Mandala

Mnisi sypią mandalę w intencji pomordowanych

Grzegorz Szymanik
07.04.2009 , aktualizacja: 07.04.2009 10:39
Buddyjscy mnisi w Żydowskim Instytucie Historycznym sypią mandalę w intencji pomordowanych w WarszawieBuddyjscy mnisi w Żydowskim Instytucie Historycznym sypią mandalę w intencji pomordowanych w Warszawie (Fot. Alina Gajdamowicz /AG)
– To jest jak budowanie domu: najważniejsza jest energia, którą wkłada się w pracę – tłumaczy A-jam z klasztoru Lhodak Gaden Dhonnyiling w Dehradun. Wczoraj w Żydowskim Instytucie Historycznym grupa buddyjskich mnichów rozpoczęła usypywanie mandali w intencji pomordowanych w Warszawie.

– Zanim zaczniemy, trzeba wszystko wyrysować. A potem gorąco się pomodlić – tłumaczył A-jam. W tym czasie trzech mnichów w bordowo-szafranowych szatach klęczało nad niebieską płytą. W rękach trzymali linijki, ołówki, cyrkle. Obok ustawili pojemniki z kolorowym paskiem. Ze zdjęcia uśmiechał się do nich XIV Dalajlama. To on poradził, żeby piaskowe mandale nie tylko usypywać w tybetańskich klasztorach, ale też robić to publicznie na całym świecie.

– Coś takiego jeszcze się tu nie działo. Dziękuję, że przyjechaliście – mówiła Edyta Kurek, wicedyrektorka Żydowskiego Instytutu Historycznego. Chwilę później salę wypełnił śpiew mnichów. I rozpoczęło się otwarcie ceremonii sypania.

Mandala pojawiła się w Tybecie w VIII w. To symbol życia, harmonijne połączenie koła i kwadratu. Koło oznacza niebo i nieskończoność, kwadrat to człowiek i ziemia. Mandala w buddyzmie służy medytacji. Podczas usypywania trzeba być skoncentrowanym i mieć świadomość, że pracuje się nad czymś pięknym i dobrym. A-jam: – To jest jak budowanie domu, klasztoru. Najważniejsza jest energia, którą wkładasz w pracę.

– Kwiecień to ważny miesiąc dla Warszawy. Przypomina o tragicznej historii getta. O cierpieniu pomordowanych. Mandala usypywana jest właśnie w ich intencji – tłumaczą pomysłodawcy akcji z fundacji Sam Dżub Ling (po polsku: Miejsce Samospełniających się Życzeń).

Tworzenie mandali potrwa cztery dni (oprócz czwartku – Żydzi obchodzą wtedy święto Paschy). Akcji towarzyszy wystawa zdjęć, tańce i śpiewy klasztorne oraz projekcje filmów. W sobotę mandala zostanie zniszczona. Kolorowy piasek popłynie Wisłą. A wraz z nim tybetańskie przesłanie pokoju.

Więcej informacji: www.jewishinstitute.org.pl

Trackbacks/Pingbacks

  1. Oszustwo Katastrofy Smoleńskiej : Grawitacja | Gazeta Warszawska - 02/10/2012

    […] do Polski, układają takie mandale i wpuszczają je do wodoobiegu Polski (np. do Wisły). http://gazetawarszawska.com/2012/08/23/mandala/ oraz art. wybitnego znawcy tematu, który koniecznie trzeba przeczytać (od redakcji); […]

Leave a Reply

Intronizacja
Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE