Msza Wieczerzy Pańskiej

.

Msza Wieczerzy Pańskiej: Jezus na kolanach – wyprostowany względem świata, uległy wobec OjcaWielki Czwartek to nie tylko dzień ustanowienia Eucharystii. Do tego dnia należy również noc Góry Oliwnej, gdzie Jezus na modlitwie wychodzi naprzeciw śmierci – mówił Benedykt XVI w homilii Mszy Wieczerzy Pańskiej. Sprawował ją w bazylice św. Jana na Lateranie, w katedrze rzymskiej diecezji. Papież przypomniał, że modlitwę Jezusa w Ogrójcu znamy dzięki świadectwu, trzech uczniów, którzy mieli mu towarzyszyć w tej godzinie. W swych relacjach zwracają oni uwagę nie tylko na słowa, ale również na postawę modlącego się Jezusa.

„Mateusz i Marek mówią nam, że „upadł On na twarz” (Mt 26, 39), to znaczy przyjął postawą radykalnego poddania, jaka została zachowana w liturgii rzymskiej Wielkiego Piątku – zaznaczył Papież. – Jednak Łukasz mówi nam, że Jezus modlił się na klęcząco. W Dziejach Apostolskich, mówi on też o świętych, którzy modlili się na klęczkach: Szczepanie podczas ukamienowania, Piotrze podczas wskrzeszenia zmarłego, Pawle na drodze ku męczeństwu. W ten sposób Łukasz nakreślił małą historię modlitwy na kolanach w rodzącym się Kościele. Chrześcijanie poprzez modlitwę na klęczkach wkraczają w modlitwę Jezusa na Górze Oliwnej. W obliczu zagrożenia przez siły zła są oni, będąc na klęczkach, wyprostowani wobec świata, ale jako dzieci skłaniają swe kolana przed Ojcem. My chrześcijanie klękamy przed chwałą Bożą i uznajemy Jego Bóstwo, ale wyrażamy w tym geście także naszą ufność, że On zwycięży” – dodał Ojciec Święty.

Przechodząc z kolei do treści modlitwy Jezusa w Ogrodzie Oliwnym, Benedykt XVI podkreślił, że miała ona charakter kapłański. „Jezus zmaga się ze swoim Ojcem – powiedział Papież. – Zmaga się z samym sobą. I walczy o nas. Doświadcza On lęku przed mocą śmierci. Jest to nade wszystko po prostu wstrząs, jaki ludzie, każde żywe stworzenie przeżywa w obliczu własnej śmierci. Ale u Jezusa chodzi o coś więcej. Ma On wgląd w moce zła. Widzi błotnisty potok kłamstw i wszystkie podłości, jakie zwalą się na Niego w tym kielichu, który musi pić. Jest to wstrząs Tego, który jest całkowicie Czysty i Święty przed całym zalewem zła tego świata, które na Niego spada. Widzi On także mnie i za mnie się modli. W ten sposób ta chwila śmiertelnego lęku Jezusa jest istotnym elementem w procesie zbawienia. Dlatego List do Hebrajczyków uznał walkę Jezusa na Górze Oliwnej za wydarzenie kapłańskie. W tej modlitwie przenikniętej lękiem przed śmiercią Pan Jezus wykonuje zadanie kapłana: bierze na siebie winę rodzaju ludzkiego, bierze na siebie nas wszystkich i prowadzi nas do Ojca” – powiedział Benedykt XVI w homilii Mszy Wieczerzy Pańskiej.

kb/ rv

No comments yet.

Leave a Reply

Intronizacja
Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE