Euro 2012: Terror na Ukrainie

4 eksplozje na Ukrainie w Dniepropietrowsku – 25 rannych

 

fot. AFP / STR/Most-Dnepr AAA drukuj. Na zdjęciu przystanek, gdzie doszło do jednego z wybuchów

 

W południowo-wschodniej części Ukrainy w mieście Dniepropietrowsk, które będzie gościć Euro 2012 (jako miasto rezerwowe), doszło do silnych eksplozji. Były aż cztery wybuchy, które następowały po sobie w odstępie 60 min. Milicja mówi o “ładunkach wybuchowych”. Liczba rannych rośnie. Rannych zostało co najmniej 25 osób – taki najnowszy bilans podaje ministerstwo do spraw sytuacji nadzwyczajnych Ukrainy. Prokuratura generalna w Kijowie podała, że wybuchy traktuje, jako “akt terrorystyczny”. Resort podkreślił, że są to na razie wstępne dane.

Do wybuchów doszło w zatłoczonych o tej porze dnia częściach miasta.

Do pierwszej eksplozji doszło o 11.40 czasu miejscowego na przystanku tramwajowym przed operą w centrum miasta, w momencie, gdy na przystanek podjechał zatłoczony tramwaj. Ładunek wybuchowy najprawdopodobniej był ukryty w śmietniku. Odłamki z wybuchu uszkodziły przystanek i wybiły szyby w tramwaju. Ministerstwo do spraw Sytuacji Nadzwyczajnych informuje, że 5 osób zostało rannych. 3 kobiety i 2 mężczyzn przewieziono do szpitala.

O 12.20 wybuchł kolejny ładunek w okolicach dworca kolejowego. Resort informuje, że odłamki zraniły 7 osób.

Do trzeciej eksplozji doszło kilkanaście minut później w pobliżu wejścia do miejskiego parku rozrywki w centralnej części alei Karola Marksa. Co najmniej jedna osoba jest ranna – przekazała agencja Interfax-Ukraina.

Kolejna, czwarta eksplozja ładunku wybuchowego nastąpiła w okolicach opery, gdzie kilkadziesiąt minut wcześniej, po eksplozji na przystanku tramwajowym rannych zostało co najmniej pięć osób. W wyniku czwartej eksplozji najprawdopodobniej nikt nie ucierpiał.

Według nieoficjalnych źródeł unian.ua, nieznana osoba zadzwoniła na policję i powiedziała, że dziś w Odessie dojdzie do dziewięciu wybuchów. Jednak policja nie potwierdza tych doniesień.

Ruch w centrum miasta został sparaliżowany. Policja otoczyła miejsca zdarzenia. Nie wiadomo nic o potencjalnych sprawcach i dokładniejszych okolicznościach.

Na miejsce wydarzeń w trybie pilnym udała się z Kijowa grupa operacyjna z ministrem spraw wewnętrznych Witalijem Zacharczenką na czele.

Dniepropietrowsk jest jednym z gospodarzy piłkarskich mistrzostw Europy, które rozpoczną się 8 czerwca. Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz powiedział, że zamachy były wstrząsem dla całej Ukrainy. Dodał, że rozmawiał już z ministrem spraw wewnętrznych Witalijem Zacharczenką i zszefem Służby Bezpieczeństwa Ukrainy. Prezydent zapowiedział powołanie specjalnej grupy śledczej, złożonej z najlepszych specjalistów.

W styczniu ubiegłego roku w Makiejewce pod Donieckiem eksplodowały dwa ładunki wybuchowe. Do eksplozji doszło o świcie, nikt nie został ranny. Od razu odezwali się też szantażyści, którzy oświadczyli, że dojdzie do kolejnych eksplozji, jeżeli władze nie przekażą im ponad 4 milionów euro. Zatrzymano wtedy dwóch mężczyzn, którzy zostali uznani przez sąd za winnych i skazani na 15 i 8 lat pozbawienia wolności.
(msz)

, ,

No comments yet.

Leave a Reply

Intronizacja
Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE