Lista nagłych zgonów; Tajemnica Sylwestra Kaliskiego

Tajemnica Sylwestra Kaliskiego
49:00 – 6 år sedan

Zagadka nagłej śmierci światowej sławy fizyka, komendanta Wojskowej Akademii Technicznej, niedoszłego twórcy polskiej bomby atomowej, prekursora wielu nowatorskich projektów z zakresu fizyki technicznej.

http://video.google.com/videoplay?docid=-8034981178666786274

 

One Response to Lista nagłych zgonów; Tajemnica Sylwestra Kaliskiego

 1. KSC 19/09/2012 at 19:26 #

  Panie Krzysztofie,
  Ciekawy jestem skąd zostały wzięte dane dotyczące rzekomej pracy Pana prof. dr hab. Sylwestra Kaliskiego nad bombą atomową. Instytut Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy, którym kierował Prof. S. Kaliski zajmował się syntezą termojądrową a więc procesem takim jak w bombie wodorowej. W Instytucie tym pracowałem ponad cztery lata i zwolniłem się w około jeden rok po śmierci Prof. Kaliskiego. Nie pamiętam dokładnie ale Pan Profesor miał wypadek samochodowy myślę ze w końcu 1979 roku. W IFPiLM były dwa główne tematy i dotyczyły syntezy termojądrowej. Oto tematy:

  1. Synteza termojądrowa na bazie opracowanej przez Prof. S. Kaliskiego metody kompresji plazmy przez falę uderzeniową. Swoją metodę Pan prof. przedstawiał zarówno na wykładach w Instytucie jak również dla światowych sieci telewizyjnych
  2. Synteza termojądrowa na bazie kompresji mieszaniny deuteru i trytu potężną wiązką laserową dochodzącą do peletu deuteru i trytu z kilku kierunków.

  Ja uczestniczyłem w realizacji tej drugiej metody, z tym że mój udział dotyczył zaprojektowania, wykonania i wdrożenia metody pomiaru gęstości plazmy ściśniętej puckami światła i silnym impulsowym polem magnetycznym. Dla ciekawych podam niektóre dane z naszego eksperymentu. Do generacji impulsów laserowych był używany laser na YAG’u świecący w podczerwieni z którego był wycinany krótki impuls laserowy. Można było regulować czas trwania tego wyciętego impulsu od miliardowej części sekundy do dziesięć do minus dwunastej sekundy. Ja swoje pomiary robiłem na świetle widzialnym i mój impuls musiał być zsynchronizowany z impulsem generującym plazmę.
  Wyniki pomiarów z eksperymentu prezentowałem na międzynarodowej konferencji laserowej. Pragnę podkreślić, że taka metoda diagnostyki plazmy laserowej była pierwszą taką pracą w bloku wschodnim.

  Wracając do głównego tematu. W moim przekonaniu znacznie trudniej jest wykonać bezpieczny jądrowy blok energetyczny niż bombę atomową. Niedużo brakowało a mielibyśmy do czynienia z olbrzymim wybuchem jądrowym w Czarnobylu, tak olbrzymim że mógłby spowodować zniszczenie połowy Europy. Tym bohaterskim strażakom, którzy przebywali w tej niebezpiecznej strefie tylko przez ok. trzy minuty zawdzięczamy że żyjemy. Niestety od momentu napromieniowania żyli oni bardzo krótko.
  Pozdrawiam,
  Adam Bednarczyk

Leave a Reply

Intronizacja
Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE