Rosyjskie banki chcą zmienić system ratingowy

Największe związki rosyjskich banków rozpatrują kwestię ustawodawczego zakazu wykorzystywania kredytowych ratingów zagranicznych agencji na terytorium Rosji.

Argumenty autorów inicjatywy to nieobiektywność ocen największych zagranicznych graczy z tego rynku, ich polityczne zaangażowanie i te zagrożenia, które z powodu tych czynników wpływają na gospodarkę rosyjską.

W opinii uczestników rynku obecnie w Rosji bardzo dużo zależy od tego, jak zachodnie agencje oceniają zdolność kredytową tych czy innych graczy rynku bankowego. Ich wskaźniki zależą od suwerennych ratingów, które teraz mają zamiar zrewidować wiodące zachodnie agencje. Rating kraju jest poddawany w wątpliwość z tych czy innych przyczyn politycznych, a dalej to wpływa na rankingi regionów, miast, firm i organizacji kredytowych. Te banki, które nie mają ratingów międzynarodowych agencji albo są one niewysokie, zgodnie z rosyjskim prawem znajdują się za burtą państwowych programów. Oprócz tego nie mogą pretendować do lokowania czasowo wolnych pieniędzy państwowych na depozytach. Okazuje się, że zachodnie agencje ratingowe nie wprost wpływają na dostępność zewnętrznych źródeł kredytowania dla rosyjskich banków, ale także odcinają im drogę do źródeł zewnętrznych albo po prostu przeszkadzają w uczestniczeniu w różnych programach stymulowania gospodarki. Zresztą rosyjska gospodarka jeszcze nie jest gotowa do radykalnego rozwiązania tego problemu. Negatywna ocena może przyjść ze strony zagranicznych inwestorów, mówi członek Ogólnorosyjskiego Związku Biznesowego „Klub liderów” Aleksander Czerstwow:

To nieuchronnie doprowadzi do obniżenia aktywności inwestycyjnej zagranicznych graczy. W ten sposób pomysł próby zakazania czegoś doprowadzi do obniżenia atrakcyjności naszego rynku dłużnego dla zagranicznych inwestorów. Można zakazać ustawodawczo, ale to do niczego dobrego nie doprowadzi. Jest ogromna liczba inwestorów, którzy opierają swoje decyzje na tych czy innych ratingach. Ten zakaz będzie zdecydowanie negatywny dla naszej gospodarki.

Na razie rosyjskie agencje nie są gotowe do zwiększenia swojej roli. Należy dopracować technologie, nabrać doświadczenia i zwiększyć reputację. Tak więc na razie o pełnym zakazie wykorzystywania ratingów zagranicznych agencji nie ma mowy. A o tym, jak stymulować rozwój krajowego rynku usług ratingowych bez wątpienia trzeba mówić, zaznacza prezydent Stowarzyszenia Banków Rosyjskich Garegin Tosunnian:

Powinna być konkurencja, zawsze powinna być alternatywa dla uczestników rynku. Na rynku zewnętrznym naturalnie będą bardziej doceniane zagraniczne agencje ratingowe. Ale na rynku wewnętrznym powinny być doceniane rosyjskie nie w mniejszym, ale w większym stopniu. Trzeba stworzyć warunki, żeby pojawiło się wiele niezależnych agencji ratingowych, należy kontrolować ich niezależność, sumienność konkurencji i jakość ich usług.

Uczestnicy rynku zaznaczają, że teraz trzeba zmienić przepisy, które są korzystne dla agencji zachodnich. I trzeba to robić równolegle z uporządkowywaniem i wprowadzaniem nowych standardów dla rosyjskich agencji. Główną rolę w tym procesie uczestnicy rynku wyznaczają Bankowi Centralnemu. Będzie on odpowiadać za rozszerzenie sfery stosowania krajowych ratingów i zaostrzać wymagania. Jest to niezbędne dla podniesienia jakości pracy agencji i w końcowym rozrachunku zwiększenia zapotrzebowania na ich usługi.
Czytaj dalej: http://polish.ruvr.ru/

No comments yet.

Leave a Reply

Intronizacja
Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE