XVI Dzień Judaizmu w Kościele katolickim

XVI Dzień Judaizmu w Kościele katolickim

piątek, 11 stycznia 2013 11:16
xvi_dzien_judaizmu

Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie serdecznie zaprasza na dzień otwarty przy ulicy Twardej 6, który odbędzie się w ramach obchodów XVI Dnia Judaizmu w Kościele katolickim.

W niedzielę 20 stycznia będzie można posłuchać o życiu żydowskim w Warszawie, tradycji, zwyczajach i religii, a wszystko to w zabytkowym wnętrzu Synagogi im. Nożyków. Spotkania odbędą się w trzech grupach: o godz. 10.30, 12.00 i 13.30. O godz. 13.00 wystąpi chór żydowski Szir Awiw. Dzieciom czas spędzony w synagodze uatrakcyjnią warsztaty plastyczne, które rozpoczną się o godz. 12.00 i potrwają do godz. 14.00. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

W czwartek 17 stycznia Kościół katolicki w Polsce będzie obchodzić XVI Dzień Judaizmu. Hasłem przewodnim tegorocznych obchodów jest zdanie
z Księgi Rodzaju: „Ja jestem Józef, brat wasz”. Z tej okazji Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie serdecznie zaprasza do Synagogi im. Nożyków na dzień otwarty!
Obchody Dnia Judaizmu w Warszawie rozpoczną się 17 stycznia o godz. 19.00 Liturgią Słowa pod przewodnictwem biskupa Tadeusza Pikusa z komentarzem żydowskim, który wygłosi rabin Stas Wojciechowicz z Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie oraz komentarzem chrześcijańskim księdza doktora Andrzeja Tuleja. Liturgia odbędzie się w kościele środowisk twórczych przy Placu Teatralnym 18.

Dzień judaizmu jest wyjątkową okazją na poznanie swoich sąsiadów – Żydów. Jest to wspaniałe przedsięwzięcie zarówno w wymiarze społecznym, jak i religijnym. – mówi rabin Stas Wojciechowicz z Gminy Żydowskiej.
Dzień Judaizmu został ustanowiony przez Konferencję Episkopatu Polski w 1997 roku. Jedną z inspiracji ustanowienia tego Dnia była soborowa Deklaracja Nostra aetate o stosunku Kościoła do religii niechrześcijańskich z 28 X 1965 r., w której znajdują się słowa odzwierciedlające radykalną zmianę relacji Kościoła do judaizmu.

Dzień Judaizmu w Kościele katolickim jest szczególnym czasem wspólnotowej refleksji i modlitwy. – komentuje ks. dr Andrzej Tulej, delegat archidiecezji warszawskiej ds. dialogu z judaizmem – Refleksja ta, opierając się na tekstach biblijnych i wypowiedziach Urzędu Nauczycielskiego Kościoła na temat dialogu katolicko-judaistycznego ma pomóc katolikom w odkrywaniu judaistycznych korzeni chrześcijaństwa, w pogłębianiu świadomości tego, że religia żydowska nie jest wobec katolicyzmu „rzeczywistością zewnętrzną, lecz czymś wewnętrznym”, oraz że nasz „stosunek do niej jest inny aniżeli do jakiejkolwiek innej religii” (Jan Paweł II); że można mówić o ścisłym pokrewieństwie obu religii, a wyznawców judaizmu nazywać „starszymi braćmi w wierze” (Jan Paweł II) lub „ojcami w wierze” (Benedykt XVI).

7 Responses to XVI Dzień Judaizmu w Kościele katolickim

 1. veritas 16/01/2013 at 20:45 #

  Aj waj aj ja jaj……………..

  Kazanie św. Maksymiliana Marii Kolbe na Dzień Judaizmu

  http://breviarium.blogspot.ca/2011/01/kazanie-sw-maksymiliana-marii-kolbe-na.html

 2. veritas 16/01/2013 at 22:53 #

  ORZECZENIE EKSKOMUNIKI papiezy apostatow Jana Pawla II i Benedykta XVI.

  https://www.youtube.com/watch?v=j1tgPTO6AIk
  http://www.youtube.com/watch?v=j1tgPTO6AIk

 3. wtek 21/01/2013 at 04:03 #

  Judaizm to nie polska nazwa. Żydzizm to własciwa nazwa w polskim języku.

  Ustanowienie na terenie katolickiej Polski Dnia Judaizmu to żydzizm.
  WW

 4. KSC 21/01/2013 at 07:43 #

  “Zażydzanie ”

  -- tak pasuje najlepiej.

  KSC

 5. wtek 21/01/2013 at 08:05 #

  Różnie to różnym osobom “pasuje”. Te dwa terminy mają różne znaczenie. Żydzizm wcale nie koniecznie odnosi się do żydów.

 6. KSC 21/01/2013 at 10:52 #

  Żydzi przecież nie są żydami.

  I to jest istota problemu.

  KSC

Trackbacks/Pingbacks

 1. ŻYDOMASOŃSKA REWOLUCJA W PSEUDO-"KOŚCIELE KATOLICKIM": AJ, WAJ, SIE BEDZIE DZIAĆ CZYLI XVI DNI JUDASZYZMU W SEKCIE SOBOROWIKÓW - Wolna Polska - Wiadomości - 05/09/2013

  […] Za: http://gazetawarszawska.com/2013/01/16/xvi-dzien-judaizmu-w-kosciele-katolickim/ […]

Leave a Reply

Intronizacja
Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE