Dwie siostry Łucje cz.1

.

Two Sister Lucys of Fatima?                        ssyj 23.9.2011

 

Dwie Siostry Łucje z Fatimy?   cz. 1

 

http://www.traditioninaction.org/HotTopics/g11htTwoSisterLucys_Horvat.htm
Dr Marian T. Horvat               tłumaczenie Ola Gordon

 

Niedawno natrafiłem na rzadko oglądane zdjęcia s. Łucji z Fatimy, ur. w 1907 roku. Na pierwszym zdjęciu poniżej [z lewej] odwiedza Kaplicę Objawień w Fatimie. Wygląda jak zakonnica w wieku 30 kilku lat, a archiwa fatimskie mówią o 1946 roku, więc miałaby mieć wtedy 39 lat. Na zdjęciu po prawej stoi obok figury Niepokalanego Serca Maryi wykonanej dla Kaplicy Objawień. Wygląda na starszą, ale skoro jeszcze ubrana jest w habit Sióstr św. Doroty, może być w  wieku 41 lat, gdyż opuściła to zgromadzenie w 1948 roku, by zostać Karmelitanką w zgromadzeniu w Coimbra, Portugalia.

    
z lewej: s. Łucja w Kaplicy Objawień, 1946.z prawej: ogląda figurę Naszej Pani dla Kaplicy

 

 

Łucja dos Santos lat 10              S. Łucja w wieku ok. 40 lat

Na tych zdjęciach, u s. Łucji widoczne są cechy Łucji-dziecka, którą w wieku 10 lat  w 1917 roku nawiedziła Matka Boża.
Ta sama płaska twarz, ta sama broda, te same pełne usta, ten sam szeroki nos i małe oczy pod ciężkimi brwiami, tworzącymi prostą linię oddzielającą oczy od czoła. Nie ma trudności w potwierdzeniu, że są to zdjęcia s. Łucji, tej samej osoby jako dziecka, Lucy des Santos.

 

 

S. Łucja jako “młoda zakonnica”

INSIDE THE VATICAN,

marzec 2006

 

Po dokładnym zbadaniu tych zdjęć s. Łucji, byłem naprawdę zdumiony, kiedy zobaczyłem zdjęcie pokazujące s. Łucję, opublikowane w marcowym 2006 wydaniu INSIDE THE VATICAN [Wewnątrz Watykanu]. Pod zdjęciem napis: “Tutaj jej rzadko oglądane zdjęcie jako młodej zakonnicy”.

Ta zakonnica ubrana jest w karmelicki habit, a więc mogłaby być w wieku co najmniej 41 lat, gdyż do Karmelitanek dołączyła w 1948 roku. Na pytanie wysłane do WEWNĄTRZ WATYKANU w kwestii jej dokładnego wieku na tym zdjęciu, jeszcze nie otrzymałem odpowiedzi. Dlatego można przypuszczać, że ma tu około 40 lat.
Ale przyglądając się temu zdjęciu, nie można zobaczyć tych samych cech s. Łucji, jakie wymieniłem powyżej.

Zapraszam czytelników do porównania zdjęć razem ze mną. Żeby być dokładnym, pozwolę sobie nazwać wcześniejsze zdjęcia s. Łucja I, a osobę pokazaną po lewej w WEWNĄTRZ WATYKANU i późniejsze zdjęcia, s. Łucja II.

W pierwszym komplecie zdjęć porównywanych poniżej, obie twarze są poważne. W następnym komplecie, jeszcze niżej, są uśmiechnięte.

S. Łucja I we wczesnych latach 40S. Łucja II w latach 40 lub wczesnych 50

 

Pierwszą rzeczą przykuwającą tu uwagę jest różnica wieku obu osób. Po lewej, s. Łucja I jest w  wieku, który nie może być ponad 41 lat. Po prawej jest s. Łucja II w wieku, który nie może być poniżej 41 lat. Ale osoba po lewej wygląda dużo starzej od tej po prawej. Trudno wyobrazić sobie, by w ciągu kilku lat, cierpiąca i poważna twarz siostry Dorotanki, po lewej, mogła zmienić się w wesołą i pozytywnie nastawioną twarz młodej Karmelitanki po prawej.

 

Ale wiek nie jest jedynym sprzecznym punktem.

– analizując twarze, można zobaczyć, że s. Łucja I ma owalną twarz z wystającymi kośćmi policzkowymi i wklęsłą brodą, s. Łucja II ma kwadratową twarz i szczękę.

– usta s. Łucji I są grube i pełne, usta s. Łucji II są bardzo cienkie i wąskie.

– kiedy s. Łucja I uśmiecha się, poniżej po lewej, można zauważyć, że jej usta tworzą U z końcówkami do góry. Kiedy s. Łucja II się uśmiecha, końcówki ust idą w dół, w kształcie U skierowanego do dołu.

– nos s. Łucji I jest szeroki. Nos s. Łucji II jest dłuższy i węższy, z zaokrąglonym łukiem, przechodzącym pod czubkiem tworząc płat, co widać powyżej na zdjęciu po prawej.

– s. Łucja I ma małe oczy, które normalnie są przymrużone. Widać bardzo mało białka ocznego. S. Łucja II ma duże, wypukłe oczy z widoczną dużą ilością białek.

– brwi s. Łucji I są proste i bardzo ciężkie od jednego końca do drugiego, zbiegające się blisko pośrodku czoła. Wyraźnie widać dużą powierzchnię nad nosem, bez żadnych brwi. Widoczna różnica między brwiami tych dwu osób jest lekko ukryta dużymi okularami.

 

 
Uśmiechnięte usta s. Łucji I tworzą U do góry. Uśmiechnięte usta s. Łucji II tworzą odwrócone U.

 

To są cechy fizyczne, które, według mnie, różnią się u tych dwu osób.

Pojawienie się okularów u s. Łucji II również zmusza do postawienia pytania. Okulary s. Łucji II wydaja się mieć grube szkła, co mówi o krótkowzroczności. Ale s. Łucja I nigdy nie pokazywała się w okularach kiedy miała  40 + lat. Trzeba zwrócić uwagę na to, że najpoważniejsze przypadki krótkowzroczności występują w wieku młodszym. Ponadto, jeśli spojrzymy na zdjęcia zwyczajnej chłopskiej rodziny s. Łucji I, zauważymy, że nikt na nich nie nosi okularów. To nie wydaje się być problemem występującym w rodzinie.

Można również zauważyć postawy i gesty obu Łucji. S. Łucja I stoi w skupiony sposób, jej ręce w dyskretnym geście. Jej postawa i zachowanie są dość spokojne, jak przystało na religijną kobietę

Poza s. Łucji II jako młodej zakonnicy jest pod wieloma względami inna. Opiera twarz na dłoni, jakby była w sali lekcyjnej i słuchała wykładu. Naszą uwagę przykuwa jakaś sztuczność. Umyślnie pokazane są jej nadgarstki, jak również włosy nad i z boku habitu, bardziej postępowej zakonnicy, w sprzeczności z wyjątkową skromnością s. Łucji I.

Okulary s. Łucji II są w bardzo nowoczesnym stylu, jak dla zakonnicy w latach 1950. Można z pewnością powiedzieć, że to przedstawia osobę wrażliwą na modę. I znowu zupełnie inne podejście niż s. Łucji I.

To są porównania przedstawione czytelnikom przeze mnie. Mój wniosek jest prosty: twarz, cechy, gesty i duch obu sióstr Łucji różnią się między sobą. Wydaje się więc, że patrzymy na dwie inne osoby.

Jeśli to jest prawdą, zostaliśmy oszukani przez jakąś kuglarkę, którą przedstawiono jako prawdziwego świadka objawień Naszej Pani.

W tym przypadku mogą pojawić się jakieś hipotetyczne pytania. Co stało się z prawdziwą s. Łucją? Kiedy dokonano tej zamiany? I co ważniejsze, dlaczego taka zamiana była konieczna?

Być może, jeśli postawimy klasyczne pytanie “Qui bono? [komu to służy?]”, dostaniemy odpowiedź. Przejście na emeryturę s. Łucji I i wprowadzenie s. Łucji II przed 1960 rokiem, rokiem, kiedy miało mieć miejsce ujawnienie tajemnicy, uniemożliwiło by prawdziwemu świadkowi przekazanie światu pełnej zawartości Trzeciej Tajemnicy. To byłoby korzystne tylko dla postępowego skrzydła dominującego we współczesnym Kościele.

 

cd

 http://gazetawarszawska.com/2012/09/09/dwie-siostry-lucje-cz2/

 

No comments yet.

Leave a Reply

Intronizacja
Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE