Hiszpanie tworzą alternatywne pieniądze poza obiegiem euro

Hiszpanie tworzą alternatywne pieniądze poza obiegiem euro

PAP | 28.08.2012 | 11:20

Hiszpanie radzą sobie z kryzysem w niekonwencjonalny sposób, tworząc alternatywny pieniądz wobec euro lub rozliczając się metodą praca za pracę, czyli korzystając z waluty, której jednostką jest godzina – pisze we wtorek “Washington Post”.

Za wykonaną w Barcelonie pracę można otrzymać zapłatę określoną jako – na przykład – “10 godzin”. Jest to respektowana w całym mieście “sieć kredytowa” – jak określa alternatywny system płatności waszyngtoński dziennik.Otrzymawszy jakąś sumę “godzin” można ją wymienić na wizytę u fryzjera, lekcję jogi czy nawet zlecenie dla stolarza.W czasach, w których przyszłość euro jest niepewna, miliony Hiszpanów nie mają pracy, czy też pracują w niepełnym wymiarze, a z gotówką jest krucho, w niektórych regionach kraju zaczyna się rozwijać “gospodarka równoległa”, która pozwala ludziom “żyć poza wspólną walutą” strefy euro – pisze “WP”.

Mieszkańcy miasta Malaga utworzyli portal internetowy, który umożliwia zarabianie i zakupy przy użyciu waluty wirtualnej.

W Barcelonie najlepiej przyjął się model “banków czasu”, pozwalający na wymianę usług bez udziału pieniędzy.

– To sposób na życie dla ludzi, którzy znaleźli się na marginesie gospodarki – mówi w rozmowie z “WP” koordynatorka Hiszpańskiej Sieci Banków Czasu, Josefina Altes.

W Hiszpanii jest obecnie 325 “banków czasu” i alternatywnych systemów walutowych, w których uczestniczą dziesiątki tysięcy osób. W sumie projekty te stanowią jeden z największych na świecie eksperymentów dotyczących posługiwania się “społecznymi pieniędzmi” – pisze waszyngtoński dziennik.

– To nie jest tylko desperacki sposób na przetrwanie koszmarnego kryzysu gospodarczego, ale też część (inicjatyw dotyczących) spółdzielczości, unii kredytowych, banków wspólnot komunalnych, farm organicznych i reaktywacji fabryk – alternatywnej gospodarki – ku której zmierza ruch Okupuj (“Oburzonych”) – mówi wykładowca Uniwersytetu w Liverpoolu, Peter North.

30-letni technik komputerowy Sergi Alonso, któremu nie udało się znaleźć pracy w pełnym wymiarze pomaga – poprzez system “banków czasu” – niezliczonym sąsiadom zakładać strony internetowe i rozwiązywać problemy ze sprzętem. Ludzie płacą mu różnymi usługami – od szkoleń w projektowaniu graficznym po lekcje pianina.

– “Banki czasu” pozwoliły ludziom przypomnieć sobie, że niezależnie od tego, jakie masz umiejętności, zawsze masz innym coś do zaoferowania – powiedział Alonso.

Wspólna filozofia wielu z tych banków polega na założeniu, że czas każdego z nas jest wart tyle samo, “nawet jeśli jesteś lekarzem” – podsumowuje waszyngtoński dziennik.

PAP

No comments yet.

Leave a Reply

Intronizacja
Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE