Franciszek podtrzymał decyzję zakazującą franciszkanom Niepokalanej codziennego odprawiania mszy w rycie trydenckim

z1378

Franciszkanie Niepokalanej muszą porzucić starszą formę rytu rzymskiego.

Informację tę podaje znany watykanista Sandro Magister. Papież Franciszek zaaprobował decyzję Kongregacji ds. Zakonów praktycznie zakazującą Franciszkanom Niepokalanej codziennego odprawiania starszej i nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego. Decyzja ta jest sprzeczna z prawem wyrażonym przez papieża Benedykta XVI w dokumentach “Summorum Pontyficum” oraz “Universae Ecclesiae”, w których dopuszczono możliwość szerokiego dostępu do dawnej liturgii.

Prawdopodobnie od dekretu nie ma odwołania jeśli ma on asygnatę papieską – w innej sytuacji byłoby możliwe złożenie jej w Trybunale Sygnatury Apostolskiej kierowanej przez sprzyjającego dawnej liturgii kardynała Burke’a.

http://chiesa.espresso.repubblica.it/articolo/1350567

ToR/chiesa.espresso.repubblica.it

10 Responses to Franciszek podtrzymał decyzję zakazującą franciszkanom Niepokalanej codziennego odprawiania mszy w rycie trydenckim

  1. veritas 30/07/2013 at 01:25 #

    “Homoseksualiści nie powinni być osądzani i marginalizowani, ale integrowani ze społeczeństwem -- powiedział papież Franciszek w rozmowie z dziennikarzami. Stwierdził również, że geje, jeśli szukają Boga i mają dobrą wolę, mogą być księżmi.”
    http://www.guardian.co.uk/world/2013/jul/29/pope-francis-openness-gay-priests

  2. veritas 30/07/2013 at 16:45 #

    Rzym: Papież Franciszek ograniczył możliwość odprawiania Mszy trydenckiej Franciszkanom Niepokalanej
    http://news.fsspx.pl/2013/07/rzym-papiez-franciszek-ograniczyl-mozliwosc-odprawiania-mszy-trydenckiej-franciszkanom-niepokalanej/

  3. veritas 30/07/2013 at 16:58 #

    Papież, św. Pius V, ogłosił w roku 1570 w bulli Quo Primum, że Msza św. według rytu rzymskiego może być sprawowana przez kapłanów bez żadnych przeszkód ze strony Kościoła, bez żadnych ograniczeń i kar, aż do końca czasów.

    Benedykt XVI po czterdziestoletniej posoborowej przerwie, tę naderwaną ciągłość w sprawowaniu Mszy trydenckiej przywrócił.

    Franciszek tej Msza św zakazuje.

    Kim jest Franciszek?

  4. veritas 30/07/2013 at 17:26 #

    Sześć lat po opublikowaniu motu proprio „Summorum Pontificum” Benedykta XVI dopuszczającego celebrowanie mszy w starym rycie.na stronie internetowej Stolicy Apostolskiej dokument Ojca Świętego widnieje tylko w dwóch językach: w łacińskim i węgierskim.

    Franciszkanie Niepokalanej to drugie co do wielkości zgromadzenie zakonne, które oferowało niemal wyłącznie tradycyjną łacińską mszę. Z tego powodu zakaz papieza Franciszka odbije się na wszystkich wiernych, uczestniczących w mszach tradycyjnych.

    Gdyby dekret nie nosił podpisu papieza Franciszka, wówczas od jego decyzji można by było odwołać się do Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej, obecnie kierowanego przez kardynała Raymonda Leo Burke’a, uważanego za przyjaciela tradycjonalistów. W tym wypadku odwołanie nie jest możliwe. Dlatego też wszyscy franciszkanie z dniem 11 sierpnia są zobowiązani do odprawiania tzw. mszy posoborowej.

    http://www.pch24.pl/franciszkanie-niepokalanej-bez-tradycyjnej-mszy,16681,i.html

  5. KSC 30/07/2013 at 21:15 #

    Najwyzsza pora powiedzieć : “król jest nagi” !

    Pozbyc się fałszywego wstydu, czy potrzeby lojalności wobec nielojalnych.

    Posoborowi papieże są odstępcami i nie majaa mocy jurysdykcji w Kościele Chrystusa!

    KSC

  6. rzymianin 31/07/2013 at 02:57 #

    Gdyby “zaprojektował” swój własny krzyż z którym ewangelizuje, to bym się mniej zastanawiał, (mniej bał) niż w tej sytuacji, gdy odrzucił krzyż jakim posługiwał sie Benedykt XVI, a powrócił do tego, który “zaprojektował” JPII. (?)
    Ale najbardziej mnie zasmuciło to, że dając “przykład” 3 milionom młodych ludzi, nie uklęknął przed wystawionym Najświętszym Sakramentem, tylko stał, stał, a potem usiadł …
    Nigdzie o tym ani słowa, a przecież to chyba było ważniejsze świadectwo wiary dla nich, niż te tysiące słów.
    Dla mnie brak słów.

    • KSC 31/07/2013 at 06:50 #

      Ale najbardziej mnie zasmuciło to, że dając “przykład” 3 milionom młodych ludzi, nie uklęknął przed wystawionym Najświętszym Sakramentem, tylko stał, stał, a potem usiadł …

      Jest gdzieś jakieś zdjęcie?

      KSC

  7. rzymianin 31/07/2013 at 21:51 #

    Nie widziałem tego na zdjęciu, tylko oglądałem transmisję tv z mszy Św. Kto to pokaże teraz ?
    Dwóch księży stojących przed ołtarzem po bokach uklęknęło, Papież stał jakiś czas wpatrzony w Najświętszy Sakrament -- jak równy z równym, a pózniej podszedł do Niego Papieski Mistrz Ceremoni jaki jest ciagle obok niego, biskup, i po jakiejś uwadze na ucho, Papież usiadł.
    Dopiero wtedy ten biskup i drugi stojący do tej pory również za plecami Franciszka, obydwaj uklęknęli.
    Może “nie mogli” wcześniej, bo by się mocno narazili, że “pouczają” Papieża ?

    Bardzo smutne. Czego nauczył tych młodych ?
    To i teraz mamy na codzień.
    Zgroza, co nas czeka ?

  8. rzymianin 01/08/2013 at 18:35 #

    Moje sprostowanie, moja pomyłka.
    Ta “Adoracja” na stojąco miała miejsce po Drodze Krzyżowej, a nie po Mszy Św.
    Niczego to nie zmienia, ale może być ważne w ewentualnych poszukiwaniach zdjęć.

  9. rzymianin 01/08/2013 at 20:58 #

    Jestem juz stary i może to mnie wytłumaczy przed Wami.
    PRZEPRASZAM, ale scena o której pisałem miała (dodam -- chyba) miejsce na zakończenie tzw. modlitewnego czuwania w Rio.
    Może za bardzo tym się przejąłem, ale chyba było czym i stąd też mój brak precyzyjnej pamięci.

    Papież stojący “oko w oko”, równy z równym, na przeciwko Syna Bożego, na oczach 3 milionów młodych ludzi, może zachwiać wiarą.
    Tych ludzi.
    Przepraszam jeszcze raz za zamieszanie, ale i tak chyba nikt na to nie zwrócił uwagi.