Zabójca? Czy sterowany po odurzeniu tabletką gwałtu?

USA: żołnierz który dokonał masakry w Afganistanie nie pamięta swego czynu

 

Zabójca? Czy sterowany po odurzeniu tabletką gwałtu?

 

Robert Bales, żołnierz który zastrzelił w Afganistanie 16 cywilów nie pamięta tego co robił w czasie, w którym dokonał tej zbrodni – powiedział jego adwokat John Browne w wywiadzie dla telewizcji CBS.

Browne spotkał się po raz pierwszy z Balesem w wojskowym areszcie w Fort Leavenworth, w stanie Kansas, gdzie jest on przetrzymywany po przewiezieniu go do USA.

– On tego nie pamięta… pamięta to co było wcześniej tego wieczora i pamięta to co było później, ale nie pamięta tego było w międzyczasie – powiedział Browne.

38-letni sierżant sztabowy Rober Bales, weteran czterech misji zagranicznych, stoi w obliczu oskarżenia o oddalenie się od swojej bazy w południowym Afganistanie 11 marca i zastrzelenie 16 afgańskich cywilów, w tym dziewięciorga dzieci i trzech kobiet. Masakra wywołała nowy, głęboki kryzys w stosunkach amerykańsko-afgańskich.

Bales nie został jeszcze formalnie oskarżony, ale według przedstawiciela armii, nastąpi to jeszcze przed końcem bieżącego tygodnia.

– Jest jeszcze zbyt wcześnie aby określić jakie czynniki mogły odegrać rolę w tym incydencie. Zespół obrońców oczekuje na możliwość zapoznania się z materiałem dowodowym oraz zbadania danych medycznych i osobistych sierżanta Balesa a także przesłuchania świadków – powiedział wcześniej adwokat.

Według Browne’a, nie wydaje się aby Bales miał problemy alkoholem lub osobiste, które mogły wpłynąć na jego postępowanie. Miał natomiast problemy finansowe, w tym dług hipoteczny od posiadanych nieruchomości, który przewyższył już ich wartość.

0:32 min
Dokonał masakry na cywilach – Amerykańska armia oficjalnie potwierdziła, że żołnierz, który jest oskarżony o zabójstwo 16 afgańskich cywilów, został w piątek przewieziony z Kuwejtu do więzienia wojskowego w bazie Fort Leavenworth w stanie Kansas. Armia USA poinformowała także, że sierżant sztabowy Robert Bales zostanie umieszczony w pojedynczej celi. Bales jest oskarżony o zamordowanie w południowym Afganistanie 16 cywilów, w tym 9 dzieci. (RC) – Copyright 2012 Thomson Reuters

Wchodził też w konflikt z prawem. W 2002 r. został skazany za napad a w 2008 r. nie udzielił pomocy ofiarom wypadku samochodowego.

Bales był dwukrotnie ranny podczas trzech poprzednich misji w Iraku. Do armii wstąpił pod wrażeniem ataków terrorystycznych na Stany Zjednoczone z 11 września 2001 r.

Żona Balesa, Karilyn, opublikowała oświadczenie, w którym wyraziła żal i współczucie dla rodzin ofiar w Afganistanie i zaapelowała o zrozumienie jej sytuacji. “Nasza rodzina ma niewiele informacji, poza tym co czytamy i widzimy w mediach. To co donoszą całkowicie nie zgadza się charakterem człowieka, którego znam i podziwiam. Proszę o poszanowanie mojej sytuacji i tego, że nie mogę rzucić żadnego światła na temat tego co stało się tamtej nocy” – głosi oświadczenie.

, , , ,

No comments yet.

Leave a Reply

Intronizacja
Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE