Kard. Ortega ujawnia istotę przemówienia kard. Bergoglio przed konklawe

The substance of the speech by Cardinal Bergoglio before the conclave, as revealed by Cardinal Ortega

Kard. Ortega ujawnia istotę przemówienia kard. Bergoglio przed konklawe

http://www.dici.org/en/news/the-substance-of-the-speech-by-cardinal-bergoglio-before-the-conclave-as-revealed-by-cardinal-ortega/

12-04-2013   tłumaczenie Ola Gordon

 

Kard. Jaime Ortega, arcybiskup Hawany, ujawnił 23 marca, w czasie Mszy którą celebrował w swojej katedrze, istotę przemówienia kard. Jorge Mario Bergoglio na Ogólnej Kongregacji przed konklawe które wybrało go na papieża. Kubański prałat oświadczył obecnym, że chciał przekazać im wiadomość, która jest niemal absolutnie ekskluzywna: sposób myślenia papieża Franciszka o misji Kościoła”. Dodał, że choć zwykle miało to klauzulę tajemniczości, to upublicznia to przemówienie za zgodą papieża.

I kard. Ortega przeczytał cały tekst, o który poprosił kard. Bergoglio w dniu po impromptu interwencji w Kolegium Kardynalskim, i że przyszły papież zgodził się go zapisać dla kubańskiego arcybiskupa. “Kard. Bergoglio wygłosił przemówienie, które wydawało mi się „magisterium”, pouczające, interesujące i prawdziwe” – powiedział słuchaczom.

Przemówienie odnosiło się do czterech zagadnień:

Pierwsze dotyczy ewangelizacji. “Kościół musi wyjść poza siebie i udać się na “peryferie, nie tylko geograficznie, ale również na peryferie egzystencjalne”, przejawiające się w “tajemnicy grzechu, bólu, niesprawiedliwości, ignorancji i obojętności wobec religii, i wszelkiej nędzy”.

Drugie krytykuje “Kościół autoreferencyjny”, który patrzy na siebie z rodzajem “narcyzmu teologicznego”, który izoluje go od świata i że “uważa iż ma w sobie Jezusa Chrystusa, a nie pozwala mu z niego wyjść”. Kardynał powiedział, że miał na myśli moment, kiedy Jezus powiedział, że puka do drzwi, dodając, że myślał również o czasach kiedy “Jezus pukał do drzwi od wewnątrz, żebyśmy pozwolili mu wyjść”.

Trzecie wyraża dwa wcześniejsze zagadnienia o dwu wizerunkach: jeden to “ewangelizujący Kościół który wychodzi poza siebie”; drugi to “Kościół światowy który żyje w sobie, na sobie i dla siebie”. To dwojakie przemyślenie, według kard. Bergoglio, “powinno rzucać światło na możliwe zmiany i reformy, które są konieczne dla zbawienia dusz”.

“Jeśli Kościół jest autoreferencyjny, nie zdając sobie z tego sprawy, uważa że jest swoim własnym światłem; przestaje być ‘mysterium lunae’ [księżycem odbijającym światło słońca], co powoduje powstanie tak poważnego zła jak “duchowa świeckość’.” Kard. Bergoglio zauważył że, zgodnie z de Lubac, jest to najgorsze zło jakie może dotknąć Kościół. “On żyje by dawać chwałę jeden drugiemu. Dla uproszczenia: są dwa wizerunki Kościoła: Kościół ewangelizujący, który wychodzi poza siebie, Dei Verbum religiose audiens et fidente proclamans [Kościół, który gorliwie słucha Słowa Bożego i wierząc je głosi], lub Kościół świecki, który żyje w sobie, na sobie i dla siebie”.

Odnośnie ostatniego zagadnienia, prałat, który jeszcze był arcybiskupem Buenos Aires oświadczył kardynałom, że ten, którego ma nadzieję wybiorą będzie “człowiekiem, który opierając się na kontemplacji o Jezusie Chrystusie i adoracji Jezusa Chrystusa, pomoże Kościołowi wyjść poza siebie na peryferie życia”.

Nie ma żądnych wątpliwości, że to przemówienie kard. Bergoglio przed konklawe inspiruje papieża Franciszka, który w pierwszej homilii w Kolegium Kardynalskim w czwartek 13 marca w Kaplicy Sykstyńskiej oświadczył: “Kiedy stąpamy bez Krzyża, kiedy budujemy bez Krzyża, kiedy wyznajemy Chrystusa bez Krzyża. . . nie jesteśmy uczniami Pana. Jesteśmy świeckimi, jesteśmy biskupami, księżmi, kardynałami, papieżami, ale nie uczniami Pana. I chciałbym żeby każdy z nas, po tych przepełnionych łaską dniach, miał  odwagę, tak, odwagę stąpać w obecności Pana z Krzyżem Pana, budować Kościół na krwi Pana, która wylewa się z Krzyża, i by świadczyć o jedynej chwale: ukrzyżowanego Chrystusa. I w ten sposób Kościół ruszy do przodu”.

“Możemy stąpać tak dużo jak chcemy, możemy budować wiele rzeczy, ale jeśli nie będziemy świadczyć o Jezusie Chrystusie, to wszystko będzie nieważne. Możemy stać się filantropijną NGO, ale nie będziemy Kościołem, Oblubienicą Pana. Jeśli nie ruszymy do przodu to się zatrzymamy. . . będziemy się cofać. Jeśli nie będziemy budować na skale, to co się stanie? To samo co dzieje się z zamkami z piasku na plaży budowanymi przez dzieci. One kończą budowę zawaleniem, bo brakuje im mocnych fundamentów [solidności]. Jeśli nie będziemy wyznawać Jezusa Chrystusa, to przypomina mi uwagę Leona Bloya: ‘Kto nie modli się do Boga, modli się do diabła’. Jeśli nie będziemy świadczyć o Jezusie Chrystusie, będziemy świadczyć o świeckości zła, świeckości diabła”.

Ta idea “świeckości”, którą powtarza tu papież, po nazwaniu jej “świeckością duchową” i stwierdzeniu, że (postępowy) jezuicki teolog Henri de Lubac (1896-1991) uważał ją za najgorsze zło, które może dotknąć Kościoła – idea duchowej świeckości pochodzi faktycznie od dobrego doktrynalnie duchowego autora: ks. Anscara Voniera OSB (1875-1938), którego ks. de Lubac cytuje w “Medytacjach o Kościele” [Meditations on the Church]: Największym niebezpieczeństwem dla Kościoła, najbardziej zdradliwą pokusą, jest to co ks. Vonier nazwał ‘świeckością duchową’. Powiedział, że przez to rozumiemy ‘praktyczne odrzucenie innej świeckości, żeby standardy moralne a nawet duchowe opierały się nie na chwale Pana, ale na człowieku i jego spełnieniu; całkowicie antropocentryczny pogląd byłby dokładnie tym co uważamy za świeckość duchową. Nawet gdyby ludzie byli pełni wszelkiej perfekcji (zakładając że to możliwe), to gdyby takie perfekcje nie odnosiły się do Boga, byłaby to świeckość nieodkupiona”. (Źródła: AICA/Apic/Imedia/Figaro – DICI nr 273, 12.04.2013)

 

2 Responses to Kard. Ortega ujawnia istotę przemówienia kard. Bergoglio przed konklawe

  1. KSC 21/04/2013 at 21:28 #

    cały czas mam wątpliwości co do tego , bo język jest zbyt nowoczesny

    a przysięga musiała być stara.

    KSC

Leave a Reply

Intronizacja
Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE