Święci na każdy dzień : Kajetan

Święci na każdy dzień : Kajetan

 http://swkajetan.blogspot.se/2011_08_01_archive.html

 

Image and video hosting by TinyPic

 

Płaskorzeźba upamiętniająca wizję św. Kajetana w której otrzymuje Dzieciątko Jezus od Matki Bożej
 Św. Kajetan Thiene urodził sie w Vicenzy, w październiku 1480 roku w rodzinie szlacheckiej. Jego Ojcem był hrabia Gaspare Thiene, a matką hrabina Maria Porto. Urodził się jako drugie dziecko. Na chrzcie nadano mu imię Kajetan dla upamiętnienia jego wujka kanonika Kajetana Thiene – wykładowcy na Universytecie Padewskim, który zmarł zaledwie 15 lat przed jego urodzeniem.
Dzieciństwo spędził w Vicenzy, pod mądrym i głęboko chrześcijańskim okiem swej matki. Pierwsze nauki pobierał w swoim mieście, następnie został przyjęty na Uniwersytet Padewski, gdzie 17 lipca 1506 roku uzyskał dyplom Prawa Cywilnego i Kanonicznego.
Pierwszy kontakt Kajetana z Wiecznym Miastem nastąpił natychmiast po ukończeniu nauki; przybył do Watykanu jako protonotariusz papieski. Niestety, zderzenie z Rzymem nie było budujące dla młodego człowieka, nie znalazł tu miasta męczennik. Tak nad tym ubolewał, że pisząc list datowany na 31 lipca 1517 roku do wielebnej siostry Laury Mignani, wyrażał się w ten sposòb: „Polecam Siostry modlitwom to miasto, kiedyś święte, teraz babilońskie“. Trzy lata w Rzymie nie  były łatwe dla Kajetana. Pierwszą mszę świętą odprawił w Rzymie w bazylice Santa Maria Maggiore 25 grudnia 1516 roku. W noc Bożego Narodzenia następnego roku, w tym samym kościele, otrzymał mistyczną wizję Bożego Narodzenia, wtedy to w swych ramionach tulił Dzieciątko Jezus.
Kajetan pragnął coś uczynić dla Kościoła , ktòry jak pisał:”jest piękny w sobie samym, lecz sprzedajny w swoich usługach”, pragnął zaprowadzić reformę, zaczynając ją jednak od samego siebie, nie oczekując jej od innych. Wraz z biskupem Giampietro Carafa, neapolitańczykiem (pòźniejszym papieżem Pawłem IV), Bonifacym da Colle, aleksandryjczykiem i Pawłem Consylieri, założył w Rzymie, 14 sierpnia 1524 roku, podczas pontyfikatu Klemensa VII, Zgromadzenie Klerykòw Regularnych, nazwanych potem Teatynami, obierając jako najwyższą regułę ich życia świętą Ewangelie i życie we wspòlnocie, opierające się na apostolskim charyzmacie. Bez wsparcia ze strony ludzi, dzieło to opierać się miało jedynie na Bożej Opatrzności. Niczego nie wymagać i nic nie posiadając: oto protest tego, ktòry będąc bogatym stał się ubogi, by służyć Chrystusowi umęczonemu w ubogich.
Uciekłszy z Rzymu przed straszliwą grabieżą w 1527 roku, święty wraz ze swymi wspòłbraćmi schronił się w Wenecji w kościele San Nicolo dei Tolentini, poświęcając się opiece nad nieuleczalnie chorymi w szpitalu przez niego samego założonym.
Papież Klemens VII zaprosił go do Neapolu, by tam założył dom zakonny. I tak wraz z kilkoma wspòłbraćmi, wsròd ktòrych znalazł sie błogosławiony Jan Marinioni, Kajetan dotarł do tego miasta w sierpniu 1533 roku i w nim pozostał aż do śmierci.
Neapolitańczycy zajęli w sercu świętego szczegòlne miejsce, ktòry nie wahał się ofiarować Panu swojego życia za miasto Neapol, udręczone nienawiścią i bratobòjczą wojną. Zmarł 7 sierpnia 1547 roku. I kiedy po mieście rozeszła się wieść o jego śmierci, neapolitańczycy biegli uczcić jego doczesne szczątki, składając broń i kończąc w ten sposòb krwawe potyczki, ktòre od miesięcy wstrząsały miastem.
Św. Kajetan jest pochowany w Neapolu w bazylice San Paolo Maggiore. Na jego grobie widnieje napis: „ Tu spoczywa ten, ktòry wiele się modlił za swój lud“.
Wyniesiony na ołtarze 12 kwietnia 1671 roku przez papieża Klemensa X, dla swojego oderwania od dòbr ziemskich i ufnego powierzenia się w ręce Ojca Niebieskiego, znany jest i wzywany na całym świecie jako “Święty Opatrzności Bożej”.

 

No comments yet.

Leave a Reply

Intronizacja
Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE