Zabójca ambasadora USA w Libii pracował wcześniej dla Amerykanów

http://www.dailymail.co.uk/news/article-2205825/Sufyan-Ben-Qumu-Former-Gitmo-inmate-planned-al-Qaeda-attack-Libyan-consulate.html

Zabójca ambasadora USA w Libii pracował wcześniej dla Amerykanów

Źródło: media libijskie

Według lokalnych mediów libijskich zabójcą ambasadora USA w tym kraju jest Sofyan Ben Qumu, zawodowy żołnierz, najemnik i kierowca Osamy bin Ladena. Ten Libijczyk przeszedł wszelkie możliwe koalicje i przez moment współpracował nawet z Waszyngtonem przy obalaniu Kaddafiego.

 http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/zabojca-ambasadora-usa-w-libii-pracowal-wczesniej-dla-amerykanow

Ben Qumu był więźniem w słynnym więzieniu dla najbardziej niebezpiecznych terrorystów w bazie wojskowej w Guantanamo na Kubie.  Według New York Timesa, został wydany w 2007 roku na wniosek Muammara Kaddafiego, w zamian za zobowiązanie się do współpracy z wywiadem amerykańskim. Miał być też trzymany w więzieniu, co podkreślają Amerykanie, którym wypomniano wypuszczenie tego terrorysty.

 

Pojawiły się podejrzenia, że Sofyan Ben Qumu współpracował z Amerykanami, ponieważ podczas wojny domowej w Libii w 2011, dowodził oddziałami walczącymi przeciwko wojskom rządowym. Blisko wtedy współpracował z NATO i brał udział w aresztowaniach krewnych Muammara Kadafiego.

 

Według libijskich mediów po strzelaninie w amerykańskim konsulacie w Bengazi i zamordowaniu amerykańskiego ambasadora Sofyan Ben Qumu opuścił kraj, przenosząc się do Egiptu.

 

Ambasador USA Chris Stevens zginął w Bengazi nie w czasie pożaru po ataku budynku z wyrzutni granatów, a w chwili ucieczki z kryjówki. Kiedy ambasador w otoczeniu ochroniarzy wyszedł z ukrycia, aby rozpocząć drogę do lotniska gdzie stał specjalny samolot wysłanego po niego. W drodze nieznane osoby otworzyły do niego ogień.

 

To po raz kolejny potwierdza, że atak na amerykański konsulat w Benghazi był zaplanowanym aktem terroru a nie spontanicznym protestem Libijczyków w wyniku publikacji kontrowersyjnego filmu “Niewinność muzułmanów”, jak to przedstawiali pierwotnie islamscy komentatorzy i politycy.

 

Revealed: Ringleader behind ‘al-Qaeda attack that killed U.S. ambassador was former Guantanamo inmate handed over to Libya by America’

  • Sufyan Ben Qumu was classified as a ‘medium to high’ national security risk before his release from American custody
  • Qumu reportedly was Osama bin Laden’s driver and worked for the al-Qaeda founder’s company in Sudan
  • Libyans promised to keep him behind bars, but he was released in 2010
  • Qumu was a former Libyan army tank driver and became a leader of the rebels during the uprising

By Michael Zennie

No comments yet.

Leave a Reply

Intronizacja
Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE