Terror żydowski w Polsce – Getto

 

Rocznica Powstania w Getcie.

Sprawdź, gdzie będą utrudnienia

Zamknięte ulice, zakazy parkowania, zmiany w organizacji ruchu – takie utrudnienia czekają kierowców w czwartek i piątek, 18 i 19 kwietnia. Związane są z obchodami 70. rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim. Podpowiadamy, gdzie w tym czasie nie wjedziesz autem i gdzie lepiej nie parkować.

 

Znak, fot. Norbert Litwiński/Onet

dbbcdd6911168476fe88dfe382c18da6,46,1

Uroczyste obchody

70 lat temu, 19 kwietnia 1943 roku, wybuchło Powstanie w Getcie Warszawskim. W związku z tym w czwartek i piątek, 18 i 19 kwietnia, odbędą się uroczyste obchody tej rocznicy. W czwartek, o godz. 20, w Teatrze Wielkim rozpocznie się koncert Izraelskiej Orkiestry Filharmonicznej.

http://wiadomosci.onet.pl/regionalne/warszawa/rocznica-powstania-w-getcie-sprawdz-gdzie-beda-utr,1,5468650,region-wiadomosc.html

 

Główne uroczystości odbędą się w piątek, o godz. 10, pod pomnikiem Bohaterów Getta z udziałem powstańców, ich rodzin, władz państwowych i samorządowych oraz przedstawicieli organizacji żydowskich. Po części oficjalnej uczestnicy obchodów przemaszerują pod pomnik Umschlagplatz. Tego dnia rozpocznie także swoją działalność Muzeum Historii Żydów Polskich.

W związku z obchodami, na których spodziewani są liczni goście, w rejonach miejsc, w których zaplanowano wspomniane uroczystości, wprowadzone zostaną spore zmiany w organizacji ruchu. Poniżej podajemy szczegóły.

Rejon Teatru Wielkiego

Jak informuje Zarząd Dróg Miejskich, w czwartek, 18 kwietnia, przez całą dobę obowiązywał będzie zakaz parkowania (dotyczy wyznaczonych miejsc, zatok oraz chodnika) w następujących miejscach:

– parking na placu Teatralnym,

– ul. Moliera, obustronnie na odcinku od ul. Trębackiej do ul. Senatorskiej

– ul. Wierzbowa, obustronnie na odcinku od ul. Senatorskiej do ul. Fredry

– przedłużenie ul. Trębackiej od Focha do Wierzbowej

Również w czwartek, od godz. 0.00 do godz. 24.00, wprowadzony zostanie ruch jednokierunkowy wzdłuż budynku Teatru Wielkiego w kierunku do Wierzbowej. Wyłączony z ruchu zostanie także parking przed Teatrem Wielkim.

Okolice pomnika Bohaterów Getta

18 kwietnia, od godz. 0.00 do 19 kwietnia, do godz. 16.00 będzie obowiązywał zakaz parkowania (pod karą wywiezienia auta na koszt właściciela) na ulicach:

– Anielewicza, pomiędzy Karmelicką a Andersa,

– Karmelickiej, pomiędzy Anielewicza a Stawki,

– Lewartowskiego, pomiędzy Karmelicką a Stawki,

– Zamenhofa, pomiędzy Anielewicza a Dubois,

– Dubois, na całym odcinku,

– Stawki, od Karmelickiej do Lewartowskiego,

– Dzikiej – 100 m w głąb od ulicy Stawki

– 50 m w głąb ulic poprzecznych w stosunku do wyżej wymienionych

Natomiast całkowicie wyłączone z ruchu, w piątek, w godz. 6.00-16.00, będą ulice: Anielewicza pomiędzy Karmelicką a Zamenhofa (bez skrzyżowań) oraz Zamenhofa pomiędzy Anielewicza a Lewartowskiego (również bez skrzyżowań).

W tych samych godzinach jednokierunkowe staną się ulice:

– Zamenhofa – wprowadzenie ruchu jednokierunkowego z południa na północ, od Pawiej do Anielewicza

– Anielewicza – wprowadzenie ruchu jednokierunkowego z zachodu na wschód, od Zamenhofa do Andersa.

Jak podkreślają drogowcy, należy się również liczyć z operacyjnymi wyłączeniami z ruchu oraz jego wstrzymaniem na czas przejazdu delegacji oficjalnych do stref obchodów. Na objazdy skierowane zostaną także autobusy komunikacji miejskiej.

Krwawy bunt

Powstanie w Getcie Warszawskim wybuchło 19 kwietnia 1943 roku. W tym momencie znajdowało się tam ok. 50-70 tysięcy Żydów. Do walk doszło w trakcie akcji ostatecznej likwidacji getta. Gdy na jego teren wkroczyły rankiem niemieckie oddziały, wspierane przez kolaboranckie formacje ukraińskie i łotewskie, powstańcy otworzyli do nich ogień. Hitlerowcy zostali zatrzymani na Nalewkach (róg Gęsiej) i ul. Zamenhofa przy Miłej. W ciągu kolejnych tygodni żołnierze niemieccy pod komendą Jurgena Stroppa krwawo stłumili powstanie i wymordowali większość ludności, na miejscu lub w obozie zagłady. Dzielnicę żydowską spalono i zrównano z ziemią, a 16 maja wysadzono w powietrze Wielką Synagogę, co uznaje się za symboliczny koniec powstania (choć walki toczyły się jeszcze do czerwca).

(MWL)

2 Responses to Terror żydowski w Polsce – Getto

  1. czajkowski 16/04/2013 at 21:03 #

    Przez tysiace lat Zydzi tworzyli GETTA, a i dzis w postaci ERUV (np. w USA). I Izrael sami otoczyli murem GETTA, co musi cos oznaczac. Terror warszawskiego GETTA w kontynuacji historii Narodu Wybranego ma. A co? Tlumaczy Pismo Swiete (Biblia) w ktorej jest jak to Bog zeslal Asyrie by za grzechy ich zniszczyla.(Izajasz 10:5)

  2. czajkowski 16/04/2013 at 21:06 #

    “… w kontynuacji Historii Narodu Wybranego ma tez. A co?….

Leave a Reply

Intronizacja
Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE