Łomnica: Znaleziony obraz jest kopią całunu?

 

 


Szymon Pewiński

Czy w drewnianym kościółku w Łomnicy odnaleziono kopię całunu? Niewielki wizerunek umęczonego Chrystusa wykonano na płótnie przypominającym jedwab. Co więcej: znaleziono przy nim watykański certyfikat!

Łomnica: Znaleziony obraz jest kopią całunu?

Niesamowitego odkrycia dokonano podczas remontu malutkiego, drewnianego kościółka w Łomnicy pod Zbąszyniem.

Okazało się, że stary, zakurzony obraz, który umieszczony był nad tabernakulum, na który niewiele osób zwracało uwagę, to dzieło sprzed ponad 250 lat! Na dodatek jego wartość i znaczenie podkreśla watykański certyfikat, który znaleziono z tyłu ołtarza. Właśnie natrafienie na ten dokument pozwoliło przyjrzeć się bliżej obrazowi znajdującemu się nad ołtarzem.

Jak się okazało, nikt nie wiedział nawet jak wielki to skarb.

– Niewielkich rozmiarów wizerunek umęczonego Chrystusa (jego wymiary to 24 na 14 centymetrów) został wykonany na płótnie przypominającym jedwab – opisuje go proboszcz Cezary Kuciński. – Obraz, przynajmniej jeśli chodzi o jego wymiary i ogólne podobieństwo, przypomina wizerunek Jezusa widniejący na chuście z Manopello, zwanej też całunem z Manopello. Na świecie są tylko dwa takie wizerunki. Oryginał właśnie w Manopello, kopia w Rzymie. I najprawdopodobniej artysta, który stworzył ten obraz korzystał właśnie z watykańskiej kopii jako wzoru.

– Nie mieliśmy pojęcia, że przez wiele lat patrzymy na prawdziwy skarb – dodaje parafianin Rafał Suchorski. – Dopiero znalezienie certyfikatu potwierdzającego autentyczność tego unikatowego odwzorowania przez Watykan, uświadomiło nam wartość obrazu.

Dodajmy, że drewniany kościółek powstał w roku 1726. Jego fundatorami był bardzo zamożny ród Garczyńskich, którzy kazali go wybudować jako prośbę o uzdrowienie swoich chorujących córek. Najprawdopodobniej to właśnie im parafia zawdzięcza też ten obraz.

Wszyscy już dziś zastanawiają się, czy znalezisko ściągnie do Łomnicy rzesze pielgrzymów.

,

No comments yet.

Leave a Reply

Intronizacja
Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE