Zbigniew Kuraś 121001

Witam serdecznie

1 października 2012 roku mija 3 miesiące od odejścia do domu Pana nieodżałowanego propagatora Ekologicznego Bożego Rolnictwa pana Zbigniewa Przybylaka.

Jakim był Zbigniew wydaje mi się ze najlepszymi świadectwami będą świadectwa ludzi którzy z mim współpracowali.Te świadectwa są w najnowszym kwartalniku ,,Eko Arka” (390 2/12 Jesień 2012

Na pierwszym miejscu stawiał Pana Boga

 

Wiedział, dlaczego najlepiej siać koperek koło marchwi. Jaką pogodę zwiastują wieczorne chmury albo księżyc. Jak wyleczyć ból gardła papką z ziemniaków, na co pomaga sok z buraka czy bluszczyk kurdybanem. Znał wypowiedzi kardynała Wyszyńskiego dotyczące poszanowania świata roślin i zwierząt. Bożego świata. Tak jak św. Franciszek kochał przyrodę, w tym swój przydomowy, ekologiczny, ziołowy ogród. Nie używał słowa „chwasty”, bo wiedział, że wszystkie rośliny są potrzebne ludziom i przyrodzie.

Miał niezliczoną ilość znajomych, kolegów, przyjaciół, czytelników. Nie wierzę, żeby miał wrogów. Nigdy nie oceniał konkretnych ludzi, tylko czyny i postawy. Sam był szczery, prostolinijny a przez to bardzo wiarygodny. Umiał z każdym rozmawiać. Na spotkaniach Klubu Ekos zawsze oblegali go dziennikarze chcący wymienić z nim poglądy albo usłyszeć porady. Do zielarzy i rolników jeździł pisać o nich, a przy okazji uczyć się od nich ludowej mądrości.

Wiele łączyło nas obu: podobieństwo wyglądu; żony nauczycielki; wykształcenie techniczne i wykonywany zawód dziennikarski, a przy tym zainteresowanie ekologią i medycyną naturalną. Jednakowo fascynowała postać ojca Klimuszki. Na łamach mojej książki o słynnym franciszkaninie, powiedział: Był pierwszym znaczącym, żywym drogowskazem, pokazującym, w jakim kierunku podążać, by odnaleźć Bożą prawdę o człowieku i otaczającym go świecie. Łamanie praw moralnych i praw natury jest grzechem niszczącym człowieka i otaczający go świat, w konsekwencji czyni go nieszczęśliwym i pełnym lęku przed Bogiem, samym sobą, przed wytworami rąk i umysłu człowieka, nawet przed naturą. Już wtedy podświadomie czułem, że to prawda, której tak bardzo i szczerze w sercu szukałem, a której nie znajdowałem, bo poszukiwałem jej nie tam gdzie trzeba, zbytnio ufając młodzieńczej wiedzy i rozumowi, także ćwierćprawdom, z którymi spotykałem się w otaczającym świecie. Mogę powiedzieć, że od lat siedemdziesiątych XX w. „duch” Klimuszki zawsze był blisko mnie a on był moim pierwszym nauczycielem. Moje późniejsze zainteresowania szły już cały czas w kierunku franciszkańskiego umiłowania Boga, człowieka i natury.

To Zbigniew doradził mi wydawanie biuletynu dla kuracjuszy Domu Ojca Pio w Radawie. Wspólnie wymyśliliśmy tytuł: „Porady na zdrowie”. Kwartalnik szybko objął zasięgiem cały kraj. Gdy po drugim czy trzecim wydaniu planowałem, co muszę zrobić, aby utrzymać pismo, popatrzył na mnie ze zdziwieniem i powiedział: Ty nic nie musisz! Jeżeli Pan Bóg pobłogosławi twoją pracę, pismo przetrwa, a jak nie, to choćbyś stawał na głowie, padnie. Dziś „Porady” mają 6 lat. Bogu niech będą dzięki!

Był człowiekiem głęboko religijnym, wielkim czcicielem Bożego Miłosierdzia. Niektórzy znajomi mówili o „fundamentalizmie” religijnym Zbigniewa Przybylaka, a on po prostu nie chciał być „letni” w wierze. Któregoś dnia, gdy zatrzymałem się w ich domu, wcześnie rano zastałem go czytającego „Pismo Święte”. W ogromnej domowej bibliotece miał setki czy nawet tysiące książek, z jakich korzystał, a ta zawsze leżała nie na półce, lecz na stoliku, pod ręką…

Znał setki sposobów walki z każdą chorobą. Jedną z jego jest „Poradnik antyrakowy”, jednak sam siebie nie wyleczył. Można dopatrywać się w tym podobieństwa z Chrystusem, który posiadając Bożą moc, uzdrawiał chorych, nawet wskrzeszał umarłych, ale sam nie uwolnił się od męczeńskiej śmierci.

Podczas ubiegłorocznej pielgrzymki rolników ekologicznych na Jasną Górę, jakie Zbyszek wymyślił i organizował od kilku lat, weszliśmy obaj do kaplicy Adoracji Najświętszego Sakramentu, On zaproponował: Będę się modlił za ciebie, ty módl się za mnie. Modliliśmy się. I Pan Bóg nas wysłuchał. Mnie dał czas na naprawienie życiowych błędów, jego wziął, żeby ktoś posiadający tak wielkie rozeznanie Bożych dzieł, tam w Niebie uprawiał Rajski Ogród…

Krzysztof Kamiński

 

 

Zbigniew Przybylak należał do założycieli Stowarzyszenia Ekoland i Związku Zawodowego Rolników Ekologicznych im. św. Franciszka. Był propagatorem ekologicznego Bożego rolnictwa opartego na społecznej nauce Prymasa Stefana Wyszyńskiego. Autorem ponad trzydziestu książek i poradników z dziedziny medycyny naturalnej, ziołolecznictwa, ekologicznego ogrodnictwa, m.in. „Pieczemy ekologiczny chleb w domu”,,Ekologiczna apteczka warzywna”,,,Tradycyjny ogród ekologiczny”,,,Tradycyjna kuchnia pomorsko – wielkopolska”. Napisał ponad 20 książek z serii „Słynne leki i porady” m. in.:,,Słynne leki ziołowej apteki”,,,Słynne leki z leśnej apteki”,,Kuracje najsławniejszych zielarzy i naturalistów”. Od 1993 roku redagował ceniony,,Ekologiczny poradnik księżycowy” – z radami dla działkowców, ogrodników, rolników, pszczelarzy i wędkarzy, z terminami najlepszych siewów i brań.

Pracę zawodową rozpoczął w Gazecie Pomorskiej. Miał swoje stałe programy o rolnictwie ekologicznym i o pogodzie w TVP i Polskim Radiu. Założył własne Wydawnictwo „Gaj”. Redagował kwartalnik,,Eko Arka”, pisywał w czasopismach m.in. „Biokurier”, „Echa leśne” i „Porady na zdrowie”. Był też kochającym rodzinę mężem i ojcem.

Na prośbę sympatyków i rolników Ekologicznego Bożego Rolnictwa podaje program Pielgrzymki

IX OGÓLNOPOLSKA PIELGRZYMKA ROLNIKÓW EKOLOGICZNYCH
JASNA GÓRA, 24 listopada 2012

Przesłanie

,,Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” (Mt 5,7)

ORGANIZATOR:
REDAKCJA KWARTALNIKA ,,EKO ARKA”. BYDGOSZCZ 85-412, UL. SIEDLECKA 62, TEL.(52) 581 52 90, TEL/fax. 52 327 91 22 , email: biuro@wydawnictwogaj.pl, www.wydawnictwogaj.pl www.ekoarka.com.pl

PLANOWANY PROGRAM

12.00 – MSZA ŚWIĘTA W KAPLICY MATKI BOŻEJ JASNOGÓRSKIEJ – OJCIEC MARIAN LUBELSKI
13.00 – po mszy przejście pielgrzymów do sali Jana Pawła II

– POWITALNY KRĄG ROLNIKÓW I KRÓTKA MODLITWA Z CUDOWNEGO MEDALIKA

13.15 – MODLITWA KONTEMPLACYJNA, ADORACJA 15 MINUTOWA PRZED NAJŚWIĘTSZYM SAKRAMENTEM W NAWIĄZANIU DO BŁOGOSŁAWIEŃSTWA Z PRZESŁANIA PIELGRZYMKI – prowadzenie Maria Jaskulska, Kręgi ,,Kamień i Chleb”

13.30 – BŁOGOSŁAWIEŃSTWO PRZYWIEZIONYCH CHLEBÓW, CHLEBKÓW Z PŁASKURKI ORAZ INNYCH PRODUKTÓW (OJCIEC MARIAN LUBELSKI)
– ŁAMANIE CHLEBA I CHLEBKÓW WYPIECZONYCH PRZEZ ROLNIKÓW, DZIELENIE SIĘ PRODUKTAMI
– ROZDAWANIE CUDOWNYCH MEDALIKÓW Z OBJAWIEŃ MATKI BOŻEJ W 1830 ROKU W PARYŻU ORAZ ?EKOLOGICZNYCH? OBRAZÓW JEZUSA MIŁOSIERNEGO “JEZU UFAM TOBIE” WZOROWANYCH NA WIZJI SIOSTRY FAUSTYNY KOWALSKIEJ, TAKŻE RÓŻNYCH INNYCH WYDAWNICTW M.IN. INFORMACJI O NABOŻEŃSTWIE PIERWSZYCH SOBÓT, MODLITW ROLNIKA, TEKSTU ŚLUBÓW JASNOGÓRSKICH, NABOŻEŃSTWA DO ŚW. JÓZEFA

13.30- ŚWIADECTWA ROLNIKÓW I GOŚCI

14.15 – LOSOWANIE ŚWIĘTYCH PATRONÓW NA 2013 ROK

15.00 – KORONKA DO BOŻEGO MIŁOSIERDZIA – prowadzenie Stefania Kreczko, rolnicy i goście.

15.20 – DALSZY CIĄG ŚWIADECTW ROLNIKÓW I GOŚCI, ROZMOWY

16.00 – POŻEGNALNY KRĄG Z MODLITWĄ ,,JEZU UFAM TOBIE”

16.10 – ZAKOŃCZENIE

POMOŻEMY GOSPODARSTWU W MARSZEWIE I ROLNIKOM NA UKRAINIE

,,Większa jest radość w dawaniu niż braniu.”

Tradycyjnie w trakcie pielgrzymki na Jasną Górę zbierać będziemy datki by wspomóc kilkunastohektarowe gospodarstwo ekologiczne w Marszewie w Wielkopolsce, należące do Fundacji Gospodarstwo Edukacji Ekologicznej. Fundacja prowadzi ściśle współpracę z Fundacją Pomocy Wzajemnej Barka w Chudobczycach znanej z wszechstronnej pomocy najuboższym i bezdomnym. Gospodarstwo w Marszewie jest obecnie bazą i miejscem życia kilkunastoosobowej wspólnoty byłych bezdomnych. Szerzej zaprezentowano gospodarstwo w numerze EKO ARKI 3/2008. Kto pragnie wspomóc indywidualnie wspólnotę może to zrobić kontaktując się z jej prezesem Zbigniewem Ścianą. Podajemy adres: Dom wspólnoty Marszewo 1, 64-310 Lwówek tel. (61) 44 14 582 .
W trakcie V pielgrzymki Helena Czarnecka wystąpiła z inicjatywą wspomagania rolników na Ukrainie. Uczestnicy przekazali wtedy spontanicznie pierwsze dary zarówno w trakcie spotkania jak i później. Trafiły one na Ukrainę. Akcje zbiórki darów będziemy kontynuować w trakcie VIII pielgrzymki. Kto pragnie indywidualnie wspomóc rodaków na Ukrainie może się kontaktować z Heleną Czarnecką tel. (18) 447 52 63 . Jej gospodarstwo szerzej opisywaliśmy w numerze zimowym 4/2008 EKO ARKI.

V REKOLEKCJE DLA ROLNIKÓW EKOLOGICZNYCH I SYMPATYKÓW BOŻEGO ROLNICTWA

(w oparciu o przykład i nauczanie Kard. S. Wyszyńskiego)
Jasna Góra 24-25 listopad 2012 r (ostatnia sobota i niedziela).
MIEJSCE REKOLEKCJI
Dom Pamięci Kardynała Stefana Wyszyńskiego koło Jasnej Góry, Częstochowa, ul. Kardynała S. Wyszyńskiego 12 (na przeciw Domu Pielgrzyma)

Zgłoszenia na rekolekcje przyjmuje
Maria Jaskulska tel. (56) 498 27 96
Uwaga. Ilość miejsc z noclegiem w Domu Pamięci Kardynała Stefana Wyszyńskiego ograniczona (około 25), decyduje kolejność zgłoszeń.

Z Panem Bogiem

Zbigniew Kuraś

,

No comments yet.

Leave a Reply

Intronizacja
Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE