Żydzi kontra władze Leżajska

Żydzi kontra władze Leżajska

Dodano: 2013-06-08 g. 09:00
Autor: Małgorzata Motor
Przedstawiciele żydowskiej fundacji chcą wybudować Centrum Chasydyzmu w Leżajsku. Skarżą się, że radni i burmistrz nie popierają tej inwestycji

 

Centrum Chasydyzmu w Leżajsku miałoby powstać na bazie dwóch budynków przy ul. Studziennej, które należą do fundacji chasydów. Tutaj mieściłoby się Muzeum Tradycji Chasydzkiej Na Ziemiach Polskich, kiosk z pamiątkami i literaturą, sala na projekcje filmów dokumentalnych oraz mykwa (rytualna łaźnia). Parter i dwa piętra zajmowałaby część hotelowo-restauracyjna. Obok powstałby parking na 50 samochodów.

bilde

Żeby nieco lepiej zrozumieć poniższy artykuł koniecznie trzeba zobaczyć na dość wymowne zdjęcia znajdujące się pod tym linkiem: http://gigapica.geenstijl.nl/2009/06/the_battle_for_the_holy_sabbat.html

Rozmowy utknęły w martwym punkcie

 

Koncepcja budowy centrum pojawiła się kilka lat temu i utknęła w martwym punkcie. Pół roku temu doszło do kolejnego spotkania przedstawicieli fundacji chasydów z władzami Leżajska. Bez efektów.

– Ani burmistrz ani Rada Miasta nie podejmują żadnego konkretnego działania umożliwiającego rozpoczęcie przygotowań do budowy od strony formalno-prawnej. Przedstawiciele fundacji chasydów kilkakrotnie spotykali się z burmistrzem i Radą prezentując projekt domu pielgrzyma. Przedstawili korzyści płynące z jego budowy dla miasta pod względem turystycznym i ekonomicznym – mówi Marcin Bartosiewicz z Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego.

 

Czy Leżajsk na tym zyska?

 

Burmistrz Leżajska nic nie wie o tych korzyściach.

– Spotkanie dotyczyło wyłącznie spraw technicznych dotyczących inwestycji. Jej usytuowania, parametrów wynikających z przepisów. Mieli złożyć u nas wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Jest niezbędny, by starać się o pozwolenie starosty na budowę. Do tej pory taki wniosek do nas nie wpłynął – zwraca uwagę Piotr Urban, burmistrz Leżajska.

Przyznaje, że obecna jak i poprzednia Rada Miasta Leżajska nie jest przychylna tej inwestycji. A sam burmistrz?

– Z prawnego punktu nie mogę powiedzieć “nie”, jeśli projekt będzie spełniać wszystkie wymagania architektoniczne i budowlane. Fundacja chce wybudować centrum na swoim terenie i gruntach, które ma od prywatnych osób – podkreśla Urban.

Przedstawiciele Fundacji Chasydów Leżajsk – Polska wymieniają korzyści z powstania Centrum Chasydyzmu w Leżajsku.

– Po pierwsze pojawiłyby się miejsca pracy, gdyż taki budynek wymaga stosownej obsługi. Poza tym z funkcjonowaniem centrum wiąże się konieczność korzystania z różnych usług i dostaw towarów. Zwiększyłby się ruch turystyczny, gdyż w Centrum mieściłby się też dom pielgrzyma, umożliwiający zaplanowanie noclegu. Po trzecie – Leżajsk dołączyłby do kilku miast w Polsce znanych właśnie z tego, że mają czynną synagogę i ośrodek życia żydowskiego – zwraca uwagę Monika Krawczyk, pełnomocnik fundacji.

 

Nie tylko dla chasydów

 

Centrum Chasydyzmu w Leżajsku byłoby ogólnodostępne. Korzystać z niego mogliby nie tylko chasydzi. Byłaby to dodatkowo atrakcja turystyczna w mieście. Fundacja chasydów ma pieniądze na inwestycję, ale warunkiem sięgnięcia po nie jest uzyskanie zezwoleń przewidzianych prawem. Poza tym tworzenie dokumentacji projektowej jest zależne od konkretnych warunków ustalonych w tych zezwoleniach.

– Istnieje koncepcja architektoniczna, która szczegółowo została przedstawiona burmistrzowi i Radzie Miasta. Są potrzebne dokumenty, o które wystąpiliśmy do władz Leżajska. Natomiast trudno jest realizować jakąkolwiek istotną inwestycję bez współpracy z włodarzami miasta. A taka współpraca aktualnie jest niedostateczna. Fundacja Chasydów Leżajsk-Polska zwróciła się z propozycjami konkretnych rozwiązań, na które albo nie dostała żadnej odpowiedzi, albo zostały odrzucone – dodaje Krawczyk.

W efekcie trzeba było zmienić koncepcję architektoniczną.

No comments yet.

Leave a Reply

Intronizacja
Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE