Sterylne wykształcenie. Podręczniki do historii sprawdzą pod kątem „ekstremizmu”.

Sterylne wykształcenie. Podręczniki do historii sprawdzą pod kątem „ekstremizmu”.

Cenzura
Wicepremier Dmitrij Kozak oświadczył, że podręczniki szkolne będą poddane obowiązkowej ekspertyzie, donosi „RBK”. Treść podręczników szkolnych do historii będzie kontrolowana żeby „nie dopuścić do podburzania do narodowych waśni”.

„Przyjąwszy taką decyzję będziemy zmieniać nasze prawodawstwo oświatowe i wprowadzimy wstępną analizę”- powiedział Kozak.

W sprawie praktyki pisania podręczników szkolnych do historii, wicepremier zauważył, że w licznych przypadkach podręczniki pisane są „bez wstępnej ekspertyzy, bez sprawdzania”.

Kozak zauważył jednocześnie, że pojawienie się takich podręczników szkolnych prowadzi do tego, że „dzieci postrzegają sąsiednie narody w zupełnie inny sposób”.

„Takich podręczników nie wolno dopuszczać do użycia bez ekspertyzy”- powiedział Kozak.

Wcześniej poinformował on, że w 2013 roku moskiewscy uczniowie będą uczyć się stosunków międzynarodowych z podręcznika „Etno-Moskwa”.

Książka będzie poświęcona kulturze narodowej, tradycjom i świętom narodów zamieszkujących w Moskwie. Z podręcznika uczniowie będą mogli dowiedzieć się o synagogach i meczetach stolicy, o przedstawicielach różnych narodowości związanych z Moskwą.

Źródło: http://3rm.info/31274-sterilnoe-obrazovanie-shkolnye-uchebniki-istorii-proveryat-na-ekstremizm.html

Data publikacji: 18.12.2012

Tłum. RX

 

 

No comments yet.

Leave a Reply

Intronizacja
Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE