Ujawniona umowa ws. tajnych więzień CIA w Polsce

Ujawniona umowa ws. tajnych więzień CIA w Polsce

Autor: A. Kublik, W. Czuchnowski, A. Krzykowski, , zbyt; Źródło: PAPPAP
Umowa pomiędzy Agencją Wywiadu a CIA o tajnym więzieniu w Polsce to jeden z głównych dowodów, które ma prokuratura. Dokument nie został jednak podpisany przez Amerykanów, którzy nie chcieli zostawiać żadnych śladów swojej działalności. Do informacji w tej sprawie dotarli dziennikarze „Panoramy” TVP.
„Amerykanie wyśmiali podłożoną im do podpisu już parafowaną umowę, bo nie chcieli zostawić śladów łamania prawa międzynarodowego i własnej konstytucji. Uznali nas za amatorów i tłumaczyli, że takich spraw nie załatwia się umowami” – powiedział informator i „Panoramy”.

Dokument powstał na przełomie 2001 i 2002 r., kiedy po zamachach z 11 września Stany Zjednoczone wkroczyły do Afganistanu.

Według źródeł w prokuraturze, umowa reguluje szczegóły działania ośrodka w Kiejkutach. „Jest tam nawet zapis o tym, co zrobić, jeśliby któraś z przetrzymywanych tam osób zmarła” – podaje informator.

Zbigniew Siemiątkowski nie chce komentować sprawy umowy. „Wszystko, co dotyczy pracy wywiadu, jest objęte tajemnicą państwową. Ja będę ostatnim, który ją złamie” – powiedział były koordynator służb specjalnych i późniejszy szef Agencji Wywiadu Zbigniew Siemiątkowski.

„Jeśli jest tam mój podpis, to znaczy, że dokument jest tajny, więc nie mogę o nim mówić” – dodał Siemiątkowski.

Zdaniem Adama Bodnara z Fundacji Helsińskiej, która monitoruje sprawę więźniów CIA w Polsce, brak podpisu na umowie nie przekreśla jej wartości dowodowej.

Domniemanie, że w Polsce – i kilku innych krajach europejskich – mogą być tajne więzienia CIA, wysunęła w 2005 r. organizacja Human Rights Watch. Według niej takie więzienie w Polsce miało się znajdować na terenie szkoły wywiadu w Kiejkutach lub w pobliżu wojskowego lotniska w Szymanach na Mazurach. Polscy politycy, m.in. ówczesny prezydent Aleksander Kwaśniewski oraz premierzy, wielokrotnie zaprzeczali, by takie więzienia w Polsce istniały.

, ,

No comments yet.

Leave a Reply

Intronizacja
Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE