Lista Nagłych Zgonów, Od 17 września 1939

Lista Nagłych Zgonów

Od 17 września 1939

 

 

Parę dni temu otworzyliśmy – roboczo, bez specjalnej systematyki – Listę Nagłych Zgonów.

W Polsce już od Piłsudskiego – z relatywną przerwą na II Wojnę  Światową – odbywa się bezwzględna walka polityczna. Ta wojna o podłożu cywilizacyjno – rasowym, a zabarwiona  motywacją religijną  –  polega  na seryjnych skrytobójstwach politycznych. Skrytobójstwa te są słabo maskowane, a sprawcy również pozostają ostentacyjnie słabo ukryci, bezczelni i bezkarni.

Bezkarność ta sprawia, że nikt już nie jest pewien swego losu, wszyscy są zastraszeni, zaś Naród popada w pasywność i destrukcyjną niemoc.

Aby moc podjąć walkę z tym terrorem, trzeba pierwej wyrobić sobie jakiś pogląd na temat tego; kto, kiedy i jak w naszej narodowej historii zszedł nagle ze sceny zwykłej, codziennej egzystencji. Kto na tym stracił, a kto zyskał.

Oczywiście nazwisko na liście nie oznacza koniecznie, że osoba ta była ofiarą zbrodni, ani też nie musi oznaczać jakiejś politycznej beatyfikacji. Należny tu jednakże zauważyć to,  że uderzenie w jednostkę, nawet tę najmniej reprezentatywną może skutkować jako uderzenie w grupę, w cale środowisko, bo taka jest filozofia ślepego terroru.

Zadaniem takiej listy jest ujawnienie nie tylko sprawców, ale i ukazanie trybu ich postępowania oraz motywów.

Wdzięczni będziemy za podsyłanie do redakcji nazwisk i okoliczności osób opozycji politycznej lub socjalno-społecznej, które to osoby zmarły “nieoczekiwanie”, często bez oficjalnego podania tego, co było przyczyną zgonu, tak jak np. śp dr Dariusz Ratajczak. Lista będzie uszeregowana wg różnych kryteriów, ale ułożenie wstępne będzie chronologiczne, wg daty zgonu. Kler katolicki będzie miał tu pewne uwypuklenie, jako że jest – pod względem procentowym – najszerzej reprezentowany na tle innych grup społecznych.

 

Redakcja

Gazeta Warszawska

PS

Ani nam do głowy nie przyszło to, że na liście, już u samego początku budowanej ze zbiorów “historycznych” pojawi się przypadek bieżący, jakim jest śmierć  Józefa Szaniawskiego. Życie wyprzedza wszelkie plany i zamiary – życie, albo może bardziej – śmierć.

 

,

No comments yet.

Leave a Reply

Intronizacja
Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE