Ola Gordon: Zapraszam do przeczytania poniższych trzech fragmentów artykułów

Zapraszam do przeczytania poniższych trzech fragmentów artykułów – Ola Gordon

MASSACRES IN EUROPE

Europejskie rzezie

http://aangirfan.blogspot.com/

9.12.2012

W 1941 roku, w polskiej wiosce Jedwabne, “mieszkańcy, za namową niemieckich okupantów, wpędzili ponad 300 swoich żydowskich sąsiadów do stodoły i podpalili ją, zabijając wszystkich”.

W wiosce Radziłów, prawie 1.000 Żydów zabili prawdopodobnie Polacy, była to zbrodnia którą nadal badają polscy prokuratorzy.

[a crime that is still being investigated by Polish prosecutors.]

“Tam miały miejsce straszne rzeczy. Ucięto dziewczynie głowę i grano nią w piłkę”. W Polsce były też inne podobne rzezie.

“Polska miała najliczniejszą społeczność żydowską w Europie – 3 mln w roku 1939 – a teraz liczy tylko około 20.000”.
Massacre haunts Polish history – FT.com

Radziłów

Historia

Społeczność żydowska przed 1989 – Polska / podlaskie

Mała społeczność żydowska mieszkała w Radziłowie w XVII wieku. Liczba Żydów z czasem rosła. Utrzymywali się z rzemiosła i handlu. Z XVII wieku miała też pochodzić drewniana synagoga, która przetrwała do Holokaustu. Przed I wojną światową rozkwitła działalność społeczna i kulturalna. Pierwsza grupa syjonistyczna powstała w 1916 roku pod okupacją niemiecką. Od 1917 roku działała szkoła hebrajska, która później weszła do sieci Tarbut.

W okresie międzywojennym sytuacja  ekonomiczna była ciężka, rzemieślnicy, kupcy i obnośni handlarze ledwo mogli utrzymać swoje rodziny. Od 1926 działał tu Bank Spółdzielczy, który udzielił pożyczek prawie połowie żydowskich rodzin. W 1929 roku powstała fundacja Gmiles Chesed z wydziałem rolniczym, do której dołączyło około stu Żydów z małych okolicznych wiosek. Po pożarze w 1930 roku, w którym spłonęło około sześćdziesiąt domów zorganizowano akcję pomocy poszkodowanym, w którą włączyły się także sąsiednie wioski.
Szkoła Tarbut stała się kulturalnym centrum, aktywne były partie syjonistyczne. Na kongres syjonistyczny w Radziłowie wykupiono sto miejsc. Działały organizacje młodzieżowe – Hashomer Hatzair, Hechalutz i Betar oraz oddziały Agudat Israel i Bondu.

W latach 20. rozpoczęły się wystąpienia antysemickie i trend ten z czasem się nasilał. W 1935 młody Żyd, sprowokowany przez polskiego chłopa, pobił go i kiedy rozniosła się o tym wieść wybuchła przemoc wobec Żydów.
W 1939 roku do Radziłowa weszli naziści a później armia radziecka, którą entuzjastycznie witało wielu Żydów, ale szybko się rozczarowali. Rosjanie upaństwowili źródła dochodu Żydów: sklepy, piekarnie, młyny i zabronili im sprzedaży, prowadzenia sklepów. Rzemieślnicy mieli duży problem, żeby zarobić na utrzymanie rodzin. Trudno było zdobyć jedzenie. Żydzi byli zmuszeni do pracowania w soboty i inne święta. W marcu 1941 roku wielu mężczyzn pracowało przy umacnianiu granicy Niemiecko-Radzieckiej. W czerwcu wiele rodzin zesłano na Syberię jako kapitalistów i wrogów Związku Radzieckiego

Gdy naziści wkroczyli ponownie do Radziłowa w czerwcu 1941 roku, zebrali żydowskich mężczyzn, głównie starych, koło synagogi i kazali im przynieść święte księgi na łąkę koło rzeki, po czym je spalili. Oddział Niemców opuścił dzień później miasto, lecz wtedy Polacy znów zaczęli nękać Żydów, atakowali ich, okradali domy. Żydzi szukali pomocy, ale nigdzie jej nie znaleźli. 7 lipca przybyły oddziały gestapo. Przy pomocy Polaków zgromadzili większość Żydów na rynku i ich torturowali. Wyjeżdżając z miasta zostawili bandytom broń i kazali pozbyć się wszystkich Żydów w ciągu trzech dni. Rozpoczął się pogrom.

Dane statystyczne dot. populacji Radziłowa (dane pochodzą z wielu źródeł):

Zakładając, że ogólnie populacja stale rosła w latach 1857-1921, i biorąc pod uwage to, że Żydzi zaczęli emigrować w dużo większej liczbie na początku lat 1900 (był ogromny spadek ich populacji po I wojnie światowej, z 55% do 34%, i w wyniku tego był to duży spadek w ogólnej populacji), można wywnioskować, że w najwyższym punkcie, w latach 1905-1914, w Radziłowie mieszkało ponad 2.000 osób, w tym ponad 1.000 Żydów. Zauważmy, że w tych liczbach nie ma otaczających gospodarstw i wiosek wokół samego miasta.

Diaspora radziłowskich Żydów:

Kraje w których mieszkają potomkowie radziłowskich Żydów:

Afryka Południowa – Argentyna – Australia – Brazylia – Chile – Costa Rica – Finlandia – Francja – Hiszpania – Izrael – Kanada – Kuba – Meksyk – Norwegia – Nowa Zelandia – Niemcy – Polska – Puerto Rico – Rosja – Szkocja – Szwajcaria – Szwecja – Ukraina – USA – Urugwaj – Wenezuela – W Brytania – Włochy – Zimbabwe

Źródło: http://www.radzilow.com/

 

No comments yet.

Leave a Reply

Intronizacja
Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE