LIST MAŁEGO JOSEPHA RATZINGERA DO DZIECIĄTKA JEZUS

LIST MAŁEGO JOSEPHA RATZINGERA DO DZIECIĄTKA JEZUS

List siedmioletniego Josepha Ratzingera oraz dwojga jego rodzeństwa do dzieciątka Jezus, zawierający listę wymarzonych prezentów na Boże Narodzenie, odnaleziono podczas remontu jego domu. Obecny papież prosi w nim m.in. o mszał i zielony ornat.

Ratzinger

List kilkuletnich wówczas Marii, Georga i Josepha Ratzingerów z 1934 roku został odkryty podczas remontu papieskiego domu w miejscowości Pentling w Bawarii. Zachował się dla potomności dzięki siostrze papieża, która zachowała go na pamiątkę.

Siedmioletni wówczas Joseph schludnym charakterem pisma pisał w nim: “Kochane Dzieciątko Jezus!” Niedługo zejdziesz na ziemię. Chcesz uradować dzieci i mnie również. Chciałbym dostać mszał, zielony ornat i serce Jezusa. Zawsze będę grzeczny. Pozdrowienia – Joseph Ratzinger.” Do tekstu dołączony został rysunek jodłowej gałązki ze świecą i bombką.

13-letnia Maria marzyła o książce z wieloma obrazkami, a 10-letni Georg – o partyturze do pewnego kościelnego utworu i białym ornacie.

“Kościelne” zainteresowania chłopców w tak młodym wieku nikogo wówczas nie dziwiły, ponieważ w tamtym czasie odgrywanie w domu mszy świętej należało do popularnych zabaw – tłumaczy dyrektor teologiczny domu rodzinnego Benedykta XVI, Ludwig Raischl.

Życzenia całego rodzeństwa znalazły się na jednej, zapisanej po obu stronach kartce papieru z uwagi na to, że papier był wówczas cenny i drogi – dodaje.

List został włączony do wystawy pod tytułem “Światełko, które nam świeci”, pokazywanej w Monachium do 6 stycznia.

PAP

No comments yet.

Leave a Reply

Intronizacja
Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE