ZAPROSZENIE

.

XXXI Rocznica

Porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich

1981 – 2012

ZAPROSZENIE

 

Ustrzyki Dolne

18 marca 2012 r.


„Pragnę oddać hołd miłości rolnika do ziemi, bo ta miłość zawsze stanowiła

mocny filar, na którym opierała się narodowa tożsamość”.

 

                                                                           Jan Paweł II


 

Burmistrz Miasta i Gminy Ustrzyki Dolne

 

 

Instytut Pamięci Narodowej – Oddział w Rzeszowie

 

 

Komisja ds. Realizacji Porozumień Rzeszowsko – Ustrzyckich

 

 

Komitet Organizacyjny XXXI Rocznicy Porozumień Rzeszowsko – Ustrzyckich

 

 

mają zaszczyt zaprosić

 

                                     

………………………………………………………………………..

 

na

 XXXI Rocznicę Porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich

w Ustrzykach Dolnych

 

PROGRAM:

 

I. 18 marca 2012 r. /niedziela/ godz. 10.30, sala konferencyjna Urzędu Miejskiego     

    w Ustrzykach Dolnych, ul. Kopernika 1.

 

1. Powitanie sygnatariuszy i uczestników strajków w Ustrzykach Dolnych i Rzeszowie,

członków NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”, działaczy Ogólnopolskiego

Komitetu Oporu Rolników i przedstawicieli SL „Ojcowizna” RP – Marian Pałasz.

2. Msza św. koncelebrowana w intencji Ojczyzny w kościele pw. Św. Józefa Robotnika

w Ustrzykach Dolnych przy ul. Gombrowicza 10 /godz. 11.30/.

3. Złożenie wieńców i wiązanek pod pomnikiem Niepodległości w Rynku, /godz. 13.00/.

4. Konferencja XXXI Rocznicy Porozumień Rzeszowsko – Ustrzyckich z udziałem

delegacji młodzieży oraz pocztów sztandarowych Zespołu Szkół Licealnych im. Józefa

Piłsudskiego oraz szkół ponadpodstawowych w Ustrzykach Dolnych. /godz.13.30/

5. Otwarcie i wstęp – Antoni Kopaczewski, Dyrektor IPN w Rzeszowie – Ewa Leniart,

Burmistrz Ustrzyk Dolnych – Henryk Sołuja, prowadzenie – Kazimierz Chorzępa.

6. „O miłości Ojczyzny” – referat ks. dr Krzysztofa Koczwary – Instytut Teologii, Wilno,

7. „Ziemia ojczysta kapitałem narodowym – od Porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich do

Konstytucji Polskiej Wsi” – wystąpienie Wieńczysława Nowackiego (Ojcowizna RP),

8. „Wokół strajku ustrzyckiego” – wykład Tomasza Berezy (IPN w Rzeszowie),

9. Relacje i wspomnienia uczestników strajków w Ustrzykach Dolnych i Rzeszowie.

Przerwa na posiłek

10. Dyskusja plenarna.

11. Projekcja filmu dokumentalnego „Zaczęło się w Ustrzykach…” reż. Włodzimierz

Rudolf.

Zakończenie /ok. godz. 17.00/

 
KOMITET ORGANIZACYJNY:

 

  1. Kazimierz Chorzępa (przewodniczący),                  8. Jan Karuś
  2. Antoni Bała,                                                             9. Zdzisław Leśniak,

3.  Zbigniew Biesiadecki,                                            10. Marian Pałasz,

4.  Jan Józef Cynk,                                                    11. Ks. dr Henryk Rykała,

5.  Zofia Gazda,                                                           12. Stanisław Superson,

6. Jan Kudła,                                                             13. Tadeusz Szymczakiewicz,

7.  Krzysztof Koczwara (New York, USA),               14. Jarosław Śliwiński,

                                                                                    15. Zbigniew Zieliński.

KOMISJA D/S. REALIZACJI POROZUMIEŃ RZESZOWSKO – USTRZYCKICH

 

Katarzyna Bielańska,  Wieńczysław Nowacki,  Wiesław Procyk,  Alfons Spychała, Kazimierz Leśniak, Michał Gil, Grzegorz Górniak, Jan Gwizdała, Stanisław Majdański, Czesław Kot, Roman Sroka.

 

 

KOMITET HONOROWY:

 

  1. Jan Antoł – Sygnatariusz Porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich, V-przew. Prezydium NSZZ RI

      “Solidarność” w 1981r., Geotermia Podhale, Bańska Niżna, gm. Szaflary,

  2. Ks. Prałat Stanisław Bartmiński – Duszpasterz rolników w Krasiczynie k/Przemyśla,

  3. Jan Beszta – Borowski – OKOR Białystok, rolnik, b.Poseł RP, Uhowo, gm. Łapy,

  4. Prof. Adam Biela – Ogólnopolskie Forum Stowarzyszeń Uwłaszczeniowych, KUL Lublin,

  5. Jerzy Hlebowicz – Wspierający strajki chłopskie w 1981r., Ogólnopolski Komitet

      Oporu Rolników – OKOR Małopolska, współpracownik “Solidarności Walczącej”,

  6. Ks Prof. Henryk Borcz – Wykładowca Wyższego Metropolitalnego Seminarium 

      Duchownego w Przemyslu, Dyrektor Archiwum Archidiecezjalnego w Przemyślu,

  7. Mieczysław Domaradzki – Sygnatariusz Porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich,

      współzałożyciel SL “Ojcowizna”, inżynier- rolnik, Strażów, k/Łańcuta,

  8. Andrzej Gwiazda – Sygnatariusz Porozumienia Gdańskiego z sierpnia 1980r., Gdańsk,

  9. Zygmunt Goworek-Żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych w latach 1944-47, Brisbane,Australia,

10. Ks. Jan Jakubowski – Założyciel Bractwa Trzeźwości w Soninie k/ Łańcuta,

11. Ks. Dziekan Ireneusz Juszczyński – Duszpasterz rolników w Brześciu Kujawskim,

12. Ks. Proboszcz Franciszek Kołodziej – Uczestnik strajków chłopskich w 1981r., Rzeszów,

13. Kazimierz Kołodziński – Sygnatariusz Porozumień Rzeszowsko – Ustrzyckich, nauczyciel,

14. Antoni Kopaczewski – I Przewodniczący NSZZ “Solidarność” Region Rzeszowski,

      Sygnatariusz Porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich, Prezes Honorowy SL ”Ojcowizna”,

15. Janusz Kopera – Rzeszowski Komitet Oporu Rolników, Biały Bór, gm. Przecław,

16. Prof. Ryszard Henryk Kozłowski-Politechnika Krakowska, Przymierze Narodu Polskiego,

17. Stanisław Krasoń – Komitet Samoobrony Chłopskiej Ziemi Rzeszowskiej, Łowisko,

18. Prof. Teresa Kukołowicz – Wykładowca Wydziału Nauk Społecznych KUL Lublin,

19. Genowefa Magdziarz -Wielkopolski Komitet Oporu Rolników,Żerniki, gm.Oborniki Wlkp.,

20. Ryszard Majewski – Przewodniczący NSZZ RI “Solidarność” Wielkopolska, Przewodniczący

      Komitetu Obrony Polskiej Ziemi  “Placówka”, inżynier – rolnik, Goślinowo, gm. Gniezno,

21. Kamil Matuszewski-  Sygnatariusz Porozumienia Bydgoskiego, Wiewiórki, gm. Płużnica,

22. Ludwik Pełka – Konwent Seniorów Niezależnego Ruchu Ludowego, Sokołów Młp.,

23. Janinia Piekarz – Komitet Obrony Cukrowni i Polskiej Ziemi w Łosiowie, woj. opolskie,

24. Jan Poterek – Żołnierz Batalionów Chłopskich, Członek Prezydium NSZZ RI      

      “Solidarność” w 1981r., OKOR Lublin, rolnik-emeryt, Białki Górne, gm. Ryki,

25. Janusz Rożek – Komitet Samoobrony Chłopskiej Ziemi Lubelskiej, b.Poseł RP, gm. Milejów,

26. Ks. Inf. Józef Sondej-Uczestnik strajków chłopskich w 1981r.,Kapelan “Solidarności”Rzeszów,

27. Andrzej Stadnicki – OKOR Dolny Śląsk, przedsiębiorca, Osola, gm. Oborniki Śląskie,

28. Ks. Prałat Adam Sudoł – Kapelan Związku AK i Związku Sybiraków, Sanok,

29. Karol Teliga – OKOR Mazowsze, Prezes Polskiego Towarzystwa Biomasy, Warszawa.

30. Ks. Inf. Józef Wójcik – Uwolnił obraz Matki Boskiej Częstochowskiej w 1972r., Suchedniów.

 

PATRONAT MEDIALNY:

–         „Nasz Dziennik”

Adres do kontaktów:

Biuro Krajowe Stronnictwa Ludowego „Ojcowizna” RP,

Rzeszów, ul. Piłsudskiego 8-10, tel./fax.177725604, tel. kom. 513 283 345

www.ojcowizna-stronnictwoludowe.pl, e-mail: slojcowizna@wp.pl

 

No comments yet.

Leave a Reply

Intronizacja
Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE