Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich i przewodniczący warszawskiej Gminy Żydowskiej Piotr Kadlcik. Niezadowolenie wyrazili też polscy muzułmanie. Dla wyznawców zarówno judaizmu jak i islamu rytualne zabijanie zwierząt jest częścią praktyk religijnych.

Polski premier Donald Tusk nazwał oświadczenie izraelskiego MSZ niestosownym, a minister Michał Boni polecił sprawdzić, czy jest możliwe prowadzenie uboju na potrzeby lokalnej społeczności. Mniejszości wyznaniowe twierdzą, że mają do tego prawo na podstawie przepisów regulujących stosunki między Polską a żydowską Gminą Wyznaniową.

No comments yet.

Leave a Reply

Intronizacja
Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE