Lemański donosi żydom na abp. Hosera.

Ks. Wojciech Lemański usunięty z parafii: złożę odwołanie

745607l

Ks. Wojciech Lemański skaluje Polskę

– Od decyzji abp. Hosera złożę odwołanie – zapowiedział ks. Wojciech Lemański (Żydzi wybaczcie!) , który został usunięty z parafii w Jasienicy pod Warszawą przez arcybiskupa warszawsko-praskiego i przeniesiony na emeryturę. Ksiądz napisał specjalne oświadczenie w tej sprawie. Zdradza w nim, że podczas jego wizyty w kurii w 2010 r. doszło do “niedopuszczalnego i skandalicznego zachowania abp. Hosera” wobec niego. Ks. Lemański o decyzji swojego zwierzchnika poinformował, publikując na stronach parafii dekret podpisany przez abp. Henryka Hosera. “Brak szacunku i posłuszeństwa Biskupowi Diecezjalnemu oraz nauczaniu biskupów w Polsce w kwestiach bioetycznych sprawiają, że dalsza posługa proboszczowska staje się niemożliwa” – głosi uzasadnienie odwołania ks. Lemańskiego.Chodzi m.in. o obronę przez ks. Lemańskiego metody zapłodnienia in vitro. “Publicznie głoszone poglądy nie spełniają wymogów prawa i przynoszą poważną szkodę i zamieszanie we wspólnocie Kościoła” – pisze arcybiskup Hoser.

Oświadczenie ks. Lemańskiego

“Wobec kolejnych decyzji mojego biskupa dotyczących mnie i mojego posługiwania we wspólnocie Kościoła, czuję się w obowiązku wyjaśnić, co moim zdaniem stanowi rzeczywiste źródło takiego postępowania abp. Hosera” – napisał ks. Lemański na swoim blogu.

Duchowny opisuje, że został wezwany do kurii przez abp. Hosera w styczniu 2010 roku. “Rozmowa dotyczyła nieprawidłowości w dekanacie tłuszczańskim i mojego zaangażowania w dialog chrześcijańsko-żydowski. Podczas tego spotkania doszło do, według mnie, niedopuszczalnego i skandalicznego zachowania abp. Hosera wobec mnie. Z racji okoliczności, pośrednim świadkiem tamtego incydentu stał się redaktor Zbigniew Nosowski” – opisuje.

I kontynuuje: “przez ostatnie lata próbowałem wyjaśnić i zamknąć tamtą sprawę zgodnie z nauczaniem Ewangelii i wymogami prawa kościelnego. Zwracałem się do abp. Hosera, abp. Nuncjusza Migliore i do Metropolity Warszawskiego kardynała Nycza. Starania te przyniosły skutki odwrotne od oczekiwanych. Dekrety, „próby dyscyplinowania”, zakaz wypowiadania się w mediach – odbieram jako próby ukrycia tamtego incydentu i zamknięcia mi ust”.

“Nie jest moim celem i nigdy nie było szkodzenie Kościołowi. Moim zdaniem pokora i posłuszeństwo nie mogą oznaczać zgody na niesprawiedliwość i krzywdę jakiej doświadczyłem od ludzi Kościoła. Kocham Kościół, jest On moim domem i nie pozwolę się z Niego wypchnąć” – oświadczył ksiądz.

Skandaliczne zachowanie arcybiskupa?

Ks. Lemański opisuje dokładniej spotkanie w z abp. Hoserem w 2010 roku. “Na naganne zachowanie abp. Hosera zareagowałem natychmiast, wyrażając swój sprzeciw. Abp.Hoser zrozumiał mój sprzeciw, ale znów do karygodnego zachowania powrócił. To, co się wydarzyło podczas mojego spotkania z abp. Hoserem, można by, czerpiąc z przypadku kardynała O’Briena, określić terminem – ‘głęboko niestosowne zachowanie wobec księdza’. Opuściłem kurię i porażony tym, jak zachował się wobec mnie mój biskup, wracałem do Jasienicy, by kontynuować wizytę duszpasterską w domach moich parafian. W drodze zadzwonił do mnie redaktor Zbigniew Nosowski. Nie potrafiłem ukryć wzburzenia, zdenerwowania, rozgoryczenia. Opowiedziałem o zdarzeniu w kurii. Obaj byliśmy tym przybici i dłuższy czas nie potrafiliśmy wypowiedzieć ani słowa” – wspomina ksiądz.

Dalej wspomina, że po incydencie w kurii “rozpoczęła się akcja dyskredytowania mojej osoby i mojego posługiwania”. “Abp Hoser informował mnie, że nie posiada żadnych materiałów negatywnych na mój temat, ale że polecił dziekanowi Władysławowi Trojanowskiemu zbieranie takich materiałów. Z treścią dwóch takich donosów zapoznał mnie abp Hoser podczas jednego z naszych spotkań” – napisał ks. Lemański.

Następnie ksiądz przywołuje wydarzenie ze stycznia 2012 r., kiedy został wezwany na sesję kurialną. “W obecności drugiego biskupa i czterech innych księży ponowiono wobec mnie różnorakie oskarżenia. Podczas tamtej sesji wobec zebranych przypomniałem mojemu biskupowi o zdarzeniu ze stycznia 2010 roku. Abp Hoser nazwał to szantażem z mojej strony. Zachowanie abp. Hosera i niektórych księży podczas tamtej sesji kurialnej odebrałem jako kolejne szykany i wywieranie presji na mnie. Pod koniec sesji wręczono mi przygotowany wcześniej dokument o udzieleniu upomnienia kanonicznego”.

 

 http://gazetawarszawska.com/2013/03/07/wojciech-lemanski-jedwabne/

paphttp://gazetawarszawska.com/2013/03/07/wojciech-lemanski-jedwabne/

One Response to Lemański donosi żydom na abp. Hosera.

  1. KSC 08/07/2013 at 16:38 #

    Rozmówca Onetu dodaje też: -- Dla mnie najbardziej smutne jest to, że ze sporu wokół ks. Lemańskiego z abp. Hoserem usiłuje się w tej chwili zrobić element niszczenia dialogu polsko-żydowskiego. Dialog polsko-żydowski nie może być zakładnikiem sprawy ks. Lemańskiego.

    Jasienicki proboszcz bardzo był zaangażowany w kontakty ze społecznością żydowską. Wedle publikacji prasowych miały się nawet w związku z tym pojawić sygnały, że w tym dialogu się zagalopował, co nie było mile widziane w diecezji.

    Decyzja abpa Hosera -- słuszna? -- Nie będę oceniał decyzji swojego ordynariusza (abp. Hosera) -- mówi ks. Zieliński. Jak dodaje, arcybiskup obdarzony jest charyzmatem władzy i ufa, że znalazł rozsądne rozwiązanie.

    http://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/prywatny-konflikt-w-tle-odwolania-ks-lemanskiego,1,5557654,wiadomosc.html

Leave a Reply

Intronizacja
Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE