70. rocznica Krwawej Niedzieli. Posłuchaj wspomnień naocznego świadka zbrodni dokonywanych przez OUN-UPA

Czwartek, 11 Lipca 2013

Dziś przypada 70. rocznica apogeum ludobójstwa dokonywanego przez nacjonalistów ukraińskich na Polakach na Wołyniu i Kresach Południowo-Wschodnich II RP.

 

W dniu 11 lipca 1943 r., zwanym Krwawą Niedzielą, członkowie Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińskiej Powstańczej Armii, wspierani przez altotumanionych chłopów ukraińskich, napadli na dziesiątki osad i wsi polskich na Wołyniu, atakując wiernych zgromadzonych w kościołach rzymskokatolickich. Zamordowano kilka tysięcy niewinnych osób, głównie kobiet, dzieci i starców. Zginęli także kapłani. Łącznie w latach 1939-1947 na Wołyniu, Podolu, Pokuciu, Podkarpaciu, Lubelszczyźnie i w Małopolsce Wschodniej wymordowano – według różnych danych – ponad 100 tysięcy Polaków.

Publikujemy relację Aleksandra Praduna, naocznego świadka tamtych okrutnych zbrodni. Wspomnienia odczytała Wanda Pachla z Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu:

Ukraina

http://ksd.media.pl/aktualnosci/1011

 http://www.prawy.pl/historia/3467-lista-135-sposobow-mordowania-przez-upa-polakow

 http://wolyn1943.eu.interiowo.pl/artykuly.html

http://ksd.media.pl/aktualnosci/1279-70-rocznica-krwawej-niedzieli-posluchaj-wspomnien-naocznego-swiadka-zbrodni-dokonywanych-przez-oun-upa

 

 

No comments yet.

Leave a Reply

Intronizacja
Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE