Lista nagłych zgonów: Zmarł prof. Urbanowicz

Lista nagłych zgonów

zdjecie
M.Borawski/Nasz Dziennik

Zmarł prof. Urbanowicz

Czwartek, 6 września 2012
(Prof . Grocholewski)
Nasz Dziennik

Wybitny profesor Jerzy Urbanowicz, publicysta “Naszego Dziennika”, członek rady Naukowej Instytutu „Polska Racja Stanu” im. Lecha Kaczyńskiego, doradca ds. kryptografii i teleinformatyki Służby Kontrwywiadu Wojskowego (SKW), zmarł dzisiaj w nocy. Miał 61 lat.

– Wielki naukowiec zajmujący się kryptografią. Pracował intensywnie, by stworzyć narodową kryptografię. Wiedział, że te ośrodki, które muszą być zabezpieczone przed innymi służbami, powinny korzystać z narodowych osiągnięć polskich naukowców – powiedział w rozmowie z NaszymDziennikiem.pl Piotr Bączek, były członek komisji weryfikacyjnej ds. WSI.

Jak dodał, w ostatnim czasie prof. Urbanowicz był zaangażowany w organizowanie konferencji smoleńskiej, która ma odbyć się w październiku bieżącego roku.

Bączek przypomniał, że w zasadzie z inicjatywy śp. prof. Urbanowicza powstała książka – wspomnienie – o premierze Janie Olszewskim.

– Był niezwykle drobiazgowy i bardzo wymagający zarówno wobec siebie, jak i wobec współpracowników. Profesor Urbanowicz był prawicowcem z „krwi i kości”. Sprawy Polski leżały mu zawsze na sercu. Zapamiętamy go jako prawdziwego patriotę, który kochał swój kraj i chciał dla niego jak najlepiej – wyjaśnił Bączek.

Przyjaciele i znajomi zmarłego naukowca wspominają go, jako osobę bardzo zaangażowaną we wszystkie swoje działania, a nade wszystko wspaniałego przyjaciela.

– Z ogromnym smutkiem i żalem przyjąłem wiadomość o śmierci profesora Urbanowicza, był niezwykle sympatycznym i dobrym człowiekiem. Oddanym temu co robi i niezwykle skrupulatnym – powiedział w rozmowie z NaszymDziennikiem.pl mec. Bartosz Kownacki.

Jak dodał, miał okazję współpracować z nim w SKW, dzięki czemu mógł go lepiej poznać. – Widziałem zaangażowanie i przejęcie w tym co robi. Muszę podkreślić, że był przy tym doskonałym fachowcem i specjalistą w swojej dziedzinie – wyjaśnił Kownacki.

Jednocześnie zauważył, że profesor zapisze się w pamięci każdego, kto go spotkał jako osoba bardzo życzliwa i uczynna. – Ilekroć miałem jakiś problem zawodowy czy polityczny, zawsze służył swoją poradą i pomocą – dodał.

Mówiąc o profesorze Urbanowiczu, mec. Kownacki zaznaczył, że był on osobą bardzo uczciwą. – Pewnego razu wracaliśmy z pracy ok. 3 nad ranem. Samochodem kierował prof. Urbanowicz, i proszę mi uwierzyć, nie jechał szybciej niż 40 km/h. To właśnie pokazywało, jak bardzo był uczciwy i żył w zgodzie z prawem – wspomniał.

Prof. Jerzy Urbanowicz urodził się 1951 roku w Szczecinie. Był profesorem w Instytucie Matematycznym i Instytucie Podstaw Informatyki Polskiej Akademii Nauk (PAN). W latach 2006-2008 pełnił funkcje doradcy ds. kryptografii i teleinformatyki Służby Kontrwywiadu Wojskowego. W 2001 r. był prezesem spółki Tel-Energo (obecnie Exatel).

No comments yet.

Leave a Reply

Intronizacja
Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE