Kościoły w Polsce i Rosji zaapelują o wybaczenie krzywd

Kościoły w Polsce i Rosji zaapelują o wybaczenie krzywd

◊   Apel do Polaków i Rosjan, aby prosili o wybaczenie krzywd, niesprawiedliwości i wszelkiego zła, zawiera wspólne przesłanie do obydwu narodów przygotowywane przez Kościół katolicki w Polsce i Rosyjska Cerkiew Prawosławna. Dokument podpisany zostanie 17 sierpnia w Warszawie przez przewodniczącego episkopatu abp. Józefa Michalika i patriarchę Moskwy i Wszechrusi Cyryla.

„To prawdopodobnie pierwszy w historii dokument podpisany przez przedstawicieli obydwu Kościołów” – podkreślił na konferencji prezentującej orędzie ks. Józef Kloch, rzecznik prasowy episkopatu.

Całość wspólnego przesłania zostanie ujawniona dopiero na dwie godziny przed jego podpisaniem. Ks. Kloch ujawnił jednak, że dokument zawierać będzie apel do przedstawicieli obydwu narodów, aby prosili wzajemnie o wybaczenie krzywd, niesprawiedliwości i wszelkiego zła. „To jest niewątpliwie zapowiedź przyszłego powiedzenia sobie: «przebaczamy i prosimy o przebaczenie». Ale to będzie pewnie następny krok. 17 sierpnia zrobimy pierwszy, niezwykle istotny” – ocenił rzecznik Episkopatu.

Podpisanie przesłania będzie zwieńczeniem trzyletnich prac prowadzonych przez komisję złożoną z przedstawicieli obydwu Kościołów. „To jest raczej początek nowego etapu i wspólne spojrzenie na niełatwą, wspólną historię aniżeli przełom” – ocenił ks. Kloch dodając, że we wzajemnych relacjach zdarzały się także karty tragiczne, jak choćby Katyń. Zaznaczył też, że we wspólnym przesłaniu wątek historyczny jest potraktowany ogólnie, ponieważ tym muszą zając się historycy, których zadaniem jest wypowiedzenie się w poszczególnych kwestiach po dokonaniu kwerendy archiwów. „Zadaniem tego dokumentu nie jest rozwiązywanie bolesnych kart historii Polski i Rosji” – powiedział ks. Kloch. Dodał, że istotną kwestią jest zapoczątkowanie dialogu i rozmowa na gruncie Ewangelii. „Mamy te same sakramenty, podobne wyzwania wobec współczesnego świata i stąd, jako bracia w chrześcijaństwie chcemy zajmować wspólne stanowiska” – podkreślił rzecznik Episkopatu.

Z kolej rzecznik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego ks. Henryk Paprocki podkreślił, że przyjazd patriarchy Cyryla jest pierwszą w dziejach chrześcijaństwa w naszym kraju wizytą duchowego zwierzchnika rosyjskiego prawosławia. Podkreślił, że bezprecedensowość odwiedzin Polski przez patriarchę polega także na tym, że spotka się on z najwyższymi przedstawicielami naszego państwa.

, , ,

No comments yet.

Leave a Reply

Intronizacja
Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE