Nycz poświęci pomnik ofiar smoleńskich

 Nycz poświęci pomnik ofiar smoleńskich.

DODANE 2012-11-22 11:17

KAI |

Kard. Kazimierz Nycz poświęci 25 listopada Kaplicę Matki Bożej Loretańskiej i pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej w kościele akademickim św. Anny na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.

Kościół św. Anny w Warszawie

Formę odlanego z brązu pomnika stanowią symboliczne sosny katyńskie i złamana brzoza smoleńska. W ich ramach został umieszczony drewniany krzyż – ten, który stał przed pałacem prezydenckim w roku 2010. Poniżej znajdują się dwie tablice: poświęcona w latach osiemdziesiątych katyńska oraz nowa, która zostanie poświęcona w ramach tej uroczystości, dedykowana ofiarom katastrofy smoleńskiej. Tablica ta wspomina również czas żałoby narodowej przeżywanej wspólnie przez miliony polaków. U podstawy rzeźby została umieszczona urna z ziemią z miejsca katastrofy.

Prace nad pomnikiem trwały dwa lata, od listopada 2010 roku czyli od momentu pojawienia się krzyża w kaplicy loretańskiej kościoła św. Anny. Autorem rzeźby jest Łukasz Krupski, syn zmarłego tragicznie w katastrofie smoleńskiej ministra Janusza Krupskiego. – Ksiądz rektor Jacek Siekierski poprosił mnie o to już w listopadzie 2010 roku – wspomina student Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Odsłonięcie pomnika zbiega się w czasie z oddaniem do użytku – po ponad dwumiesięcznej renowacji – zabytkowej kaplicy szczególnie upamiętniającej przeszłość narodu polskiego, w której znajduje się figura otoczonej kultem Matki Boskiej Loretańskiej.

Uroczysta Msza Święta i poświęcenie Kaplicy Matki Bożej Loretańskiej oraz pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej, powstałego z inicjatywy środowiska akademickiego Warszawy, 25 listopada o godz. 19.00.

No comments yet.

Leave a Reply

Intronizacja
Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE