Dlaczego?

Untitled

Julia Brystiger z domu Prajs, znana także jako Brystygier, Brystyger, Bristiger(owa), Brüstiger, Briestiger, ps. Luna, Krwawa Luna, Daria, Ksenia, Maria, ps. literacki Julia Prajs (ur. 25 listopada 1902 w Stryju, zm. 9 października 1975 w Warszawie) – funkcjonariuszka aparatu bezpieczeństwa Polski Ludowej, zbrodniarka stalinowska, pisarka,

 

nigdy nie przesłuchała księdza Karola Wojtyły?

(-)Red.

PS

Najprostszą metodą łamania oporu przesłuchiwanych było trwające wiele dni, a nawet miesięcy bicie, aż do uzyskania pożądanego rezultatu – przyznania się do winy lub obciążenia zeznaniami wskazanych osób. Śledczy nie oszczędzali nikogo, nawet kobiet w ciąży.

Janina Matusiak została aresztowana w 1950 roku za udzielenie pomocy partyzantom Piotra Burdyna. W opublikowanym w Biuletynie IPN artykule “Ubeckie metody” wspomina drastyczne sceny przesłuchania. – W Urzędzie Bezpieczeństwa w Suwałkach byłam bita w nieludzki sposób przez trzech funkcjonariuszy – oficerów. Bito mnie przez całą noc na zmianę, kiedy zobaczyli, że moje ciało jest na pośladkach pocięte, to wówczas kładli namoczoną szmatę na ciało i bili nadal. Kiedy ciało moje ociekało krwią, to kazali siadać do stojącej wanienki z wodą (…), trwało to całą noc od godzin wieczornych do brzasku porannego. Następnie zaciągnięto mnie (nie mogłam chodzić) do pomieszczenia ciemnego i wrzucono na podłogę (…), przychodził lekarz i obcinał postrzępione ciało ze skórą (ciało było jak galareta i samo odpadało, szczególnie na prawym pośladku). (…) Nadmieniam, iż w tym czasie kiedy mnie aresztowano, byłam w trzecim miesiącu ciąży, o czym wiedzieli ci funkcjonariusze UB, którzy mnie bili, i jeszcze mówili, że lepiej będzie, jak poronisz, niż ma się urodzić bandyta. I w końcu lutego urodziłam przedwcześnie dziecko (…), po urodzeniu było słabe i według lekarzy miało braki kości na plecach, co zresztą było widać gołym okiem, nie wydawało głosu niemowlęcia i mimo opieki lekarskiej dziecko zmarło po dwóch tygodniach – relacjonowała Janina Matusiak.

 

 

5 Responses to Dlaczego?

 1. veritas 16/01/2013 at 23:35 #

  Dobre pytanie?

  Co robia dzisiaj dzieci tej zydowki zbrodniarki i pod jakimi nazwiskami sie ukrywaja?

 2. KSC 16/01/2013 at 23:43 #

  Najciekawsze jest to , ze ona ukryła się u zakonnic w Laskach!

  Tzn najstraszniejsze.

  KSC

 3. KSC 17/01/2013 at 00:05 #

  http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/15/Julia_Brystiger_gr%C3%B3b.JPG

  Ona też leży na Powązkach.
  Zmarła jako “głęboko wierząca katoliczka”, to od niej musiał Milosz zapożyczyć te; “głęboka wiarę katolicka”, tak głęboką, że aż na Skałce wylądował.
  KSC

Trackbacks/Pingbacks

 1. Dlaczego? - Wolna Polska - Wiadomości - 05/09/2013

  […] Źródło: http://gazetawarszawska.com/2013/01/16/dlaczego/ […]

 2. Konferencja pedofilska – żydy „…w owczej skórze”. | Gazeta WarszawskaGazeta Warszawska - 22/06/2014

  […] Julia Brystiger z domu Prajs, znana także jako Brystygier, Brystyger, Bristiger(owa), Brüstiger, Briestiger, ps. Luna, Krwawa Luna, Daria, Ksenia, Maria, ps. literacki Julia Prajs (ur. 25 listopada1902 w Stryju, zm. 9 października1975 w Warszawie) – funkcjonariuszka aparatu bezpieczeństwa Polski Ludowej, zbrodniarka stalinowska, pisarkahttp://gazetawarszawska.com/2013/01/16/dlaczego/ […]

Leave a Reply

Intronizacja
Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE