Watykan: niebawem powstanie Papieska Akademia Języka Łacińskiego

Watykan: niebawem powstanie Papieska Akademia Języka Łacińskiego

 

W najbliższym czasie Stolica Apostolska opublikuje motu proprio Benedykta XVI o powołaniu do życia Papieskiej Akademii Języka Łacińskiego – pisze na stronie Vaticaninsider Andrea Tornielli. Będzie to dwunasta Akademia Papieska – zaznacza znany włoski watykanista.

 

Dotychczas kwestiami związanymi z używaniem i tworzeniem nowych słów w języku łacińskim zajmowała się działająca pod egidą Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej fundacja „Latinitas”. Wśród jej moderatorów jest dwóch Polaków: kapłan diecezji płockiej, ks. prał. Waldemar Turek oraz franciszkanin, o. Polikarp Jan Nowak. Publikuje ona pod takim tytułem czasopismo naukowe, organizuje międzynarodowy konkurs poezji i prozy łacińskiej, „Certamen Vaticanum” oraz zajmuje się przekładem na łacinę terminów nowoczesnych.

W skład nowej Papieskiej Akademii, działającej pod patronatem Papieskiej Rady ds. Kultury wejdą wybitni naukowcy z różnych krajów świata, a jej celem będzie krzewienie używania i znajomości języka łacińskiego, zarówno w środowisku kościelnym jak i świeckim, a więc także w edukacji szkolnej. Tornielli przypomina, że pół wieku temu, 22 lutego 1962 r., w przeddzień II Soboru Watykańskiego bł. Jan XXIII opublikował Konstytucję Apostolską „Veterum sapientia” podkreślając, że język łaciński jest żywym językiem Kościoła i ma w nim znaczenie szczególne. Apelował również o właściwe przygotowanie w tym względzie kandydatów do kapłaństwa.

 

Źródło: KAI

luk

Czytaj więcej: http://www.pch24.pl/watykan–niebawem-powstanie-papieska-akademia-jezyka-lacinskiego-,5461,i.html#ixzz292Le7Uvd

No comments yet.

Leave a Reply

Intronizacja
Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE